kunnen versmald of verbreed wor den. Het kwam spr. voor, dat dit aanlei. ding kan geven tot eene willekeurige afhankelijkheid van B. en W. En daar we hier meermalen hebben gezien dat die willekeur van persoonlijken aard is geweest, wenschte hij er voor te waken, dat geen willekeurige handelingen kun nen plaats hebben. Als er dus versmal ling of verbreeding van trottoirs in uit zicht is, waarom die dan niet aangege ven in de beschrijving, wil ze niet eene onvolledige beschrijving zijn. Ook vond hij de clausule dat stoepen en stoepzerken, voor zooveel noodig, kunnen blijven en alsdan bijgewerkt worden, om dezelfde reden een groot bezwaar. Hij dacht voorts aan den aanleg van de gasleiding en aan de stoomtram, die aan de bestrating veel schade hebben toegebracht. Stelselmatig is de bestra ting verwaarloosd, door de bestaande niet te onderhouden. Hij wees ook op het hoekje van de maikt, dat er aller ellendigst uitziet. De voorz. meende, dat spr. hierdoor van het onderwerp afweek. Dhr van Oyen haalde dit maar aan als voorbeeld van verwaarloozing. Het voorstel tot goedkeuring van het bestek werd aangenomen mot 4 tegen 2 stemmen, die der heeren van Oyen en Reepmaker. Dhr van Oyen had tegengestemd om dat hij er sterk tegen is, en de verant woordelijkheid voor deze uitgaaf, die met de ƒ20000 niet ophoudt, niet wilde dragen. Want deze uitgaaf zal nog door een tweede ƒ20000 gevolgd wor den, en vond ze heusch op die manier niet gerechtvaardigd. Hij hoopte voor de leden-vóorstemmers dat ze geen spijt van hun stem zullen hebben, maar hij vreesde toch, dat niet zij maar die nh hen kwamen hen daarvoor geen dankje zullen kunnen zeggen. Het zal bovendien staan als een vlag op een modderschuit, als men de steenen aan de kazerne er bijv. naast zal zien. Dhr Wijffels had met volle gerustheid z(jn stem er aan gegeven, overtuigd, dat 't inderdaad een hoogst belangrijke verbetering zal zijn. De keien der be strating zijn slecht en zijn niet goed te krijgen, ook niet met onderhoud. De nog bruikbare zullen worden aangewend op andere plaatsen, ook aan de kazerne V. Voorstel van B. en W. tot goed keuring van eene beschikking over ƒ200 uit de onvoorziene uitgaven van het Gasthuis strekkende tot het verleenen door die inrichting van een subsidie van ƒ150 aan de Werkverschaffing en ƒ50 aan de Ambachtsschool te Oostburg. Dhr van Oyen heeft vrede met het subsidie Werkverschaffing, maar niet met die aan de Ambachtsschool. Niet dat die school niet zijne sympathie heeft, integendeel, maar hij meende, dat zulk een steun geenszins behoort totdecom- als ik het verkies of noodig heb - ver kies of noodig heb 1 let wel, doorluch tig vorst maar waartoe zou ik het verlangen, waartoe noodig hebben, in dien ik met mijn bankpapier alles kan betalen? Het is zelfs veel gemakkelij ker dan geldmen kan het beter weg sluiten, beter medenemen, beter verzen den. (Wordt Vervolgd) petentie van het Gasthuis. Dhr Reepmaker zeide, dat het Wees huis de jongens uit deze gemeente, die aan de school deelnemen, steunt. Dhr van Oyen vond dit een zeer goed idee. Wil bijv. het Gasthuis de jon gens, die van de gelegenheid profitee- ren steun geven in den vorm van boe ken, tramvervoer of gereedschappen best, maar dat een zieken-inrichting een subsidie geeft aan een school in eene andere gemeente, heeft geen zin, en zou denkelijk door Ged. Staten ook niet worden goedgekeurd. Nu wil hij niet brutaalweg de goedkeuring der be schikking weigeren, maar hij meent-, dat aan het Gasthuis een wenk kan wor den gegeven om haar subsidie in een anderen vorm in te kleeden. Dienovereenkomstig werd besloten. Bij de rondvraag dankte dhr van Oyen voor de wijze waarop thans de boomen worden gesnoeid, nu dat op menschelijke wijze geschiedt, en niet op onmenschelijke wijze. Maar toch heeft hij éene bedenking. De vlienderstrui- ken in den hoek van de markt zijn ook gesnoeid en men heeft daarbij zeker niet gedacht, dat juist deze na besnoeiing nog te sneller opschieten en wellicht met Mei nog hooger zullen staan, dan ze deden. Destijds zijn die struiken daar gezet um als 't ware de krotten van 't zicht van de markt af te sluiten. Nu zijn daar nettere huizen verrezen er is eigenlijk maar éen krot meer, dat van Plassche en zou hij al die vlienders willen wegdoen om door een rozenperk- je te vervangen, die groeien toch nooit zoo hoog. Dhr Eekhout zou liever de toestand laten zooals hij is, omdat men stellig zal moeten komen tot roeiïng dor boo men op de markt, die werkelijk ziek zijn. Ook op het Ruyterskwartier staan er die stellig moeten verkocht worden. Zijn we zoo ver, dan kunnen we jonge aanplanten en het geld der boomen ge bruiken voor de bestrating. De raad vereenigde zich volkomen met dit advies. Nadat de voorz. ten slotte had mede gedeeld, dat het urinoir aan de kaai- poort nog niet van een beschutting was voorzien, omdat de eigenares van den muur niet wilde hebben dat het aldaar bevestigd werd, en het thans aan den muur van do poort zal worden vastge hecht werd de vergadering gesloten. Schoondijke, 6 Febr. Heden werd de algemeene vergadering gehouden van de alhier gevestigde algemeene onderlinge Paardenverzekering-Maatschappij, die werd bijgewoond door 4 bestuurs- en 183 gewone leden. Aan het verslag over het afgeloopen jaar is ontleend dat op 1 Jan. '07 het aantal leden 317 bedroeg met 2788 paar den tot een verzekerd bedrag van 1264085. Op 31 Dec. bestond de maatschappij uit 347 leden met 2705 paarden tot een verzekerd bedrag van ƒ1273095. Het verminderd aantal paarden tegon- over het vermeerderd aantal leden vond hoofdzakelijk zijn oorzaak in de grooto verkoop van paarden, nl. 288 stuks, ter wijl er 64 stierven. De rekening, waarvan de bescheiden werden geverifieerd door de heeren Ch. Haverbéeke en E. van H(jfte, te IJzen- dijke, en P. de Hullu te Groedo, werd goedgekeurd in ontvang op ƒ31870.72 en uitgaaf op ƒ21684.87. In het goed slot ad ƒ10185.85 was ƒ9000 in prolo- gatie uitgegeven en ƒ1053.73 op de Boerenleenbank te Oostburg geplaatst. Uitgekeerd was voor 43 gestorven paarden in het le half jaar ƒ13.663.23 en voor 21 in het 2e halfjaar ƒ6386.62. Als lid van het bestuur werd met 163 van de 187 st. herbenoemd de heer Th. Dusarduijn te Biervliet. Ten slotte werden in het reglement eenige aan de ervaring aanpassende wij zigingen aangebracht. Verschenen is de lijst van vertrek uren voor den Provincialen Stoomboot- dienst op de Westerscheldo, gedurende 1 Maart tot 31 October. Daarin is als vooraeen ook de avond dienst voor den Zondag opgenomen en die voor Terneuzen zal dan ook weer tegelijk met die voor Breskens afvaren. Eveneens wordt voor Zondags de mid- dagdienst naar beide richtingen gestaakt. Van een nog latere reis dan de ge wone avonddienst, waaromtrent de ge ruchten steeds luider werden, blijkt in- tusschen niets. Het zou ook geen zin hebben. De marechaussée van der Burgt is van de brigade Bergen op Zoom over geplaatst bij de brigade Oostburg. In den avond van 9 dezer hebben baldadigen de lafheid begaan om bij don landbouwer P. Leenhouts en bij den arbeider Ocké, onder Groede een ruit van het woningraam met steenen in te gooien. Daarop hebben zij stroo gehaald van het hoophof van den land bouwer Brakman in die buurt en dit stroo op den openbaren weg verbrand. Groede. Door den Kerkeraad der Ev. Luth. Gem. alhier is het navolgende drietal opgemaaktds J. H. Bögeholtz te Pekela, ds J. C. Geelhuijzen te Gou da en ds F. J. Plaat te Purmerend. Uit de reeds vermelde voordracht is tot hoofd der openbare school te Wa terlandkerkje benoemd de heer C. de Klerck, ondeiwijzer te Schoondijke. De brieven- en telegrambesteller I. van Waarde, te Breskens, die den conducteurs-cursus te Utrecht heeft ge volgd, is met ingang van 16 Febr. a.s. benoemd tot conducteur der brieven malen 3e kl. te Amsterdam (Spoorweg postkantoor no. 1.) Door deze benoeming is op het post en telegraafkantoor te Breskens eene plaats vacant voor brieven- en tele grambesteller. Het nieuwe Kabinet. Het nieuwe Ministerie is aldus sa mengesteld Binnenl. Zaken mr. Th. Heemskerk, lid der Tweede Kamer (Kabi netsforraeer- der), wethouder te Amsterdam. Landbouw, Nijverheid en ILinh 1 ds A. S. Talma, lid der Tweede Kamer. Waterstaat mr. J. G. S. Bevers, wet houder te 's Gravenhage, lid der Eerste Kamer. Financiën mr. M. J. M. C. Kolkman, lid der Tweede Kamer. Koloniën A. W. F. Idenburg, gouver neur van Suriname. Justitie mr. A. P. Nelissen, lid van den Iloogen Raad. Oorlog F. H. A. Sabron, luit.-generaah chef van den generalen staf. Marine J. Wentholt, Minister in het vorig Kabinet. Buitenl. Zaken jhr. inr. R. de Marees van Swinderen, buitengewoon Gezant en gevolmachtigd Minister te Washington. Minister Heemskerk neemt tijdelijk Koloniën tot het in functie treden van den heer Idenburg. De nieuwe Regeering moet voorne mens zijn spoedig na haar optreden een voorstel tot Grondwetsherziening bij de Staten-Generaal in te dienen. De R.-K. partij bezet 3 portefeuilles (Justitie, Financiën en Waterstaat). De antirev. partij eveneens 3 zetels (Binnenl. Zaken, Landbouw en Arbeid en Koloniën). De overige drie Ministers (Buitenl. Za ken, Marine, en Oorlog zijn conservatief- liberalen te noemen. Er komt één plaats in de Eerste Ka mer opendie van mr. Bevers voor Zuid Holland. In de Tweede Kamer zullen 3 nieuwe leden zijn te kiezen door: Tietjerkste- radeel (Talma), Rhoden (Kolkman) en Sliedrecht (Heemskerk). (jreineng'd Men meldt uit Gouda Vrijdagmorgen deden de commis saris van politie, de heer WT. N. Van Garderen, vergezeld van den inspecteur, den heer Berteux, en den hoofdagent, rechercheur Roos, een inval in het per ceel in de Vlamingstraat, waarin geves tigd een werkplaats voor den aanleg van electrische schellen en geleidingen, welke door J. Saalbach wordt gedreven en uitgeoefend, op grond van vermoe den, dat daar valsch geld (zilver) ge wordt gemaakt. Naar men verneemt, moet de politie met de arrestatie wegens openbare dron kenschap van zekeren P. Hofman bij alle Gouwenaars bekend onder den naam van „Piet de Lamme" een zeer be rucht en bij de justitie bekend persoon, den draad in handen hebben gekregen van deze valsche munterij bij fouillee ring moet op Hofman valsch geld zijn bevonden, terwijl de bewoners van om liggende straten beweren van dienzelf den Hofman al maanden geleden valsch geld te hebben ontvangen o. a. een kwartje, dat deze bij ontdekking dan onmiddellijk terugnam en met goed geld verruilde. Deze Hofman, die niets verdient en veel drinkt schijnt de uitgever van de munt te zijn, terwijl hij veeltijds in de werkplaats van J. Saalbach vertoefde. De laatste, die huurder van het ate lier is, werd mede gearresteerd en een doosje of kistje met onbekenden inhoud door de politie in beslag genomen. De beide verdachten zijn in verzeker de bewaring, zoodat spoedig wel meer door het voortgezet onderzoek der po litie aan den dag zal komen. Na een uur in de werkplaats te heb ben doorgebracht, vertrok de pohtio met medeneming van J. Saalbach, die er zeer ontsteld uitzag. Donderdag heeft te Tilburg in de Korvelsche Nieuwstraat een droevig

Breskensche Courant | 1908 | | pagina 2