ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT. No. 1263. Zaterdag 7 December 1907. 17e Jaarg. Buitenland. Binnenland. BRESKENSCHE COURANT. Abonnement per 3 maanden 0.50, franco per post door het geheele rijk 0.55, voor België ƒ0.625 en voor Amerika 0.825 bij vooruitbetaling. Abonnementen worden bij boekhandelaren en brieven gaarders aangenomen. Advertentiën van 1 tot en met 5 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaats ruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdag middag te twee ure. Dit blad verschijnt eiken Dinsda<r- en Vrijdagavond bij den uitgever C. DIELEMAN te Breskens. Op zijn laatste tocht had het Fran- sche luchtschip Patrie, verblijf houdende te Verdun, averij bekomen. En Zaterdag was men bezig dat te horstellen. Tweehonderd soldaten hiel den het gevaarte vast. Daar komt op eens een rukwind. De Patrie wordt wild, de soldaten houden vast, worden 40 meters langs den giond geslierd, kunnen niet meer vasthouden en floep daar is de Patrie in de duis ternis verdwenen. Dat was valsch. Nog valscher zou het geweest zijn als het luchtschip meteen de richting van Duitschland ingeslagen was en een be zoek was gaan brengen aan von Zep pelin. De windrichting was echter van het Oosten naar het Westen, en zoo ""dreef de Patrie na zijn verraderlijken sprong in het duister den kant van Pa rijs op en niet den kant van Berlijn. De snelheid waarmee het gevaarte zich hoog door de lucht moet hebben verplaatst wordt geschat op 80 K.M. in het uur. De ballon is gevuld, er is niemand in het schuitje; er wordt niet aan de veiligheidskleppen getrokken allemaal omstandigheden, die het ver moeden wettigen, dat de Patrie in den nacht van Zaterdag op Zondag Frank rijk overgestoken is en dat hij Zondag zijn vlucht boven den Oceaan heeft ver volgd. Dat is er juist zoo droevig bij. De Patrie is verloren en het is twij felachtig of de Franschen ooit zijn over schot terug zullen vinden. Maar moch ten zij de Patrie drijvende in den Oce aan terug vinden en weer aan de baren ontwoekeren, dan zal hij toch wel zoo geleden hebben, dat hij niet meer te herstellen zal zijn. De minister van oorlog heeft terstond alle waarschuwingsposten langs de kust met het onheil op de hoogte gebracht, zoodat men er op aan kan dat ar Zon dag vljjtig in de lucht is gekeken in 't Westen van Frankrijk, om de Patrie in zijn vlucht te bespieden. Een der mannen die werkzaam was aan het herstel van de Patrie vertelt, dat 175 mannen het luchtschip vast hielden. Die mannen waren rondom 't schuitje geplaatst, dat onderaan den luchtbol hangt. Het woei hard. Plotse ling kwam er een rukwind en daar ging de Patrie de lucht in als een veer. De helft van de soldaten liet dadelijk los, een tiental werd omhoog getild. Zij hebben zich juist bijtijds laten vallen. Toen brak de Patrie zijn laatste banden los en verdween tot ontzetting van de omstanders. De laatste berichten uit Engeland la ten nauwelijks twijfel, of de Patrie is daar Zondagmorgen gezien, 's Morgens om 8 uur zagen de bewoners van Car marthen, dicht bij Cardift, een sigaar- vormig luchtschip vliegen. Sommige menschen hebben gemeend, dat er 4 of 5 personen in het schuitje zaten. Dit zal wel een vergissing zijn. Maar men vraagt bij dit bericht toch even, of het ook mogelijk is, dat er wèl menschen meegenomen zijn, die zich niet bijtijds hebben kunnen loslaten. Ook uit Belfast komen berichten van een sigaarvormigen luchtbol, 800 meter hoog, die van het Oosten kwam. Een man met een kijker heeft het woord Patrie'op den ballon zien staan. Men vermoedt, dat de Patrie Maandag, vroeg in den morgen, in den Oceaan moet zijn neergedaald. Te Londen heeft aan de Blackfrias Bridge, welke verbreed moet worden, een ontzettend ongeluk plaats gehad. Dien dag moest een caisson van 200 ton gewicht in de rivierbedding worden neergelaten, en was te dien einde op verscheidene ijzeren dwarsbalken ge plaatst. Tegen vier uur in den namid dag weerklonk een ontzettend geraas de dwarsbalken waren bezweken, en de caisson storte op een platform,- waar verscheidene arbeiders aan 't werk wa ren, om vervolgens in de Theems te vallen. Zeven mannen werden er ge troffen, waarvan er twee in den stroom geslingerd werden. Onmiddellijk werd hulp verleend. Terwijl de 4 arbeiders in deerniswekkenden toestand naar het hospitaal werden vervoerd, trachtten duikers de lijken der in 't water geval lenen te vinden, hetgeen eerst na een uur zoekens mocht gelukken. Een der gewonden stierf bij zijn aankomst in het ziekenhuis terwijl een tweede onder het amputeeren van zijn verbrijzeld been den geest gaf. 's Avonds stierf nog een derde. De toestand der twee andere gewonden is hopeloos. Op de Westkust van Frankrijk heeft een hevige storm vele ongelukken ver oorzaakt. Bij het eiland Bello Isle is het Spaansche schip, „San Salvador" vergaan. Veertien der schepelingen kwa men in een boot, na lang omzwerven uitgeput van ellende en gebrek, bij Qui- beron aan. Dertien anderen die zich ook in een boot trachtten te redden, zijn ongetwijfeld verongelukt. Bij Ha- vres werden de lijken van twee vis- schers aangespoeld. Te Hennebont en te Kerentrerfh Caudan zijn huizen door het geweld van den wind ingestort maar daarbij kwamen geen menschen om het leven. Tweede Kamer. De verschillende amendementen op het salaris-ontwerpje zijn door de on derscheidene voorstellers ingetrokken, nadat de minister had verklaard, dat de door hem voorgestelde minima van 500 niet konden worden verhoogd. Ver schillende motie's zijn ingediend, nl. eenerzijds uitsprekende dat het alge meen minimum van ƒ500 voor onder wijzers van bijstand te laag moet wor den geacht, anderzijds om uit te spre ken, dat het minimum van ƒ500 ten spoedigste op ƒ600 wordt gebracht. Aangenomen is een amendement om de gemeenten te verplichten voor 1 Ja nuari 1909 de vorderingen tot regeling der onderwijzers-salarissen te herzien. Woensdag is de begrooting voor Wa-

Breskensche Courant | 1907 | | pagina 1