ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRIC" No. 1204. Woensdag 11 December 1907. 17e Jaarg. Buitenland. Binnenland. IS H E S K E i\ S C H E I' 01 R A T. Abonnement per 3 maanden 0.50, franco per post door het geheele rijk 0.55, voor België ƒ0.625 en voor Amerika 0.825 bij vooruitbetaling. Abonnementen worden bij boekhandelaren en brieven gaarders aangenomen. Advertentiën van 1 tot en met 5 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote ieders naar plaats ruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdag- middag te twee ure. Dit blad verse hij n t eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C. DIELEMAN te Breskeus. Volgens sommige berichten hebben de jongste gebeurtenissen in Marokko het zelfbewustzijn der stammen zoo versterkt, dat de Franschen zich dienen voor te bereiden op ernstige gebeurte nissen. Berichten uit Ma okkaansi he bron deelen mede, dat de Riff-Kabylen den heiligen oorlog hebben uitgeroepen. Zij hebben zich met den Roghi verbon den, evenals de oproerige stammen in de omstreken van Casablanca met de aanhangers van .Moulay. Hafid. Ook aan de Temps wordt uit Tanger bericht, dat de tijdingen over de ge vechten aan do Algerijnsch Murokkaan- sche grens en over de nederlaag, die de Schauja-stam aan de Mehalla van het Maghzen heeft toegebracht, een zeer bedenkelijken indruk op de inlanders hebben gemaakt. Dezen zijn overtuigd, dat de Franschen genoodzaakt zijn ge worden Oudja te ruimen en dat geheel Zuid-Oran bedreigd is. Men verwacht dan ook slechte tijdingen uit Casablan ca. En als pendant daarvan braken de Franscho troepen, die bij Menassels Kiss en te Martinprey gelegerd waren, Don derdagochtend in de vroegte hunne ten ten op en begaven zich in volslagen oor logstoerusting op weg. Te zes uur 's ochtends begon de marsch over het steenachtig terrein, waaruit slechts hier en daar een enke le struik zijn doornige kruin verhief. In goede orde doorwaadde men de Kiss en een barer zijriviertjes met zijn steile oevers. De rechterflank bestond uit drie com pagnieën van het vreemdelingenlegioen en een compagnie zouavenlinks trok op een bataillon tirailleurs, van welke twee compagnieën verkenningen deden op de uiterste linkerzijde. In het centrum bevond zich een bat terij van 78, gedekt door een bataillon zouaven. Voorop gingen als eclaireurs van de colonne de goumiers on de twee esca- drons spahis, verdeeld in twee groepen- Overste Branliere commandeerde de colonne, de rechtervleugel stond onder bevul van commandant Strasser van het vreemdelingenlegioen en de linker werd gecommandeerd door majoor Thouvenet. Te 7 uur namen de troepen stelling op de eerste linies der heuvelkammen, die in de laatste dagen beschoten wa ren. Zoo vlug mogelijk w rden ver schansingen opgeworpen en schietgaten gemaakt in de stukken muur, die aan de laatste beschieting weerstand had den geboden. Te acht uur werd de markt Ahrball bereikt, maar deze was goheel en al verlaten. De troepen trokken over de markt en op een heuveltop werd een bergbatterij opgesteld. De rechtervleugel trok voort over den rotsigen weg, die naar liet dorp leidt, waar zich nog een groot aantal Beni Snassen bevonden. Deze lieten de Fran schen kalm naderen, zonder een enkel schot te lossen. WÊÊÊHÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊIÊÊÊ^mÊÊtÊÊÊÊÊÊIÊÊÊÊÊÊÊÊÊM De afdeeling van het vreemdenlegioen, gevolgd door de tirailleurs, trok voor zichtig op, het geladen geweer in dei hand. De stukken werden op Ahrball gericht, teneinde bij het eerste geweer schot dat mocht vallen, vuur te kunnen geven. Maar de Marokkanen, die de Fransche troepen zagen naderen, verlieten het dorp en vluchtten naar do verder afgelegen toppen. Te half negen werd Ahrball zonder slag of stoot bezet. Vandaar zal een troep zich begeven naar het rechts ge legen dorp en daar de woning van den kaid, die den geheelen opstand aange stookt heeft, in de lucht laten vliegen. Het Fransche militaire luchtschip „Pa trio" schijnt eindelijk zijn tocht door 't luchtruim te hebben volbracht. Twee der vleugels en andere deelen van het schip zijn, volgens telegrammen nit Bel fast, nedergevallen dicht bij een boerde rij te Ballysallogh, graafschap Down, in Ierland, het is dus te verwachten, dat ook de rest niet ver van daar ergens het aardrijk heeft bereikt. Op een afgelegen hoeve in het Russi sche district Sosnice klopte in den laten avond een man en een vrouw aan, die nachtverblijf vroegen. De boer nam hen. op en verleende hun gastvrijheid. Zij hadden vertelden zij een verre reis gemaakt en de vrouw was ziek.; Haar toestand werd in den nacht zoo ernstig, dat haar man den boer vroeg, of er geen doktor gehaald kon worde De boer spande zijn paard voor don w gen en was bereid om naar hot n.in.- bijgelegen dorp te rijden. De man z met hom meegaan en do vrouw wei zoolang door de boerin verpleegd. Toen de boer en zijn gast ongeve- een kwartier weg waren, sprongi.de g waande vrouw eensklaps op. Het blei. nu, dat zij volstrekt niet ziek-, was-, zelfs, dat zij geen vrouw was,., maar a vermomde roover, die zijn revolver de boerin richtte en haar beval aï h. geld af te geven dat in huis was. 1 boerin nam hem rnee naar de, schuur c wees hem daar een kist aan, achter ii hakhout verborgen, waarin zij zoide da haar man het geld bewaarde. De ro- ver opende de kist, maar de boerin ha inmiddels een bijl gegrepen en sh> hem daarmee de hersens in. Een ui later kwam de andere roe,ver te.ru maar zoo als hij het huis finnen tra wierp de vrouw zich onverhoeds op hei en sïoeg ook hem met haar bijl neer. Daarna ging zij met hot paard en di wagen naar het dorp en op weg dan heen vond zij het lijk van haar ïnaii, d klaarblijkelijk onderweg door den idem verraderlijk was doodgeschoten. Einde, der vorige maand, dagenlai van te voren, verscheen in de biljarti len der vier cafe's te 's Gravenhag. welke de meeste biljarts hebbon, i mededeeling, dat met ingang van 1 Di

Breskensche Courant | 1907 | | pagina 1