B R E S K E i\ S CIIE III R A T, ALGEMEEN NIEUWS- Ei ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT. No. 1271. 17e Jaar**. Buitenland. Binnenland. Abonnement per 3 maanden 0.50, franco per post door het geheele rijk 0.55, voor Belgie ƒ0.625 en voor Amerika 0.825 bij vooruitbetaling. Abonnementen worden bij boekhandelaren en brieven gaarders aangenomen. Advertentiën van 1 tot en met 5 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaats ruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdag middag te twee ure. Dit blad verschijnt eiken Dinsdasr- en Vrijdagavond bij den uitgever C. DIELEMAN te Itrcskens. Het nieuwe jaar zal in Engeland een wet in werking zien treden, die zeer belangrijke gevolgen kan hebben voor de vermindering der misdadigheid. De wet-Bérenger weldra in ver schillende landen nagevolgd bracht reeds de zoo humane instelling der voor waardelijke invrijheidstelling van den beklaagde, die voor den eersten keer gevallen is. De nieuwe Engelsche wet breidt dit instituut nog uit en stelt een groep ambtenaren aan van beide seksen, die tot taak hebben den voorwaardelijk in vrijheid gestelde te bewaken, een soort moreele en materioele voogdij over hem te oefenen, teneinde hem te behoe den voor een tweeden misstap en hem zoo mogelijk weder geheel op te heffen. Hij blijft in voortdurende voeling met zijn voogd of voogdes, die trachten moet hem weder een betrekking te bezorgen, zoo hij deze verloren mocht hebben door z'n kennismaking met de justitie, in een woord, die hem de hand moet bie den, om weer in de maatschappij eene behoorlijke plaats in te nemen. Uit Petersburg wordt een nieuwe po ging tot moord en doodslag gemeld. Nu heeft de gendarmerie van Kief weer een bende van 40 man gevangen genomen, die op 't punt stonden een weloverlegden aanslag te plegen op den gouvern.-generaal, den vesting-comman dant, den rector der universiteit en den chef der politie. Het plan bestond deze vier autoriteiten tegelijkertijd te ver moorden. Er werd tovens een geheele stapel plaats van bommen, wapens en vergif tigde kogels gevonden. Te Baltimore (Amerika) heerscht een. hevige griep-epidemie. Volgens een te legram aan de New-York Times liggen er 40 a 50 duizend raenschen ziek. Ook het aantal werkloozen loopt in de duizenden, en helaas is het hier niet zoo waarschijnlijk als bij het aantal in fluenza-patiënten in Baltimore, dat er Amerikaansche overdrijving in de cijfers schuilt. In New York bedraagt hun aantal 125.000. Nog altijd levert Amerika dui zenden vreemden aan Europa terug. In de laatste dagen zijn er een 10.000 naar Italië alleeu teruggegaan. De vorst heeft in het Rijnlandsche industriegebied reeds eenige slachtoffers geëischt. Te Kuppersteg is een fabrieks- jongen doodgevroren. Nabij Bergisch- Gladbach zochten bij nacht eenige man nen een toevlucht tegen de koude in een kalkoven. Toen een hunner ont waakte vond hij de anderen een ver stikkingsdood nabij en een was reeds overleden. Bij Oberrhein viel een Rijnschippers knecht door de gladheid van het gang boord, dat bevroren was, over boord en verdronk. Omtrent den handel van België met Nederland wordt in de mededeelingen van den consul-generaal Ruys te Brus sel o. a. opgemerkt, dat in het handels verkeer tusschen beide landen gedurende 1906 weinig vooruitgang viel te bespeu ren, in vergelijking met het vorige jaar. Wat ons aandeel betreft, is het voor uitgegaan met 4.0000.000 francs. Onze aanvoeren van stieren, ossen, kalveren, koeien en vaarzen, samen 47.090 stuks, wijzen een vermindering aan met verleden jaar van 5 pCt. Van schapen kwamen 42.193 stuks en van lammeren 33 200 stuks binnen. Van de laatste 10 pCt. meer dan in 1905. Van de paarden werden 5704 stuks aange voerd tegen 5221 in het vorige jaar. Het vertrouwen in het Rijksboter- merk wint veel. Van kaas 'valt een grootere toevoer te melden van 700 a 800.000 kilo. Onze kaas blijft de over hand behouden en geniet op den duur goede vraag. Gedroogde en groene chi- chorei werd met belangrijke partijen in gevoerd. De verzendingen van versche groenten namen zeer toe. De kansen voor het ontwerp der re geering in België, tot overname, van den koning, van den Congostaat, staan er niet guustig bij. En niet onwaarschijn lijk is het, dat het kabinet-De Trooz de debatten in de Kamer zullen beginnen, niet overleven zal. De socialisten, ook vele liberalen zijn er tegen, doch dit zou niet den doorslag geven. Maar het ministerie kan niet meer rekenen op een meerderheidsedert eenigen tijd is er in deze een breuk, en de vrijzinnigen onder hen, de „Jonge Rechterzijde", zoo als ze heeten, scheiden z c'i af in vele dingen van zuiver politiek belang. Zij schijnen ook te wezen tegen de annexatie van den Onafhankelijken Con gostaat, en als dat zoo is, lijkt het lot van het desbetreffend ontwerp wel be zegeld en tevens het lot van het ka binet-De Trooz. Nu is het wel waar, dat in de laatste dagen de vrienden van dezen ministerpresident volhouden, dat de beslissing der Kamer betreffende het verdrag niet noodwendig de kwestie van vertrouwen in het Ministerie behoeft te raken, daar de heer De Trooz zich gaar ne wil onderwerpen, aan de meening der Kamer en ook wel 'n veel aanne melijker ontwerp wil indienen. Doch dit kan stellig geen ernst zijn. Een regee ring is toch geen makelaar tusschen ko ning en parlement in een allerbelang rijkste zaak als deze, en minder nog, nu de ministers reeds hun meening heb ben uitgedrukt door het Congo-verdrag te onderteekenen en dus hun sympathie daarmee te betuigen. Neen, indien de Kamer het Congo- verdrag verwerpt, geeft het der regee ring een votum van wantrouwen en de ze zal wel gedwongen zijn heen te gaan. ÖRESKENS, 3 Januari 1908. Bij de directe belastingen zijn met in. gang van 1 Januari o. m. verplaatst de

Breskensche Courant | 1908 | | pagina 1