ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT. Eene ïicrisis uit rapr laten. No. 1283. Zaterdag 15 Februari 1908. 17e Jaarg. UimienLanri. IIliESklii\SIIIE COURANT. Advertentiën van 1 tot en met 5 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaats ruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdag middag te twee ure. Dit lilad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond hij den uitgever C. DIEEEMAX te Breskens. Abonnement per 3 maanden 0.50, franco per post door het geheele rijk f 0.55, voor België ƒ0.62° en voor Amerika 0.825 bij vooruitbetaling. Abonnementen worden bij boekhandelaren en brieven gaarders aangenomen. lUiitenland. Een nieuwe spoorwegaanslag in Bel gië heeft Zondagmorgen plaats gehad op de lijn Brussel Leuven tusschen de stations Dieghem en Saventhem. 'Toen de trein, die om 9.14 u te Brus sol moest aankomen, over het viaduct nabij Dieghein reed, zag de ladingmoes- ter Daco 2 mannen, die met steenen naar den trein wierpen. Een steen trof het raampje van den bagagewagen en deed de ruit breken, terwijl Daco ern stige kwetsuren aan het gelaat kreeg. Door een glasscherf werd hem een stuk van het linkeroor afgesneden. Er hebben herhaalde malen daar ter plaat se aanvallen op spoortreinen plaats. Onlangs kreeg de stationchef van Haes een steen op het hoofd die hem zoo zwaar verwondde, dat hij eenige dagen later de gevolgen overleed. Ook op den trein van Statte naar Landen is een aanslag gepleegd, waar van de dader is gevonden. Het is een landbouwer uit Avernas, Nicolas Dardenne genaamd, 45 jaar oud. Zijn woonplaats is in de onmiddellijke nabijheid van de plaats der misdaad en hij bevond zich onder de lichtgewonden, want na zijn misdaad gepleegd te heb ben, had hij aan het station Avernas een kaartje genomen naar Landen, waar schijnlijk om de achterdocht van zich af te wenden. Dit was mogelijk, doordat het tijds verloop tusschen den goederentrein, die voor don personentrein reed, 40 minu ten is. Dardenne had een kwetsuur aan het been gekregen en was, evenals de ande re passagiers, door de justitie in verhoor genomen. Al dadelijk rezen er vermoedens te gen hem, doordat hij het onwaarschijn lijke verhaal deed, als zou hij mannen langs den spoorweg hebben zien loopen met lantaarns en hij daarom met den trein naar Landen had willen gaan om de gendarmes te waarschuwen. Men deed een huiszoeking bij hem en vond een schroefsleutel, geheel gelijk aan dien, welke op de plaats der misdaad was gevonden, maar een nog sterker bewijs ontdekte men in zijn woning; van een fornuis was een poot afgebroken en die poot werd teruggevonden op de spoor- lijn, waar hij blijkbaar gediend had als hefboom om de rails los te wringen. Er werd een bevel tot inhechtenisne ming tegen hem uitgevaardigd, maar toen de gendarmes Dinsdagmorgen aan zijn huis kwamen om hem te halen was hij er niet en zijn vrouw zeide, dat hij 's nachts om 2 uur met zijn geweer was uitgegaan om te jagen. Toen men de omgeving afzocht vond men het lijk van den misdadiger, met een kogel door het hoofd. De stoker van den verongelukten trein is aan zijn verwondingen overleden, ter wijl van een passagier de beide beenen zijn afgezet. In een fabriek van ontplofbare stof fen te Vadrouil, nabij Montread (Canada) heeft een ontploffing van nitroglycerine plaats gehad, waarbij 9 menschen zijn gedood en velen gewond. De Commissaris der Koningin in Zeeland maakt bekend, dat in het jaar 1908: lo. de jacht op houtsnippen met ingang van 2 Maart, die op waterwild met ingang van 1 April en die op wa tersnippen met ingang van 16 April zal gesloten zijn 2o. het weispel van kwartelen alleen van 1 Mei tot en met 15 Juli zal ge oorloofd wezen 3o. de kooieenden door den kooiman moeten worden opgesloten of gehokt van 1 April tot en met 30 April en van 1 Juli tot de opening der jacht op water wild 4o. de visscherij zal gesloten zijn van 16 Maart tot ea met 15 April, voor zoo veel betreft het visschen met het kruis- net en met den hengel, en van 16 Maart tot en met 31 Mei, voor zooveel betreft het visschen met de zegen of het sleep net 5o. de visscherij met de overige voor deze Provincie geoorloofde vischtuigen zal gesloten zijn van 16 Maart tot en met 15 Mei 6o. gedurende den gesloten vischtijd, sub 5o vermeld, in de wateren, waarop de sluiting der visscherij toepasselijk is, het visschen van aal of paling, zal mo gen plaats hebben, doch alleen met van een aalhaak voorziene dobbers, aalkor- ven en aalfuiken, waaronder verstaan worden fuiken, waarvan de grootste hoepel een middellijn heeft ran ten hoogste 60 c.M., en de mazen, over ha re grootste lengte gemeten, eene afme ting hebben van ten hoogsteaan de vleugels 40 m.M., het lichaam 32 m.M., het lichaam- 32 in M., de kuil en kruik 28 m.M. BRESKENS, 14 Februari 1908. Op de voordracht ter benoeming van een onderwijzer aan de openb. school J te Middelburg zijn geplaatst de heeren A. Lucieer te Breskens, H. J. Over- duin te Vlissingen en L. van Tiggele te Poortvliet. De Commissaris der Koningin in Zeeland heeft bepaalt dat de aflevering van de manschappen, die dit jaar ter inlijving bij de militie moeten worden opgeroepen, zal plaats hebben als volgt Van hen, die bestemd zijn tot volle dige oefening lo. op Vrijdag 13 Maart a.s. te Vlis singen, in de benedenzaal van het Ge meentehuis, des voorm. te 10 uren, voor die uit Aardenburg, Biervliet, Cadzand en Retranchement, Eede en St. Kruis, Groede, IJzendijke, Oostburg, Schoondij- ke en Waterlandkerkje, Sluis, Zuidzan- de en Nieuwvliet 2o. op Dinsdag 17 Maart a.s. te Vlis singen, in voormeld lokaal, des nam. te 1 ure, voor die uit Breskens en Hoofd plaat. FEUILLETON. DOOR H. M. C. VAN OOSTERZEE. -5—►«-1— 5. Het laat zich hooren, sprak dere gent, zonder zijne houding te verande ren, maar waartoe meer papier dan er geld in de koffers is Blijkbaar was hem het geheele donkbeeld nieuw. Uwe vorstelijke genade verwaardi ge zich te bedenken, was het antwoord, dat vermeerdering van geld noodwen dig den nationalen rijkdom moet ver meerderen. Laat bijvoorbeeld voor hon derden millioenen livres zilvergeld slaan; betaal daarmede de ambtenaren van den staat, bekostig er openbare werken me de, strooi ze desnoods uit op de hoeken der straten, gelijk bij de inhuldiging van pen vorst. In éen woord, breng .al dat geld in omloop, dan kan elk, die een gedeelte van die honderd millioen in handen heeft, er winst mede doende een bouwt een huis en betaalt er zijn metselaar mededie metselaar kan nu beter leven en daarvan heeft de slager jets, de bakker iets, de kleermaker iets. Zoo krijgt elk het zijne van het voor deel. Maar dat ideaal laat zich niet verwezenlijken, want om geld te slaan moet men zilver of goud hebben, en dat heeft men niet om niet. Neemt men papier, dat kost genoegzaam niets en het bereikt hetzelfde doel millioenen komen in omloop en verspreiden aller- wege welvaart en vertier. Maar, zeide de regent, wien deze staathuishoudkundige redevoering geheel nieuw was en die hare valschheid niet doorgrondde of .in lange ook niet door gronden zou, gij hebt bijv. van mij 100 livres in geld en geeft er mij 150 pa- pier-livres voordat doet Noailles, dat doet de Rohan, dat doet de Rauchefau- coult als nu die allen eens te gelijk hunne bankbriefjes komen wisselen, hoe zult gij hen dan gerijven Daar zit het juist, zeide Law, wien waarschijnlijk wel velen onzer lezers in den Engelsehen bezoeker van Philips van Orleans zullen herkend hebben daar zit het juist; er is een reden om dat te doen als de bank crediet heeft, want dan heeft elk liever papier. En hoe komt uwe ingebeelde bank aan dat crediet Gij hebt mij immers zelf gezegd, dat te Londen en te Am sterdam waarde in goud en zilver als waarborg voorhanden is. Tot dat bedrag als het papier is uitgegeven Zeker neenEn hoe ik aan crediet kom Dat hangt alleen hier stond Law op en boog zich diep voor den hertog van den doorluchti- gen regent van Frankrijk af. Hoe zoo? vroeg deze verwonderd. Niets is eenvoudiger, liet Law zich hooren met de vastheid van iemand, die zich zijner zaak volkomen meester ge voelt en een uitgebreid plan in vollen omvang en van alle zijden heeft bezien. Ik vraag niets dan de vergunning Uwer Hotgheid, om zulk eene bank op te richten. Ik vraag niet om uw geld, niet om uwen waarborg alleen om een patent, dat my machtigt om zelf mijne plannen uit te v#eren. De uit komst laat ik aan u over te beoordee- len. Gij waagt niets en kunt alles win nen, regent van Frankrijk Koning Lo- dewijk heb ik mede in den laatstentijd zijns levens met mijne plannen bekend gemaakthij durfde niet, hij was be vreesd voor den adel, die met leede oogen verheffing van den burgerstand en toeneming van algemeene welvaart- zou zien, ten koste wellicht in de toe komst van voorrechten der edellieden koning Lode wijk vreesde Noailles; de

Breskensche Courant | 1908 | | pagina 1