ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT. No. 1277. 17e Jaarg. Buitenland. Binnenland. RRESKEASCHE COURANT, Abonnement per 3 maanden ƒ0.50, franco per post door het geheele rijk 0.55, voor België ƒ0.621' en voor Amerika 0.825 bij vooruitbetaling. Abonnementen worden bij boekhandelaren en brieven gaarders aangenomen. Advertentiën van 1 tot en met 5 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaats ruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdag middag te twee ure. Oil lihul verschijnt eiken Dinsriair- en Vrijdagavond bg den uitgever C IHfiLE'HX te lireskens. Zondagmorgen om vijf uur had een ontploffing van grauwvuur plaats in put no. 5 van de kolenmijnen te Quaregnon, in België. Het noodsein werd gegeven door 17 werklieden, die op 788 meters afstand werkten. Zij voelden een hevige lucht verplaatsing en een ongoluk vormoeden- de, deden zij zich aanstonds ophalen, om te vertellen wat er gebeurd was. Bijna op hetzelfde oogenblik klonk de noodbel van de galerijen op 800 M. Een werkman, Leon Duez, was door de luchtverplaatsing omvergeworpen, evenals twee van zijn gezellen zij na men aanstonds plaats in een ophaalbak en vertelden, toen zij boven kwamen, dat er een grauwvuur-ontploffing had plaats gehad en er slachtoffers moesten gevallen zijn. Er werd aanstonds om hulp geroepen en een ploeg redders daalde naar beneden. Daar lag alles dooreengeworpen en kermende werklie den lagen ten gronde. In het geheel vond men zes dooden en zeven ernstig gekwetsten. Vier an dere werklieden hadden lichte wonden. Twee waren geheel ongedeerd en kon den onder 't tooken hunner pijp naar huis terugkeeron. De lijken zijn niet verminkt. Allen zijn gestikt, enked aan armen en gelaat dragen zij eenige brand wonden. Bovengehaald werden de dooden aan stonds door de familie herkend, gelijkt en naar hun woning gebracht. Natuur lijk hadden hartverscheurende tooneelen plaats. De gekwetsten werden ook naar huis gevoerd, na door de geneesheeren ver zorgd te zijn. Zij lijden niet alleen aan uitwendige, maar ook aan inwendige brandwonden, want zij hebben het vuur ingeademd. De geredden herinneren zich niet veel. Zij hebben enkel een groot gerucht gehoord en zijn ten gronde geworpen. Hoe zij uit die hel geraakt zijn, wie hen gered heeft, daarvan herinneren zij zich niets, wegens de hevige ontroering. Toen de toegesnelde menigte vernam, dat de ramp niet zoo erg was als men eerst gevreesd had, werd zij kalmer en ging uiteen. Er heerschte den geheelen dag over Quaregnon een sombere stilte. Hier en daar stonden groepjes men- scben half (luisterend te praten. Nu en dan werd een lijk door de straten ge dragen. Men zegt dat een der gekwetsten, vreemd aan de streek, in zijn logement geweigerd werd en men den ongelukki ge naar het gasthuis van Bergen moest brengen, niettegenstaande zijn toastand zeer erg was. De niet gekwetste werklieden, die werden bovengebracht, waren als ver dwaasd of leden aan een zenuwachtig beven, dat zij niet konden bedwingen. De redders moesten ook een ontsta- nen brand blusschen, dien zij evenwel spoedig meester waren. Te ruim 11 u. werd het laatste lijk, naar men hoopte, bovengebracht. Op 't oogenblik, dat men de ernstig verbranden boven bracht, sprong een van hen eensklaps in een kuip ijskoud water, die in de nabijheid stond. Men haalde hem er aanstonds uit en bracht hem naar zijn woning. Men zegt, dat hij reeds overleden is. Een telegram uit Rio de Janeiro deelt mede, dat drie Italianen in hechtenis genomen zijn, als leden van een anar chistische bende, die ten doel had oor logsschepen van de Vereenigde Staten in de lucht doen springen bij hunne aankomst in Brazilië. Men gelooft, dat nog twee andere Italianen, een Cana dees en twee Duitschers, tot de bende behooren. Volgens de Köln. Ztg. was het cen trum van de samenzwering te Petropo- lis gevosligd met vertakkingen te So Paulo en Minas Geraes. Zekere Jan Fed her te Petropolis zou de hoofdaan legger zijn. De Braziliaansche regeering vei klaart in een officieele nota vóór de aankomst der Amerikaansche vloot te Rio de Ja neiro uit Washington en Parijs mede- deelingen te hebben ontvangen, dat door anarchisten van verschillende nationali teit plannen tegen de Amerikaansche oorlogsschepen werden gesmeed. De po litie had alle maatregelen genomen. BRESKENS, 24 Januari 1908. Hoe gevaarlijk het varen bij mist is bleek jl. Zondagvoormiddag toen de Prov. boot van hier vertrokken, voor de haven van Vlissingen bijna tegen de uit de haven komende mailboot aanvoer. Daar de beide booten direct achteruit konden stoomen, zijn voorzeker vreeselijke on gelukken uitgebleven. Dinsdagavond had in het Stoom bootsveerhuis alhier de algemeene ver gadering plaats van de varkens-assu- rantie-maatscbappij „Eendracht maakt macht", die door 74 leden werd bijge woond. Aan het uitgebracht jaarverslag is ontleend, dat de vereeniging bestond uit 12jJ leden en 14 donateurs, gemid- deld'per maand 100 varkens waren ver zekerd, en dat ér 22 wegens ziekte wer. den aangegeven waarvan er 15 ontei gend zijn. De ontvangsten beliepen ƒ954.02 en de uitgaven ƒ820 11, zoodat het maat schappelijk kapitaal vermeerderd met het goed slot der rekening ad ƒ133.91 is gestegen tot ƒ2478.926. De bescheiden der rekening werden geverifieerd door de leden J. J. Hoog stad en P. J. Bril, die dezelve in orde bevonden, waarna de rekening werd goedgekeurd. De inleg voor nieuwe leden werd be paald op ƒ3. Het bestuur stelde voor de uitkee_ ring voor zieke varkens bruto gewicht, op ƒ0.40 per K.G. Het lid P. van Houte Sr. stelde 45 ets. voor.

Breskensche Courant | 1908 | | pagina 1