ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT. No. 1266. Woensdag 18 December 1907. 17e Jaarg. Buitenland. ii ii i: s k n s ni i; c o u r a a i. Advertentien van 1 tot en met 5 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaats ruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentien worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdag middag te twee ure. Dit i.la.l verschijnt eiken fMnsdiur- en Vrijdagavond hij den uitgever 0. IHfiLKHiV te Breskens. Abonnement per 3 maanden 0.50, franco per post door het geheele rijk 0.55, voor België J 0.62'1 en voor Amerika 0.825 bij vooruitbetaling. Abonnementen worden bij boekhandelaren en brieven gaarders aangenomen. President Roosevelt is een geweldig jager en sinds hij aan 't hoofd van de Vereenigde Staten kwam, maakte hij bij zonderlijk jacht op een grooten roofvo gel, den vogel Trust. Toen hij het ge vaarlijke dier eindelijk onder schot kreeg, legde hij aan, mikte en raakte het beest zoo goed, dat er goen stuk van heel bleef. Maar toen de rook opgetrokken was, vertoonde zich aan 's presidenten oogen een onverwacht schouwspelmet den vogel Trust had hij ook een groot deel van der Vereenigde Staten welvaart tot ruïne gepoft. Hij had vergeten, dat on gezonde uitwassen ten slotte toch aan 't lichaam vastgegroeid zijn, zoodat on voorzichtig amputeeren grooter nadeel voor 't organisme is dan zelfs het voort woekeren. De Vereenigde Staten dan zitten in de knoei en leelijk ook. Het rijkste, het welvarendste land ter wereld met zijn tallooze geld en beurskoningen, blijkt financieel zoo sterk niet als de meesten dachten, als het zelf voorgaf. De groote credietcrisis van dezen tijd heeft het wrakke in den financieelen „wolken krabber" der Unie leelijk aangetoond, rom- end-om zijn brokken afgestort en heele stukken liggen in puin. „Oom Sam" zit in zak en asch. Natuurlijk zoeken velen nu een zon debok en ze meenen dien te vinden in president Roosevelt. Roosevelt name lijk is, gelijk boven gezegd, de trusts wat al te heftig te lijf gegaan en heeft daardoo;' de credietcrisis, ontstaan door te snelle uitbreiding van de industrie tegenover de toename van kapitaal, en door vele andere oorzaken nog, blijkbaar verergerd. Men verwijt hem nu in zijn demagogisch drijven tegen de trusts ge handeld to hebben als de man, die, om de .ratten uit zijn schuren te verjag m, die Schuren zelf in brand slak en daar door zijn eigen welvaart ten gronde richtte. Evenwel, verschrikt over zijn daad, helpt hij het volk den brand te blusschen door er den waterstraal van het torugkeerend vertrouwen op te rich ten. Intusschen, die voorstelling is eenigs- zins onjuist. De president, hoewel ze ker verschrikt door de rampzalige crisis, lijdt nog niet onder overmatig schuld besef, te meer daar het grootste deel der Amerikanen een nog onbeperkt ver trouwen in hem heeft. En met het terugkeereiid vertrouwen loopt het ook nog zoo'n vaart niet. Wol is de premie voor gereed geld dalen Ie geweest, doch bijna onmiddellijk we r gestegen. Inbinden wordt voorloopig de boodschap op industrieel en financieel gebied. Heiaas, met al do rampzalige gevolgen, thans nog maar nauwelijks te overzien en die zich zeker ook in de Oude Wereld nog lang zullen doen ge voelen. Niet het minst door den terug keer van honderd duizenden landverhui zers, die op de Europeesche arbeidsmarkt zwaren druk zullen uitoefenen. De huidige crisis is wel een der ge weldigste der in de laatste eeuw opge- tredene, de president der Vereenigde Staten er voor verantwoordelijk te stel len, kan alleen in een op de verkiezing gerichte spotprent doen. Nog om een andere zaak trekken de Vereenigde Staten voor 't oogenblik de aandacht. Immers hunne groote vloot zal om Kaap Hoorn heen den Stillen Oceaan gaan opzoeken. Minister Taft heeft, voor hij Europa verliet, aan een bijzon- deren berichtgever daarover nog het vol gende gezegd.' „De uitzending van de oorlogsvloot naar den Stillen Oceaan heeft geenszins het karakter van een tegen Japan gerichte demonstratie en is te Tokio ook geenszins als zoodanig op gevat. Die unzending is een zuivere intieme Anierikaansche zaak. Wij moe ten ons volk het bewijs leveren, dat onze vloot op die hoogte van haar taak is en zoo noodig in staat op te treden. De tocht van 16 slagschepen van Kaap Hoorn is een zuivere marine-technische proef. Dat wij, Amerikanen, den vrede willen handhaven, dat zult u wel niet in twijfel trekken en de Japanners, wier export naar Amerika een derde van hun geheélen uitvoer bedraagt, zijn veel te geslepen kooplieden om iets te doen, waardoor zij zulk een afnemer konden verliezen" Het is mede in verband met de ver houding waarin de Vereenigde Staten tot Japan zijn gekomen in verband met de emigratiekwestie, ook van belang, wat dezer dagen de Japansche gezant in Rome, Tahakira, verklaarde, die geroe pen schijnt om den uit Amerika terug geroepen Japanschen gezant Aoki op te volgen „Ik geloof, zei hij, dat het in de bedoeling dor Japansche regeering ligt mij als opvolger van den heer Aoki naar de hoofdplaats der Vereenigde Sta ten over te plaatsen. Officieel is daar toe echter nog niet besloten. Wat ik zelf er van weet, verplicht mij tot de grootste terughoudendheid. Ik kan ech ter wel zeggen, dat ik niet naar Was hington ga om mede te werken tot op lossing van het geschil tusschen de Ver eenigde Staten en Japan en wel, omdat dit geschil reeds bijgelegd is. Wel moet ik toegeven, dat bij de onderhandelin gen, die in den laatsten tijd tusschen Washington en Tokio werden gevoerd, er oogenblikken zijn geweest, dat goede Japansche patriotten vreesden, dat onze wenseh om met Amerika goede vrien den te blijven niet meer te vereenigen zou zijn met dien om onze nationale waardigheid te handhaven. Het is ook niet onmogelijk, dat ook in de toekomst zich nog geschilpunten zullen voordoen tusschen de beide groote staten, want Japan is nog jong als groote mogend heid en geneigd zijn vleugels flink uit te slaan, maar de democratische, libe rale en van echte humaniteit vervulde geest van Amerika zal het, naar ik meen, onmogelijk maken, dat het tot een werkelijken oorlog komt. Onder de volken ter wereld zijn Amerika en Ja pan de jongste, machtigste en dapperste en bovendien in intellectueel en moreel

Breskensche Courant | 1907 | | pagina 1