ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT BERICH r. No. 1208 Woensdag 25 December 1907. 17 Jaarg. Hisuwjaarsadvortsntisn Buitenland. tRESKBiXSCIIE I'III IST, J5) Abonnement per 3 maanden 0.00, franco per post door het geheele rijk 0.55, voor België ./0.62:' en voor Amerika 0.82h bij vooruitbetaling. Abonnementen worden bij boekhandelaren en brieven gaarders aangenomen. Advertentiën van 1 tot en met 5 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaats ruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdag middag te twee ure. Oit iilad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever «1. IHF.I.Ktm te Kreskens^ Als naar gewoonte kunnen in het nummer van ons blad, dat op Woens dagmorgen I Januari zal verschij nen, worden opgenomen a f 0.25, mits de plaatsruimte van 7 regels niet te boven gaande. DE UITGEVER. De oppositie in België tegen het in gediende ontwerp-verdrag op de over dracht van den Congo staat wordt gaan deweg onder alle staatkundige partijen Sterker. Woensdag jl. vergaderde de li berale linkerzijde en oefende scherpe kri tiek op het règeeringsóntwerp, welke kritiek belichaamd werd in een mot al gemeens stemmen aangenomen motie, verklarende dat de voorgestelde voor waarden voor de overneming de souve- roine rechten van België in zijn kolo niën beperken en dat de vroeger ain België toegekende rechten in het verdrag miskend worden. En daarom besloot de vergadering den eisch te stellen, dat die rechten gewaarborgd zullen worden, al vorens het ontwerp in behandeling komt. Ook de socialisten kunnen zich mot het ingediende ontwerp niet vereenigen. Ouder de clericalen verzet zich ook een fractie tegen de aanneming. Eon invloedrijk lid dier partij verklaarde den berichtgever van de Prankf Zeit. mot groote verontwaardiging, dat de eenige bedoeling van de voorgestelde voorwaar den is België de overneming onmogelijk te maken. De Duitschc Rijkskanselier, heeft aan de regeoringen der Bondsstaten eon wetsontwerp toegezonden betrefl'onde de verandering der wet tot bestrijding dor ongeoorloofde concurrentie, als volgt Degene, die in openbare aankondigin gen of in mededeelingen, welke bestc-md zijn voor een uitgebreiden kring men- schen, den verkoop van waren vermeldt onder 't motto „uitverkoop", moet in die aankondiging de reden mededeelen, welke tot dien uitverkoop geleid heb ben. Met geldboete tot BOO Mark of met gevangenisstraf tot hoogstens een jaar wordt gestraft hij, die in 't geval van uitverkoop, waren te koop biedt welke naderhand gevoegd zijn bij de in de aan kondiging vermelde goederen ofwel voor wolker verkoop de bij de aankondiging aangegeveu reden van den uitverkoop niet kan gelden. Aan 't ontwerp is toegevoegd een uit voerige memorie van toelichting. Men schijnt in Marokko tot eeneschik king te komen. Volgens een berichtgever van de Ma- tin bedraagt de aan de Beni Snassen opgelegde oorlogsvergoeding 850.000 frs., waarvan een derde deel voor 5 Januari 1908 afbetaald moet zijn. Wanneer de Beni Snassen onder voorwendsel van armoede niet betalen, zullen verschillen de punten van hun gebied bezet worden gehouden. Er schijnt echter veel kans te bestaan, dat de gevraagde som spoe dig betaald zal zijn, daar een zeer in vloedrijke kaïd zich reeds bezig houdt met het bijeenbrengen van het bedrag. Te Palermo (Italië) had een ontplof fing plaats van dynamiet of kruit in 't huis van oen wapei handelaar, waarbij in liet geheel 43 mensehen zijn gedood en een 100 tal verwond. Dat de ramp zulk een omvang kreeg moet geweten worden aan de omstandigheid; dat zich nabij 't huis van den wapenhandelaar 4 landverhuizers-logementen bevonden, die alle vol waren met uit Amerika terug gekeerde Siciliaansche daglooners. De houder van een dezer logementen, die gewond in het hospi'laal ligt, geeft van de ramp het volgende vreeselijke ver haal. Ilij zat met eenige vrienden aan het avondmaal, toen eensklaps de vensters opensprongen, de wanden wankelden en de vloer inzakte, terwijl oen ontzettend gehuil door de lucht klonk. Zeer tra gisch is het lot van den tooneelspeler Bassi, die inet vrouw en 3 kinderen in de verwoeste straat woonde. Hij was even naar het postkantoor gegaan en wilde terugkeeren voor hot avondeten, toen hij zijn huis zag instor ten. Bassi hoorde nog de jammerkreten van zijn ongelukkig gezin, toen werd alles stil. Hij wilde zich in den puin hoop werpen en men moest hem met geweld er van terughouden. De arme man is nu krankzinnig. Een rijtuig, waarin een koopman en een advocaat door de straat reden, werd verbrijzeld en beiden zijn in stukken gereten. De slag der ontploffing was zoo vreeselijk alsof 100 kanonnen tegelijk werden af geschoten. Tegelijkertijd daaldo op de stad een regen van steeuen, stukken hout, dakpannen en glasscherven neer, waardoor nog menige voorbijganger werd gewond op plaatsen, ver van de nood lottige plek verwijderd. Men dacht 't eerst aan aardbeving en overal ontstond paniek. De kerken liepen vol vrouwen, die luid tot de Madonna baden. De straat Lattarina, waar de ontploffing plaats had, is over een lengte van 50 meter opengebarsten. Na de ontploffing ontstond brand, dien mon eerst om 8 uur na middernacht meester was. Toeu eerst ving het reddingswerk aan en be gon men de dooden en gewonden uit 't puin op te delven. Sommige nog le vende slachtoffers lagen zoo bekneld, en zoo verwrongen, dat zij moesten wor den uitgehakt. Vrijdagmorgen vond men bet lijk van den wapenhandelaar Ajello, in wiens huis de ontplof fing voor viel Hot geheele lichaam van den man was opengescheurd. Algemeen is de verontwaardiging tegen de politie, aan wier zorgeloosheid het moet worden toe geschreven dat een groote hoeveelheid ontplofbare stoffen was geborgen in een woenhuis, dat midden in een volkrijke

Breskensche Courant | 1907 | | pagina 1