If BK S k E V S1' IIE COURANT. ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT. No. 1259. Zaterdag 23 November 1907. 17e Jaarg. Binnenland, Abonnement per 3 maanden 0.50, franco per post door het geheele rijk 0.55, voor België ƒ0.625 en voor Amerika f 0.82:' bij vooruitbetaling. Abonnementen worden bij boekhandelaren en brieven gaarders aangenomen. Advertentiën van 1 tot en met 5 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaats ruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdag middag te twee ure. Dit lilad verschijnt eiken Dinsdajr- en Vrijdagavond bij den uitgever C. I>IELEJIA\ te Breskens. Naar aanleiding der interpellatie van den heer Marchant in zake het in dienst houden van liet blijvend gedpelte, heeft de minister van oorlog Woensdag in de Tweede Kamer geantwoord Wat de aanschrijving van 12 Juli 1907 aangaat, de minister zal haar niet geheel verdedigen. Er was to veol bij gerekend op de verwachting dat het af zonderlijk wetsontwerp wèl voor 1 Dec. zou tot stand komen, wat verkeerd was. Intusschon, die aanschrijving was een verplichte daad, in zooverre zij noodig was voor de indeeling en sterkte der ploegen. Vastgesteld moest worden wie tot blijvend gedeelte behooren, wie tot de eerste, wie tot de tweede en wie tot de derde ploeg. De eerste ploeg werd 'bepaald op 1973, de tweede op 1929. De sterkte werd bepaald op dit getal in overeenstemming met de toezegging aan de Kamer dat de sterkte niet ver minderd zou worden voor de Kamer over het beginsel had beslist. De sterk te werd dus gesteld op liet maximum dat de wet toelaat. De sterkte steunde dat op de wet en op de belofte der regcering. Do belanghebbenden konden weten, moesten weten dat de sterkte kon ge wijzigd worden, maar de minister had in zijn aanschrijving van Juli moeten verwijzen naar den bijzonderen toestand in dit jaar. De minister was daartoe niet verplicht, maar liet was voorzichtig geweest en had de minister er aan gedacht, hij zou aan den bijzonderen toestand .n de aan schrijving hebben herinnerd. Dit er kennende, wil de minister toch zeggen dat de belanghebbenden geen rechten kunnen doen geiden. De sterkte van de ploegen werd gesteld op het genoemde getal, in de verwachting dat hei afzon derlijk ontwerp vóór 1 Dec. zou tot stand komen en met het oog op de meening des ministers dat latere verhooging van de sterkte, minder nadeolig zou zijn voor de milicens dan latere verlaging. De minister toont dit aan door te betoogen dat door zijn bepaling van de sterkte de nummerverwisseling in de iiand werd gewerktwat bij verlaging van de sterkte het geval niet zou zijn geweest. Intusschon wordt daarmee niet ontkend dat èn bij verhooging èn bij verlaging teleurstelling moest ont staan. Bij latere verhooging zouden echter 840 man zijn teleurgesteld, bij latere verlaging slechts 825 man, een dus veol geringer aantal. Nu tegen 's ministers verwachting de zaak misliep, denkt de minister in de eerste plaats aan de te leurstellingen, die hij zou hebben voor komen door dadelijk de sterkte hooger te stellen. Hoezeer den minister de mistasting op 12 Juli leed doet, de be- belanghebbenden zijn niet vrij te plei ten van ondoordacht handelen, waar zij wisten dat de toestand onzeker was. Twee soorten teleurstelling zijn er: verlies van betrekking en van een geld som. Dit laatste is geen ramp, en voor zoover het hen betreft, die geld bijeen gebracht hebben om een betrekking te krijgen, vallen zij onder de eerste cate gorie. Er vallen echter teieurgestelden af, bijv. zij, die zonder bepaalde redenen niet zich aanmeldden voor de kader-op leiding. Zij stelden het land teleur en worden nu op hun beurt teleurgesteld. Voorts vallen af de v:ermaanders en zij, die aangewezen zijn voor de tweede ploeg, en dus 27 Maart onder de wape nen moeten komen. Welnu, voor dien tijd kan reeds een beslissing zijn ge vallen over het beginsel. Intusschen, de minister heeft voorge schreven dat de nummerverwisseling ruim zal moeten worden toegepast, waarvoor op elk regiment 580 man be schikbaar zijn. Voorts kan de minister aan de teleurstelling tegemoetkomen al leen met medewerking van de wetge vende macht. Het beste ware dat de minister vrij heid kreeg de ingekomen verzoeken nauwkeurig te onderzoeken. (Er zijn er thans 20, behalve van een compagnie en van een vereeniging van miliciens.) Er zou dan aan de betrokkenen tijdelijk vorlof kunnen worden gegeven met be paling, dat zij zoo noodig later langer zouden moeten dienen. BRESKENS, 22 November 1907. Woensdag werd te Middelburg aan. besteed o. a. het herstel of vernieuwing met het onderhoud van eenige Provin ciale Waterstaatswerken en wegen voor den tijd van 3 jaren, ingaande 1 Jan. 1908. Ingeschreven werd voor de werken omvattende het voormalig 4o district door de heeron W. Woittiez te Breskens ƒ7698. C. J. de Smit, te id. 7590. J. M. van de Sande, te id. 7489. A. du Burck, te id. 7439. A. Risseeuw, te Groede 7427. P. Huisheere, te id. 7393. A. van Male, Schoondijke 7010. Zuidzande. Bij de op 16 Nov. gehou den stemming werden tot notabelen her kozen de heeren Abr. Luteijn en J. van Cruijningep. Cadzand. Op de voordracht ter be noeming van een hoofd der Openbare Lagere School alhier zijn geplaatst de heeren C. J. Neeteson, hoofd der school te Waterlandserkje, A. Meeuwse, on derwijzer te Nieuwe Tonge en J. J. Ge luk, onderwijzer te St. Philipsland. Het ijzeren tjalkscheepje „De eer ste zorg", bevaren door schipper P. Ver- heijke, van Breskens, dat hem sedert kort in eigendom toebehoort, was Dins dagavond met een lading beetwortelen voor de fabriek te Moerbeke uitgevaren van de haven te Paal. De schipper was gevaren tot voor de haven te Terneuzen, en was in afwachting van gunstig tij om op de haven te komen, onder de plaat geankerd. Woensdagmorgen had hij reeds be- ■MBBBi

Breskensche Courant | 1907 | | pagina 1