ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT. No. 1276. Woensdag 22 Januari 1908. I7e Jaarg. Buitenland. Bin iirii land. BRESKEN8CHE COURANT, Abonnement per 3 maanden 0.50, franco per post door het geheele rijk 0.1j>5, voor België ƒ0.625 en voor Amerika 0.825 bij vooruitbetaling. Abonnementen worden bij boekhandelaren en brieven gaarders aangenomen. Advertentiën van 1 tot en met 5 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaats ruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdag middag te twee ure. Hit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitsrever C. DIKLEDIAN te Breskms. Marokko eischt voor het oogenblik weer alle belangstelling voor zich op. Immers, scheen het de vorige week nog, dat de toestand ging verbeteren, zoodat sommige bladen al gingen ver kondigen dat de Fransche troepen zich zouden terugtrekken uit Casablanca, de staatsgreep van Moelay Hafid heeft er de anarchie- weer doen zegevieren en de gevolgen van dit op den voorgrond treden van den pretendent zijn voorals nog niet te overzien. Reeds den 2en Jan. had te Fez een vergadering plaats gehad, waarin beslo ten werd don volgenden dag, Vrijdag, tijdens het gebed Moelay Hafid tot sul tan uit te roepen. Daarop werd een brief naar Rabat gezonden, ondertee kend door alle notabelen van de stad^ de oelama's, de pacha's en nog andere a's, waarin verklaard werd, dat Abd-el- Aziz tegen de godsdienstige voorschrif ten had gehandeld, door in nauwe be trekking te staan tot de Christenen. Bovendien werd hem verweten, dat hij Marokkaansche landstreken aan Frankrijk had afgestaan en nog meer .booze dingen, waardoor hij, volgens de voorschriften van den Koran, niet meer als sultan mocht beschouwd worden. Hierna werden de forten bezet en verkondigden omroepers de afzetting van den ouden en de proclamatie van den nieuwen sultan. En het volk juichte die tijding met geestdrift toe zooals het misschien elke andere tijding zou toegejuicht heb ben. De voorwaarden, die Moolay-Hafld ge steld werden, waren de volgendeAf schaffing van de Staatsbank, herstelling van de vroegere Algerijnsche grenzen, de teruggave van de door Frankrijk in dertijd in bezit genomen gronden, ver drijving van de Fransche bezettingstroe pen, verbod voor iederen Marokkaan om zich onder bescherming van een vreem de natie te stellen en algeheele vernie tiging van de akte van Algeciras. Te gen de sluiting der Europeesche post kantoren, ook nog een punt op het pro gram, verzetten zich de Marokkaansche kooplieden zelf, daar die instelling een zeer gewaardeerd voortbrengsel geble ken is der Europeesche beschaving. Een vertrouwde van den pas gepro- clameerdeu sultan en van origineFransch- man, doet nu met twee helpers, een Marokkaan en een Italiaan, zijn best, om de zaak van Moelay-Hafid te Parijs te bepleiten en de afgezant van den ex- sultan doet het zijne, om de zaak van zijn heer zoo mooi mogelijk voor te stel len, maar op het oogonblik lijkt het wel of de nieuwe meer kansen heeft, daar tal van binnenlandsche stammen op zijn hand zijn. Er is intusschen nog niets met zekerheid te zeggen, 't Is voor 't moment niet meer dan een groote hek senketel, die heele Marokkaansche ge schiedenis, waar intusschen heel de be schaafde wereld met belangstelling naar kijkt, omdat Frankrijk mede op 't too- neel is en Duitschland achter de coulis sen loert. Over Frankrijk's houding zeide een lid van de Fransche regeering „Onze houding wordt door de jongste gebeurtenissen geenszins gewijzigd. Wij zullen alles doen om de veiligheid in de havens te waarborgen en om de politie, zooals ons mandaat ons opdraagt, zoo snel en krachtig mogelijk in te richten. Daar wij dus bij onze tegenwoordige loyale houding blijven volharden, geloo- ven wij van geen enkele zijde moeilijk heden te zullen ondervinden, ook niet van Duitschland". Inmiddels is de proclamatie van dun nieuwen sultan bekend geworden, die wel eens wat al te veel beloften, gelijk dat onder vernieuwde omstandigheden meer voorkomt, zoude kunnen bevatten. Donderdag toch werd de brief in alle kerken voorgelezen waarin hij de inwo ners oproept hom te volgen naar het gebied van de Chaujas om den heiligen oorlog te voeren, vooral tegen de Fran- schen. In dezen brief wordt de ver wachting uitgesproken, dat Casablanca en Medioena weldra weder in handen der Marokkanen zullen zijn en dat daar geen enkele Christen zal achterblijven. „Dan zullen wij", zegt de brief, rustig kunnen voortleven onder de heilige wet. Door de straten gaan omroepers, die de inwoners aansporen den sultan te volgen in den heiligen oorlog. Bericht is ontvangen, dat de mehallah te Re- chid geheel in de pan werd gehakt door Bouchta Bagdadi, die alle oorlogsmate- rieel, tenten en kanonnen buit maakte. Een bericht van 13 dezer uit Mara- kesj meldt, dat Moulay Hafids troepen, nadat zij het kamp van Elkenacker had den ontruimd, naar het gebied der Chau- ja's zijn getrokken om de Franschen te bestrijden. Ondanks de aansporingen der omroepers tot den heiligen oorlog neemt het aantal soldaten af, doordat er geen soldij wordt betaald. Er is bevel gegeven om geen koop waren, vooral levensmiddelen, voor uit voer bestemd, naar de kust te laten af zenden. 8RESKENS, 21 Januari 1908. Vrijdagmorgen kwam als naar ge woonte een asscheman uit Maldeghem te Groede de asch opkoopen, maar ver oorloofde zich tevens de vrijheid een zilveren horloge weg te kapen. Door de politie werd hij aangehouden en naar Middelburg overgebracht. Zaterdag schrikte een span paar den even buiten Aardenburg van den tram met het gevolg, dat ze op hol sloegen, waarbij de eigenaar, een klein- landbouwer, vrij ernstig bezeerd werd. Groede, 18 Jan. Heden had onder 'voorzitterschap van den heer Rogge band de jaarvergadering plaats van het Ziekenfonds I, die door 40 leden werd bijgewoond. Aan het uitgebracht verslag is ont- leeud, dat de vereeniging 50 mannelijke

Breskensche Courant | 1908 | | pagina 1