Binnenland. mmmÊmmÊÊÊrnrn buurt stond. Te Palermo zijn alle schouw burgen en uitspanningsplaatsen gesloten. Tweede Kamer. De Kamer heeft zich deze week de laatste voor Kerstmis door de Staats- begrooting heengewerkt. Zij heeft met taaie volharding, van den vroegen och tend, dikwijls tot den laten avond, ge arbeid. We hebben 't reeds gezegd bij Water staat kwamen ook belangetjes bij andere hoofdstukken ter sprake, en zoodra men tot iets belangrijkers kwam legde men die neer in moties, die later zullen wor den behandeld. Oorlog was het slotstuk. Als een waardig slotstuk knetterde en knalde 't van belang. Maar over 't geheel genomen ken merkte de algemeene beraadslaging over 's Lands verdedigingsstelsel zich door denzelfden geest van vaagheid en onze kerheid, dien de meeste sprekers verwij ten aan het Regeeringsbeleid inzake van de defensie, niet alleen van dezen Mi nister, doch ook van zijn voorgangers. Men wacht eenorzijds op wetswijziging, waardoor de organisatie onzer levende strijdkrachten beter tot haar recht zal komen. Anderdeels zijn de hoofdpunten van het blijvend gedeelte en van de hoogere bevelvoering tot later aangehou den, ofschoon ook beweerd werd dat de Minister wederom, ook op dit laatste punt, vooruitgeloopen was op de beslis sing van de Kamer. Deswege vooral scheen de politieke oppositie, a's wier woordvoerder de heer Iïeomskerk zich deed kennen, ditmaal haar slag te zul len slaan, rekenend denkelijk op de na tuurlijke hulp van haar onnatuurlijke bondgenooten, de socialisten. En werkelijk, de Kamer heeft haar slag geslagen. Met 53 tegen 38 stem men heeft zij de begrooting van oorlog verworpen met eene zoodanige verhon- ding dat elke politieke twijfel is buiten gesloten. Is het niet eigenaardig, dat juist die departementen, welke men van de poli tiek liever geheel los zag, zoo uitslui tend tot een speelbal van de politieke hartstochten maakt? 6RESKENS, 24 December 1907. Met ingang van 1 Januari wordt i-nnmips K. Dekker te Hallem, laatst vacature het volgende tweetal gefor meerd ds J. H. Bögeholtz te Pekela en ds J. C. Schroder te Kuilenburg. Oostburg, 21 Dec. De heden namiddag gehouden zitting van den gemeenteraad werd bijgewoond door 6 leden de heer J. A. Weisfeit was afwezig. De oud burgemeester had welwillend gevolg ge geven aan de uitnoodiging tot bijwoning vau deze vergadering. De voorzitter, burg. Gratama, sprak ter opening dezer eerste zitting in het nieuwe stadhuis, ongeveer als volgt: Mijne Heer en, Bij deze onze eerste vergadering in 't nieuwe gemeentehuis zij 't mij vergund, voordat wij met onze gewone werkzaam heden beginnen, een enkele woord te spreken. In de allereerste plaats roep ik u al len eon hartelijk welkom in onze nieu we vergaderzaal, die deel uitmaakt van een gebouw, dat, zooals reods door de ondervinding gebleken is, in alle opzich ten voldoet als eene practische inrich ting, zoowel wat 't Kantongerecht als wat 't Gemeentehuis betreft. Op 6 December nam het Collego van B. en W. het gebouw over, nadat wij, vergezeld van de ontwerpers en opzich ters benevens den aannemer, 't gebouw hadded opgenomen. Wel bleek ons, dat niet in alle op zichten 't gebouw werd opgeleverd op de wijze zooals zulks voorgeschreven was, manr toch meenden wij, onzen aanne mer kennende, dat tegen de overname geen overwegend bezwaar bestond, daar wij overtuigd zijn, dat door hem de verschillende kleine werkzaamheden vóór 1 April aanstaande zullen verricht zijn. In die vergadering van 6 Dec., mijne heeren, bracht ik hulde en dank aan de opzichters, zoowel aan hen, die het be stek en de teekeningen ontwierpen, als aan hem, die met het dagelijksch toe zicht was belast en aan den aannemer voor de wijze waarop hij het werk vol bracht. Ui t zal hen, die deel uitmaakten van de commissie, die indertijd door u be- no nul werd om na te gaan of 't met het oog op onze financiën mogelijk was het Kantongerecht en het gemeentehuis in (kin nieuw gebouw te vereenigen, daar het oude gebouw in geen enkel opzicht meer voldeed en niet meer voor De heer van Houte bracht den burge meester welgemeend dank voor de har telijke woorden aan hem gewijd en de heer mr van Dam gevoelde zich even eens gedrongen dank te zeggen voor de waardeerende woorden gericht tot de toenmalige commissie, alsmede uit naam der justitie voor de keurige huisvesting in het nieuwe gebouw. Op een ingekomen verzoek van do commissie der Ambachtschool om ten behoeve dier school eene leening aan te gaan tot ten hoogste 22.000, werd, na het doen van verschillende mededeelin- gen dienaangaande, besloten het verzoek in te w.lligen en zulks met 4 tegen 2 stemmen tegen de dhrn C. I. Kense en M. Risseeuw. Vastgesteld werden de instructiën voor do gemeente-arbeider en de klok kenisten. Enkele door Ged. Staten noo- dig geoordeelde wijzigingen in de gem- begrooting voor 1908 werden dienover eenkomstig aangebracht. Ingevolge een verzoek van het Roomsch Katholiek kerkbestuur werd goedgevon den om bij eene voorkomende vacature als grafdelver ook op de godsdienstige belangen dienaangaande der R. K. pa rochianen te letten door aanstelling van een R. K. grafdelver. Op voorstel van den voorz. werd met alg. stemmen besloten de instructie voor den gem.- ontvanger en secretaris der mate te wijzigen dat de kantooruren, uitgezonderd op Zon en feestdagen, worden bepaald van 9 12 uur voormid dags. Zaterdag 21 dezer vergaderde te Oostburg de Onderlinge Vee-verzekerings- Maatschappij in het voormalig 4de di strict van Zeeland. Uit de rekening bleek dat in het af- geloopen jaar ƒ600 uitbetaald is aan doode dieren, terwijl uit het verslag bleek dat waar de Mij by oprichting 25 deelnemers telde en het verzekerd kapi taal circa ƒ38000 bedroeg, zij thans 43 leden heeft en het verzekerd bedrag tot ongeveer ƒ60000 gestegen is. Hierait moge dus zeker wel de con clusie getrokken worden dat deze jonge vereeniging het volle vertrouwen geniet, en haar nuttige werking wordt ingezien. Waterlandkerkje. Voor de vacante be trekking van hoofd der school alhier hebben zich twee sollicitanten aange meld. jaar. Gedeeltelijk hebben ze 't verbrast en zoek gemaakt op eene hipr niet nader te omschrijven wijze. Gedeeltelijk hebben zij ook een weer- standskas geformeerd, waarin thans be rust niet minder dan ƒ1.300.000 Geen kleinigheid 1 Maar die kas is nu eenmaal gevormd voor vakbelangen, bijv. om tegenover de patroons te kunnen stand houden in tijden van staking. Thans echter is er geen werk en heb ben de patroons de arbeiders moeten ontslaan. Meer dan 4000 loopen er reeds leeg. Het gebrek is reeds aanwezig. Maar de kas van ƒ1.300.000 mag niet worden aangeraakt. De werklooze diamantbewerkers loo pen dus nu rond, zonder werk en zon der brood en krijgen niets uit hun ei gen brandkast. Nu willen zij zeker hebben, dat de burgerij hen onderhoudt? Terwijl zijzelven, uitgezonderd het bij dragen voor hun strijdkas, nooit anders hebben gedaan dan voel verdienen, al les verteren en verbrassen, zonder te sparen 1 Rott. Schipper A. van Oosten, uit, Rot terdam, wiens schip door een sleepboot, zou worden gesleept, was met zijn vaar tuig door een staaldraadkabel aan; de, boot vei bonden, doch bij het vastmaken van dien kabel had v. O. niet bemerkt, dat daarin een kronkel zat, die om zijn been was geslagen. Toen nu de boot aanzette, trok die kronkel zich dicht, met het noodlottig gevolg, dat het been tot boven den enkel werd afgekneld. Hij werd eerst naar het gemeentelijk.' Slachthuis en van daar naar het R. K.. Ziekenhuis per brancard vervoerd, waar- hem het been verder is geamputeerd. Door de leerlingen der H. B. S., met 5-jarige n cursus aan het Bleijen- burg te 's Gravenhage, worden in de; laatste dagen, wanneer enkele leeraren over het plein voor het gebouw door de vestibule naar binnen gaan, met „borj. men" geworpen. Deze bommen worden door henzelf vervaardigd, waarschijnlijk 'om de ken nis, die zij op de scheikundelessen op gedaan hebbem in toep&issing te brengen. .Npnrd HollaDd, heeft

Breskensche Courant | 1907 | | pagina 2