ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOORSHET VOORMALIG 4E DISTRICT. No. 1256. Woensdag 13 November 1907. 17e Jaarg. Buitenland. Binnenland. RRESKENSCHE COURANT, Advertentiën van 1 tot en met 5 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaats ruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdag middag te twee ure. Abonnement per 3 maanden 0.50, franco per post door het geheele rijk 0.55, voor België ƒ0.625 en voor Amerika 0.825 bij vooruitbetaling. Abonnementen worden bij boekhandelaren en brieven gaarders aangenomen. Dit blad Terschijnt eiken Dinsdar- en Vrijdararond bij den uitgever C. DIËLEMAN te Breskens. In de laatste dagen kwamen er weer verscheidene berichten over aanvallen van Bulgaarsche benden op dorpen door Grieken, of Serviërs bewoond. Een te legram uit Athene, behelzende den hoofd- zakelijken inhoud van het door de Griek- sche regeering aan haar vertegenwoor digers in het buitenland gericht rond schrijven, doet duidelijk de moeilijkhe den kennen, die het ethnografisch vraag stuk een vreedzamen toestand in den weg stellen. En al verzekeren officieele kringen te Sofia ook, dat de werkzaam heid der Bulgarsche benden vermindert, zoolang er gruwelen gemeld worden, als nog dezer dagen weer tot de West-Eu- ropeesche pers doordrongen, behoeft men aan die verzekering geen waarde te hechten. In een brief uit Belgrado aan de „Tagl. Rundschau", wordt van den tegenwoor- digen toestand in Macedonië een donker tafereel opgehangen. In den laatsten tijd, aldus deze correspondent, over schrijdt dagelijks op zijn minst een Bul gaarsche bende de Turksch-Bulgaarsche grens. Het Servische element in Mace donië bevindt zich daardoor in een wan- hopigen toestand, wijl het aan de dage- lijksche aanvallen van deze benden is blootgesteld en bovendien geen steun vindt by de Turksche ambtenaren, die niet eens haar nationaliteit willen er kennen. Macodonië zit vol Bulgaarsche benden, zoo luidt het verder, en deze benden worden gevormd door... Bul gaarsche soldaten, aangevoerd door Bul gaarsche officieren. Dat is geen actie van benden meer, maar dat is een oor log van het vorstendom Bulgarije niet tegen Turkije, maar tegen de in Mace donië wonende Serviërs. Door eenige voorbeelden wordt dit gestaafd. Bul gaarsche benden, die over Nicodim-Klum het land binnendrongen, begonnen in de districten Koeprilli, Gostiwar en Pri- lip met groot terrorisme de Servische bevolking te dwingen, zich bij de Bul garen aan te sluiten. Drie sterke ben den, onder aanvoering van Bulgaarsche officieren kwamen op het einde van de vorige maand in een paar dorpen in het district Priliep aan, waar de bevolking, bezwijkende Yoor de op haar geoefende gewelddaden, Bulgaarsche priesters en onderwijzers aanstelde. Twee andere Bulgaarsche benden overvielen het dorp Nikodim, op de grens van de districten Koeprilli en Prilep, maar werden door de bevolking na een hevig gevecht af geslagen. Thans dreigen zy met een nieuwen aanval de dorpen in brand te steken en de vrouwen en kinderen weg te voeren. Hieruit blijkt, in hoe neteligen toe stand zich de Servische bevolking van Macedonië bevindt. Trots alle hervor mingen zijn de Serviërs in Macedonië geen oogenblik zeker van leven en be zittingen. Hoe treurig het met de Grieken in dit, onder Turksche heerschappij staand gewest, door de vijandige gezindheid van de Bulgaren gesteld is, is reeds uit tal van berichten gebleken, zoomede uit de verslagen en vertoogen daarover ter tweede Vredesconferentie uitgebracht. Het is inderdaad een dringende eisch van beschaving en humaniteit, dat Eu ropa zich krachtiger met den toestand in Macedonië ga bemoeien dan tot dus ver het geval is. Eenige dagen geleden is aan de mili ciens, die 28 Nov. met groot verlof zou den gaan de z.g. achtmaanders dus medegedeeld, dat zij nog vier maan den onder de wapens gehouden zullen worden. Deze maatregel spruit voort uit een besluit van den Minister van Oorlog, om het blijvend gedeelte dit jaar te ver- grooten. Natuurlijk is op het vernemen van deze Jobstijding in de kazerne een koor van ontevredenheidsbetuigingen opge gaan, want niet alleen is de verlenging met een derde deel van den diensttijd een allesbehalve aangename tijding, maar bovendien beteekent deze maatre gel voor vele achtmaanders een niet on beduidend geldelijk verlies. Zoodra nl. in de kazerne bekend ge maakt was, dat de achtmaanders 28 November met groot verlof zouden gaan, hebben zij de bekende nummerverwisse ling in orde gebracht. Elk jaar vóór 't vertrek der viermaanders wordt een of ficieele loting gehouden, welke viermaan ders 4 of 8 maanden, welke achtmaan ders 8 of 12 maanden onder de wape nen zullen blijven. Zij die zoogenaamd ingeloot zijn, kunnen echter van num mer verwisselen met de vrijgelooten, welke verwisseling de goedkeuring van den regements-commandant behoeft. De gewoonte is, dat de ingeloote mi liciens hun nummer verkoopen, vaak te" gen hooge bedragen (voor wintermaan den wordt wel ƒ75 tot ƒ100, voor zo mermaanden ƒ150 tot ƒ200 gevraagd en betaald). Nu wil het ongeluk, dat de meeste militairen reeds hunne Vier extra maanden verkocht hadden en uit betaald, toen de nieuwe aankondiging van de uitbreiding van het blijvend ge deelte bekend werd. Zoodat nu velen in de weinig benijdenswaardige positie verkeeren, dat zij een belangrijke som gelds kwijt zijn en toch hun maanden moeten uitdienen terwijl, wat misschien nog erger is, velen hun reeds verkrègen burgerbetrekking zullen moeten opgeven. Hoe betreurenswaardig deze toestand ook is, tech valt aan de militaire 'auto riteiten daarvan geen verwijt te maken. De nummerverwisseling na de loting is officieel toegestaan, met de voorwaarden waarop die verwisseling plaats heeft, bemoeien de autoriteiten zich echter niet. Dat is een zaak tusschen de mi liciens onderling. Het is dus voor hen een les, een bit tere les ditmaal, om met de uitbetaling van het verwisselingsgeld niet te haas tig te zijn, aangezien tot den laatsten dag van de vier extra-maanden de mi licien, die zijn blijvende maanden ver-

Breskensche Courant | 1907 | | pagina 1