ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VGOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT. No. 1273. Zaterdag 11 Januari 1908. 17e Jaarg. Buitenland. IIR E S k E S IIE C 0IIR A i\ T. Advertentiën van 1 tot en met 5 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaats ruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdag middag te twee ure. Abonnement per 3 maanden 0.50, franco per post door het geheele rijk 0.55, voor België ƒ0.62° en voor Amerika J 0.82*' bij vooruitbetaling. Abonnementen worden bij boekhandelaren en brieven gaarders aangenomen. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag;- en Vrijdag-avond lig den uitirever C. DIELENAS tc Breskens. Het jaar 1907, dat achter ons ligt, is voor Duitschland een jaar van groote be- teekenis geweest. Het was het jaar toch, waarin aan de conservatief-cleri- cale meerderheid in den Rijksdag een einde werd gemaakt en waarin, tenge volge van de nieuwe verkiezingen, een nationale, een conservatief-liberale meer derheid ontstond. In het Berliner Ta- geblatt maakt Paul Michaelis de balans op van die meerderheid. En dan moet hom de zucht van het hart, dat die combinatie op economisch gebied slechts ontgoocheling heeft gebracht. Duur brood, dure steenkolen, duur geld dat zijn de resultaten van het jaar 1907. Het ligt voor de hand, .dat zij op het economische leven een on- ,gunstigen invloed moeten oefenen, om dat zij de werklieden er toe zullen bren gen door loonstrijd betere arbeidsvoor waarden te verkrijgen, juist in een tijd, dat de nijverheid met moeilijkheden heeft te strijden. En waar de econo mische kracht van het Duitsche volk, ondanks allen tegenspoed, toeneemt, dhar zal het nog langen tijd van ingespannen arbeid en verstandige terughouding van eischen aan de geldmarkt behoeven, voordat betere economische toestanden kunnen intreden. En geheele opheffing van de economis'che depressie zal eerst kunnen ontstaan, als de beschermende rechten zijn verdwenen. Dit is de Achillespees van den nieu wen koers. De nieuwe meerderheid kan slechts samengaan, zoolang de agrari sche politiek niet wordt aangetast. Daar over heeft Bülow van den aanvang af geen twijfel gelaten. De strijd tusschen bescherming en vrijhandel is door een wapenstilstand tot zwijgen gebracht. Maar de tijd, waarin hij weer zal her vat worden, moet komen. En dan zal het eerst ten einde gebracht kunnen worden met de overwinning der vrijhan delsbeginselen. De toestanden in Ierland zijn weer eens hopeloos verward. De haat tegen En geland en de haat tegen do grootgrond bezitters laaien weer zoo brutaal uit, dat een krachtig optreden dringend ge eischt wordt. Het begin was eon dynamiet-aanslag op lord Ashtown, vermoedelijk dooreen pachtersweduwe, die aan den grootgrond bezitter vele verplichtingen had. En sindsdien is het wegdrijven van vee weer algemeen in zwang geraakt, waar door de niet-nationalisten van ul hun vee beroofd worden. Op een hoeve van lord Ardilaun woonde oen pachter, die zijn pacht met op bevel van de United Iresch League, de veroeniging der ter- roriseerende nationalisten, wilde opzeg gen. Eerst dreef men zijn vee weg, boy cotte hem zoo radicaal, dat hij geen voedsel koopen kon, stak vervolgens zijn huis in brand en toen zelfs dat niet hielp verwondde men hem en zijn moe der met revolverschoten. De politie staat tegenover dat alles machteloos. Zoo er al een paar belha mels gearresteerd worden, dan worden ze door de jury toch vrijgesproken, da ir deze voor hun medeplichtigen bevreesd is, of met hen onder éen deken schuilt. Door doze toestanden en door de opzwe- ping van gewutenlooze drijvers, die niets te verliezen hebben, heerscht in een groot deel van Ierland een strijd van allen tegen allen. M iemands goed is veilig, niemand is tegeu mishandeling beschermd. En wat doet nu minister Birrell, in plaats van krachtig in te grijpen, laat hij de zaakjes maar marcheeren. „Geen martelaars maken",jjis zijn leus. Hij bodoelt daarmee geen m irtelaars voor de Iersche vrijheid, maar dat ei op zoo'n manier honderden martelaar worden voor Engelands suprematie ziet hij over het hoofd. Het hoeft dan ook geenszins te ver bazen, dat men hom als oporett-minis- ter uitbeeldt, als oen bewindvoer Ier uit vroolijk plankenlandMaar in de wer kelijkheid zijn mannen van daden noo- dig! Opnieuw heeft een vreeselijke kinder moord te Berlijn de gemoederen in be weging gebracht, die waarschijnlijk we der het werk is van den geheimzinnigen moordenaar, die in het afgeloopen najaar eenige slachtoffers onder de kinderen der Duitscho hoofdstad heeft gemaakt en dien men nog niet heeft mogen ontdek ken. Het slachtoffer is 4 jaar oud, en heet Elsje Miehlke, zij is de dochter van oen huisschilder. Zondagmiddag ongeveer vier uur had het kind een boodschap gedaan met een 12-jarig buurmeisje, Louise Jeschke ge naamd. De kleine Else ging, daarvan teruggekomen, de gang van het ouder lijke huis in, terwijl het oudere meisje nog voor de deur bleef staan. Kort na dat Else in huis was gegaan, zag Louise een jongmensch van circa 20 jaren, die uit het huis kwam en hard wegliep. Zij keek in de gang en zag door de glazen tochtdeur, dat Else op den grond lag, wilde opstaan, maar weer neerviel. Het kind schreide en op haar geschrei snel de de mede in het huis wonende schoen maker Wolf toe, die de kleine opnam. Zij had oen vreeselijke wond in den buik waar de ingewanden uitpuilden. Wolf droeg het gewonde kind, dat he vig bloedde, naar de ouders en onmid dellijk werd het naar het nabijgelegen Ziekenhuis vervoerd, waar het Maandag morgen vroeg is overleden. Louise Jesch ke, de eenige die den moordenaar heeft gezien, heeft een vrij nauwkeurig signa lement van hem opgegeven en daarmee gewapend, is thans de geheele Berlijn- sche politie op de been om den gevaar lijken kindermoordenaar op te sporen, maar het is helaas weer hetzelfde tas ten in het duister. Maandag hebben 2 arrestaties plaats gehad, maar beide ge arresteerden moesten na het eerste ver hoor weer losgelaten worden. Het sig nalement van den moordenaar is overal in de stad aangeplakt en op zijn aan houding is een belooning van 3000 mark gesteld.

Breskensche Courant | 1908 | | pagina 1