IIR K S k U S COURANT. ALGEMEEN NiEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT. No. 1275. Zaterdag 18 Januari 1908. 17e Jaarg. Buitenland. Abonnement per 3 maanden 0.50, franco per post door het geheele rijk 0.55, voor België 0.62° en voor Amerika 0.82s bij vooruitbetaling. Abonnementen worden bij boekhandelaren en brieven gaarders aangenomen. Advertentiën van 1 tot en met 5 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaats ruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdag middag te twee ure. Bit blad verschijnt eiken Dinsdasr- en Vrijdagavond bij den nitarever C. DIKLEMAV te Breskeiis. Omtrent het ongeluk te Barnsley (En geland) meldt men nader In de stadszaal zou een cinemato- graafvertooning gegeven worden en reeds lang voor het uur van aanvang waren honderden kinderen om het ge bouw aangestroomd. Toen de deuren 's middags om twee uur open gingon, wer den de goedkoope rangen dadelijk be stormd en spoedig was de galderij, die voor 400 menschen zitplaatsen biedt, zeker wel door 600 kinderen gevuld. Daarom werd besloten dat een aantal dier kinderen beneden tot het parterre zouden worden toegelaten en een der suppoosten riep uit de zaal naar boven dat een aantal kinderen naar beneden zouden komen. De kleinen allen tuk op veen plaats beneden, waar zij kans had den de vertooning beter te zullen zien, stormden allen de galerij uit en de wen teltrap af, die naar de benedengang leid de, doch zóo groot was de aandrang, dat velen, die het eerst naar beneden waren gegaan, struikelden en vielen, en steeds hield de stroom van boven aan, zonder dat men daar in 't eerst wist dat men degenen, die vooraan waren, onder de voet liep en vertrapte. Voor men eigenlijk precies wist wat gebeurd was en men den aandrang van boven kon keeren, waren reeds 12 kinderen onder den voet getrapt en overleden 1 vier anderen waren zoodanig verwond, dat zij spoedig nadat zij gevonden wa ren overleden ongeveer 40 anderen zijn "meer of minder ernstig verwond. De menigte buiten het gebouw begreep eerst dat daar binnen iets ernstigs ge beurd moest zijn, toen nadat uit het gebouw aan de politie getelephoneerd was, een aantal doktoren en ambulances aankwamen, en toen verspreidde zich de vreeselijke tijding spoedig door het stadje. Hartverscheurend was de aan blik van de moeders en de andere bloed verwanten, die voor het gebouw samen stroomden om tijding omtrent hun lie velingen te vernemen. Volgens uit Marokko ontvangen be richten, is Moelei Hafld dien dag tot Sultan uitgeroepen, als gevolg van een bijeenkomst van de hoofden der kamp plaatsen, die Abdel Azis afzetten en Moelei Hafld tot Sultan uitriepen. Zij zonden aan Moelei Hafld een kennisge ving, welke de onderteekeningen van hen en van alle pasja's droeg. Moelei Hafld werd tot Sultan uitge roepen onder de twee volgende voor waardengeen betaling van belastingen en afbreking van alle andere betrekkin gen met de Europeanen, dan die welke door de gebruiken en bij reglement zijn voorgeschreven. Er is ook ambtelijke bevestiging ont vangen van het gerucht der afzetting van Abdel Azis en de uitroeping tot sultan van Moeilei Hafld in de moskee te Fez. De reden van deze handeling der Korfas, der Oelama's en de voor naamste overheidspersonen der stad is, dat men sultan Abdel Azis een verwijt maakt van zijn houding tegenover de Europeanen en jegens Frankrijk. Men beschuldigt Abdel Azis er van, dat bij het grondgebied door de Chris tenen heeft laten schenden en dat hij zich met hen verstaan heeft over de inrichting eener politiemacht in de ha vens van zijn rijk, hetgeen volkomen in strijd in strijd is met de Marokkaansche tradities en gebruiken. De heilige oorlog is afgekondigd en een kalifaat van Moelei Hafld werd in de stad gevestigd. De boeten, welke door de Frauschen waren opgelegd aan de Beni-Snassen en andure stammen aan de Alger Marok kaansche grens, kwamen goed binnen. Reeds was 210.000 fr., d. i. meer dan de huift van hut totaal bedrag, betaald. Ook zijn 1200 stuks repeteergeweren in geleverd. Generaal Lyautey heeft daar op, in naam der Republiek, het nog openstaande bedrag kwijtgescholden. Ook heelt hij aan de plaatselijke bevolking toegestaan, den veldarbeid te hervatten. Berichten uit Fez maken melding van een tegen de Europeanen gerichte be weging, welke in het kort zich uit in de weigering om de politie en de her vormingen te aanvaarden, in een verzet tegen de toepassing der acte van Alge- ciras, in een verbod aan de Europeanen, om zich in de steden in het binnenland metterwoon te vestigen en in do ver plichting voor de Europeanen, die in de havenplaatsen wonen, om zich in de Jo denwijken te vestigen. Uit Lissabon wordt gemeld, dat het daar i:i de Opera tijdens een voorstel ling van Hermani tot een groot tumult is gekomen. De Koning en de Kroonprins waren in den schouwburg. Van de bovenste galerijen werden een menigte vliegende blaadjes met een proclamatie van den troonpretendent Dom Miguel en zijn vrijzinnig regeeringsprogram ln de zaal geworpen. De politie nam de papieren in beslag en vele menschen, onder hevig verzet, in hechtenis. De Koning werd uitge jouwd en er werd gejuicht voor Dom Miguel. De Koning en de Kroonprins gingen voor het einde van de voorstelling heen. Te Konstantiiiopel zijn drie gevallen van cholera met doodelijken afloop geconsta teerd. Verder hebben zich twee ver dachte gevallen voorgedaan. In de Turk- sche havens worden alle schepen, die van Konstantinopel komen, aan quaran taine onderworpen. In een krankzinnigengesticht te Rome had men een gevaarlijken patiënt in 't dwangbuis gesloten en op zijn bed vast gebonden. Hij was gezamenlijk opge sloten met een patiënt, die men als on schadelijk aanmerkte, doch deze kreeg onverwacht een aanval van razernij en wierp zich op zijn deelgenoot, die weer loos was en zich niet bewegen kon. Hij bracht den ongelukkige verschiedene zware slagen op het hoofd toe en zou -

Breskensche Courant | 1908 | | pagina 1