COURANT, ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT. No. 1272. Woensc g 8 Januari 1908. 17e Jaarg, Buitenland. L Binnenland. BRESKENS franco per 35 en post voor Abonnement per 3 maanden 0.50, door het geheele rijk 0.55, voor België ƒ0.62 Amerika 0.823 bij vooruitbetaling. Abonnementen worden bij boekhandelaren en brieven gaarders aangenomen. Ad verten tiën van 1 tot en met 5 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaats ruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdag middag te twee ure. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag:- en Vrijdagavond bij den uitgever C. DIELEMAN te Breskens. In de Voss. Ztg. vindt men een be langrijk artikel over de gebeurtenissen in N. W. Afrika. Daarin wordt gezegd, dat uit de laat ste berichten ten duidelijkste blijkt, dat Frankrijk er niet aan denkt voorloopig zijn optreden in die streken te beperken of' te beëindigen. Op de eerste liooge heuvelketen voor Casablanca is een fort gebouwd, voorzien van steenen muren, terwijl het barakkenkamp, dat daar in de nabijheid is opgeslagen, van dag tot dag uitgebreid wordt. De arbeid aan de havenwerken is sinds eenige weken hervat, de Spaan- sche werklieden die daaraan werken, worden, tot groot ongenoegen der Spaan- sche kolonie in Casablanca, door Fran- sche arbeiders vervangen. Op een plein, dat toebenoort aan de Marokkaansche regeering, zal Frankrijk een eigen post kantoor bouwen. Zéér belangrijk is de tijding, dat groo te troepenafdeelingen uit Algiers en Tu nis naar Marokko worden gedirigeerd; met den tocht van Casablanca naar Me" diouna zullen zij een beslissende bewe ging tegen den Chaujas-stam uitvoeren. Men verwacht gedurende dezen tocht blijkbaar hevigen strijd, want in een of ficieus Parijsch telegram wordt' gezegd „bloedige gevechten mot groote verlie zen zullen onvermijdelijk zijn Naar het schijnt is de Kasbah der Mediounas door de Franschen ingeno men. Tegelijkertijd zijn in Oost-Marokko de bewegingen tegen de Beni Snassen in vollen gang. Wel teekenend is hierbjj 't feit, dat generaal Lyautey aan de be richtgevers der bladen verboden heeft met de troepen mee te gaan. Het blijkt voortdurend, dat de Fran- sche pers in Marokko verder zou willen gaan dan de Fransche staatslieden. Pi- chon, de minister van buitenlandsche zaken, verzekerde toch in Kamer en Se naat, dat Frankrijk in Marokko geen veroveringsplannen koesterde. Maar ook verklaarde hij, dat Frankrijk als „gevol machtigde van Europa" Casablanca bin nentrok. Het is nu maar de vraag hoe ver Frankrijk de volmacht die het van Europa verkregen heeft, wil uitstrekken. De Voss. Ztg. vreest, naar het schijnt, dat de belofte om Marokko weer te ont ruimen, door Frankrijk herhaaldelijk af gelegd, zou kunnen worden opgevat op dezelfde manier als indertijd de herhaal de verzekeringen over de aanstaande ontruiming van Egypte door de Engel- schen. Ten slotte haalt de Voss. Zeitungeen passage aan uit een boek getiteld't Onbekende Marokko, van August Mou- lieras, professor in de Arabische letter kunde te Oran. In dit boek, dat in 1895 verscheen en opgedragen is den toenma- ligen gouverneur-generaal van Algiers, J. Cambon, thans gezant te Berlijn, zegt de schrijver „Wanneer Algiers en Tunis ons eens te zamen 3 maal honderdduizend Mos- lemsche soldaten kunnen leveren, wat kan men dan niet van Marokko ver wachten, wanneer dat eens goed en wel in Frankrijk's macht is? Dan zal ons vaderland de beheerscher der aardbol zijn. Welk Europeesch leger kan den schok weerstaan van 2 millioen Berbers en Arabieren, die op Fransche wijze be wapend en gedrild zijn? En welk een prachtig koloniaal gebied zullen alleen wij in dit deel van N. W. Afrika heb ben Tunis—Algiers—Marokko maar Marokko boven alles, Marokko, dat meer waard is dan de beide andere te zameu. Marokko, 't onvergetelijke gedeelte vaD Afrika, dat eens, zoo hoopt men, 't schoonste sieraad zijn zal der Fransche kolonies. Op den tweeden Kerstdag is te Allen- siein in zijn slaapkamer van het daarin garnizoen liggend regiment dragonders doodgeschoten. De majoor sliep alleen in de benedenverdieping van zijn huis en blijkbaar is de moordenaar door een naastbijgelegen kamer van den tuin uit het huis binnengedroneen. De majoor werd op korten afstand gedood. Toen hij door zijn oppasser werd gevonden, lag zijn revolver, maar nog ongebruikt, naast hem. Men vermoedde dadelijk een wraak neming. Het geval herinnert aan den moord op majoor Krosegk te Gumbin- nen, maar in tegenstelling met dezen was de thans vermoordde officier bij het regiment, naar gemeld wordt, zeer ge zien. Een streng onderzoek is ingesteld. Volgens nadere berichten is een kapi tein der artillerie, onder ernstige ver denking de dader van den moord te zijn, gearresteerd. IJsberichten. Nu er te Texel twee schroefstoom- booten hulp verleenen aan de ijsvletten, gaat het vervoer van passagiers en post veel regelmatiger dan in vorige winters. Aan de Oostkust is tijdens het ebgetij geen open water in zee te zien. De Sleepboot „Voorwaarts", te Vlie land dienstdoende als postboot, kon door het vele ijs de eilanden niet bereiken en keerde naar Harlingen terug. Te Nieuw-Vennep (Haarlemmer meer) viel een 21jarig meisje bij het schaatsenrijden zoodanig op het ijs, dat zij voor dood werd weggedragen. De dokter, die terstond geroepen werd, con stateerde dat haar toestand hoogst be denkelijk was en verbood haar vervoer naar de ouderlijke woning. Zekere C. Duin, een 11-jarige knaap te Edam, is Vrijdagavond, tegen donker, op droevige wijze gestorven. Hij schopte tegen een paal, die op 't jjs was geplaatst om het zwaard van een ingevroren schip te steunen en om hoog te houden. De paal viel, en het zwaard verplet, terde den armen jongen. De uitloop der golven aan de laag- waterlijn aan het strand te Schevenin- gen raakt bevroren. Dit is het begin van een ijsdijk welke zich bij aanhou-

Breskensche Courant | 1908 | | pagina 1