ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT. ËÏHÏcrElfPoeotlapD. No. 1279. Zaterdag 1 Februari 1908. 17® Jaarg. Buitenland. FEUILLETON. Binnenland. it it i: s k n s r li i; c o u r a t. Abonnement per 3 maanden 0.50, franco per post door het geheele rijk 0.55, voor België ƒ0.62'' en voor Amerika 0.825 bij vooruitbetaling. Abonnementèn worden bij boekhandelaren en brieven gaarders aangenomen. »it blad verschijnt eiken Dinsdag?- en Vrijdagavond bij den uitgever C. DIELEM iü te Breskens. Advertentiën van 1 tot en met 5 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaats ruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdag middag te twee ure. In den nacht van Maandag op Dins dag, rond half drie, werden de echtge- nooten Brams, die een groote en schoo- ne pasteibakkerij houden op den hoek der Paviljoenstraat Schaerbeeck, gewekt door een geweldigen bons als een kanon schot. Zij dachten wel dat er een on geluk was gebeurd, maar zonder er zich verder om te bekommeren sliepen zy voort. Toen zij beneden kwamen 's morgens bemerkten zij met verbazing dat hun winkel er heelemaal verwoest uitzag. Een pijler van den gevel aan^de Gallait- straat was bijna heelemaal ingestompt- Een reusachtige spiegelruit, aan don binnenkant, was guvallen en in duizend stukken gebroken. De arduinsteen, die den hoek van den pijler vormt, en de deur waren verbrijzeld, afgerukt. In dien de muur heelemaal geweken ware, dan zou zeker het huis zijn ingestort. Ziehier nu wat er gebeurd was: De chauffeur van M. X., eigenaar te Schaerbeeck, had zijn baas thuisgebracht ten 11 ure. In plaats van nu de auto aanstonds naar. de garage te brengen, had hij zich met zijn kameraden geamuseerd met rondrijden, tot half drie 's morgens. Met razende snelheid de Quinaux- straat afrijdend, botste hij op den gevel van de pasteibakkerij. Ware het rijtuig zoowel in de vitrien terecht gekomen, dan ware- de schade nog veel grooter geweest en de chauf- DOOR H. M. C. VAN OOSTERZEE. «r 1. Geldcrisis - het woord alleen doet iemand, om met het "boek Job te spre ken, de veelheid der beenderen verschrik ken en de haren des hoofds te berge rijzen 1 Geldcrisis zie de crisis eener ziekte is reeds een erg ding, erg genoeg om den adem te doen inhouden en het lapje om den klepel der huisschel te verdubbelen, want als de doctor spreekt van de crisis, dan komt het er op aan Maar wat is dan die crisis? Ja, wat zij eigenlijk is, dat zal de medische fa culteit wel weten het overige der men- schenkinderen weet alleen, dat het zoo veel is als dat de ziekte een goeden of kwaden weg op wildat de ziekte zich feur ware ongetwijfeld gedood. De auto is van voor geheel ingedrukt. De politie heeft procesverbaal opge maakt tegen den chaffeur. Te Lommei, in de Belgische Kempen, is een misdaad ontdekt. Men vond het lijk van Louis Wils, 35 jaar oud, her bergier daar ter plaatse, in een sloot aan den weg, niet ver van zijn huis. Hij had verscheidene messteken en bo vendien had men hem met een zwaar voorwerp de hersens ingeslagen. Wils was vader van 7 kinderen. Zijn huwe lijk was zeer ongelukkig en men ver denkt zijn vrouw van den moord. Zij en de meid uit de herberg zijn in hech tenis genomen op de verklaringen van den oudsten zoon, 11 jaar oud, die be- bende bij den moord behulpzaam te zijn geweest. In een woning op den boulevard Meu- ilmontant te Parijs ontstond brand ter wijl de bewoonster afwezig was en haar twee kinderen, een jongen van 3 jaar en een zuigeling, alleen had achtergela ten. De brand werd spoedig door bu ren ontdekt en gebluscht, maar het oudste kind vond men verbrand. De kleine in de wieg was bewusteloos door den rook, maar kon nog gered worden. BRESKENS, 31 Januari 1908. Oostburg. De vereeniging „Uit Voor een oogenblik staat te bedenken, of zij het: „bereid uw huis, want gij zult sterven 1" gaat uitspreken, dan ol zij de functie van schoonmaakster zal uitoefe nen en het uitgeziekte lichaam, met nieuwe levenskracht toegerust, terugge ven aan de ziel, aan wie het dreigde te ontvallen. Goed en welmaar geldcrisis nu is dat dan het oogenblik, waarop een rijksdaalder op zijn kant staat rond te draaienwil of zal ik Den goeden weg op of den kwaden? Zeker niet, als de geldcrisis daar is, heeft de rijks daalder zoo goed als gedaan met rollen hy heeft den kwaden weg reeds afge legd en staat gereed om van de tafel te vallen. Een geldcrisis men zou niet weten wat het isDenk maar eens voor eenige maanden, toen er kantoren sprongen als lampglazen toen, even als bij een zieke in de crisis, men niet sprak maar fluisterdetoen de wissels zorg" tot uitkeering bij het verlies van varkens hield hare gewone algemeene jaarlij ksche vergadering. Uit het verslag van den penningmees ter bleek, dat het batig saldo der vori ge rekening ƒ1599.10 bedroeg. Aan premie-inleg was ontvangen f 1200, voor verkochte varkens ƒ2700, aan contributie ƒ199.62*, rente van de spaarbank ƒ40,35, totaal ƒ1878 07*. Daarvan werd uitgegeven voor uit keering en loon, en aan de veearts voor het inenten ƒ109.55 blijft alzoo het sal do 1768.52"', waarvan op de spaarbank staat ƒ1751.86. Het premiegeld werd weer bepaald op ƒ3 en de uitkeering op 40 ct. per K.G. De 3 aftredende bestuursleden, de heeren J. A. Weisfeit, voorz., S. Schij- ve, penningmeester en A. Bliek, keur meester, werden met groote meerder heid herkozen. Het inenten der varkens werd met 30 tegon 6 stemmen aangenomen. Oostburg. De brievenbesteller L. van Dixhoorn alhier is met ingang van 1 Febr. als zoodanig verplaatst naar Mid delburg. Schoondijke. Bij de Geref. kerk al hier is beroepen de heer A. Merkeleijn, cand. te 's Gravenhage. Voor de ruim zestig inwoners van den Kanaal- en Stellepolder is het waar lijk een ramp tot de gemeente Hoek te behooron. Ruim 1000 M. door een met evenveel angst bekeken werden als het recept van den dokter in de ziekte crisis toen men haast van niets hoor de dan van millionaire, die hun laatste dubbeltjes bijeenscharrelden om zich een schoenpoetsersbak met toebehooren aan te schaffentoen een „deurwaarder een steekwagentje moest medenemen om zijne vracht van wisselprotesten te ver voeren, toen de metselaars, hoorende dit huis is gevallen, en dat huis zal morgen vallen, en dat huis staat op het vallen", dachtenvielen de huizon zoo maar in, dan hadden wij werk Geldcrisis zou iemand zoo eenvou dig zijn om niet te weten wat dat voor een ding is, als men hier hoort„mijn heer de bankier A. heeft zich een kogel door den kop gejaagd" daar: „het hoofd van het handelshuis B. en Comp. heeft zich verdronken" gindsweet gij het al De heeren van de firma C. en D. zy n naar Noord-Amerika gegaan. vaarwater van Hoek gescheiden komen zij nooit of nimmer in die gemeente dan om hunne lasten te betalen en zel den genieten zij iets daarvoor. Zij kun nen dan ook alleen na veel moeite die gemeente bereiken daarom halen zij ook alles, wat zij noodig hebben uit de ge meente Philippine. Hoewel echter de neringdoenden in Philippine ook van hen genieten, hunne kinderen mogen er niet ter school gaan. Die arme stum- perds zijn dus van alle onderwijs ver stoken en groeien als wilden op in strijd met de leerplichtwet. Daarom hebben die inwoners zonder eenige uitzonde ring zich met een verzoekschrift ge wend tot H.H. Gedeputeerde Staten om bovengenoemde polders by de gemeente Philippine te voegen. Groede De loop der bevolking de zer gemeente was over 1907 als volgt Op 31 December '06 bestond zij uit M. Vr. Totaal vermeerderd 1106 1189 2295 door vestiging met 78 68 146 door geboorte met 26 27 53 104 95 199 Zij verminderde door vertrek met 101 85 186 overlijden met 14 19 88 115 104 219 en bestond alzoo op 31 Dec. 1907 uit 1095 m. en 1180 vr., samen 2275 en ver minderde alzoo met 20. Er werden 21 huwelijken gesloten, 1 levenloos aangegeven kind. Wat was dat huis solideMen zou er kerken en torens op gebouwd hebben eene in allen gevalle zeer vreemde architectuur, kerken en torens een huis te bouwen Geldcrisis wie zou niet weten wat het is De kruidenier, die met zijn pruimen wegers-logica uitgaat van de onderstelling, dat men op niemand meer rekenen kan, komt eenige uren voor het einde van de maand met zijn boek je en een heel beleefdneem me niet kwalijk, mevrouw, maar zie je, de groo te mijnheeren spelen goed af, maar op de burgerlui als wij komt het neer; met de omstandigheden van den tijd laat mijn rijstkoopman mij geen oogen blik over den tijd vrij. Och man, gij. hadt gerust het vreeselijk woord geld crisis wel kunnen gebruiken, want me vrouw kwam zoo juist uit de keuken, waar zy éene van hare meiden de dienst had opgezegd, omdat zy het na de geld'

Breskensche Courant | 1908 | | pagina 1