ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT. No. 1255. Zaterdag 9 November 1907. 17e Jaarg. Buitenland. Binnenland. It III, S K n S III i: COURANT. Abonnement per 3 maanden ƒ0.50, franco per post door het geheele rijk 0.55, voor Belgiö ƒ0.625 en voor Amerika 0.825 bij vooruitbetaling. Abonnementen worden bij boekhandelaren en brieven gaarders aangenomen. Advertentien van 1 tot en met 5 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaats ruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentien worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdag middag te twee ure. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C. DIELEMARi te Breskens. De reisplannen van den keizer van Duitschland zijn gedeeltelijk in duigen gegooid door zijn aanstaande schoon dochter, de verloofde van zijn derden zoon August Wilhelm. De jongedame heeft in het stadpaleis te Berlijn de waterpokken gekregen. De geneeshee- ren vreezen, zoo luidt het officieele be richt verder, dat de ziekte zich verder zal uitbreiden. Onder deze omstandigheden heeft de keizerin tot haar leedwezen moeten af zien van de reis naar Engeland. De keizer echter zal de reis ondernemen, zooals die was vastgesteld en tevens op raad der geneesheeren, in aansluiting daaraan, ter volkomen genezing van de catarrh, waaraan hij nog steeds lijdt, eenige weken incognito op het eiland Wight verblijven. Onder groote belangstelling is Maan dag voor den Italiaanschen senaat als hooggerechtshof, het proces begonnen tegen den oud-mi nister Nasi. Men weet, dat Nasi in het ministerie Zanardeli, nu ongeveer vijf jaar geleden, zitting had als minister, eerst van onderwijs en daarna van posterijen. Te zamen met zijn secretaris Lombardo, sprong hij met de staatsgelden om op een wijze, die al spoedig in Italië doorgedrongen was tot de sfeer der anecdoten. Aan visite kaarten verbruikten de heeren eenige duizenden lire per jaar. Op inspectiereizen wierp hij het staats geld met handenvol weg. Voor een reis van Rome naar Frascati, dit is 1500 K.M. afstand, rekende hij 1500 li re. Voor ondersteuning van onderwij zers, die arm, maar politiek rijk aan Nasiaansche toewijding waren, gingen groote sommen heen, die verantwoord werden door middel van valsche kwi tanties. Voorts was Nasi sterk in het verleeneu van subsidies aan een metse laar, een schoonmaakster, een naaister, een politieagent, een vroedvrouw en zelfs een kind van twee jaar. Dat alles werd gehoekt als subsidies ten bate van het onderwijs. In negen maanden tijds werd door den minister 73.000 lire aan reiskosten zoekgemaakt. Kostbaarheden en schilderijen verhuis den van de staatsmusea naar de parti culiere woning van Nasi. Aan subsidies, behalve de bovenbe doelde, gingen nog 300.000 lire verloren. Bij Siciliaansche artisten bestelde hij kunstwerken, die hij door den staat liet betalen, maar die gehangen werden in zijn villa te Trapani. Toen Nasi ein delijk aftrad, griste hij letterlijk alles weg wat nog maar te krijgen waseen collectie boeken uit zijn weikkabinet, btffloges, rijwielen, een telefoontoestel, een kachel, een tafel en eind-lijk nog een reisdeken. Nasi heette dit alles liegen ;n de ge houden zitting. Zijn trouwe 3 cilianen gelooven ook aan zijn onscbu want tallóoze malen hebben zij hem. ondanks de tegen hem ingebrachte beschuldigin gen, naar de Kamer afgevaardigd. Nasi spreekt van schandelijken laster. De Nederlandsch-Belgische commissie voor economische toenadering tusschen Nederland en België, Maandag bijeenge komen te Brussel in het Senaatsgebouw onder voorzitterschap van den heer Beernaert, heeft zich definitief geconsti tueerd. Zij ging over tot de benoeming van 6 sub commissies, die belast zullen wor den met het brengen van eenheid in do tarieven van post, telegraaf en telefoon, de transporten, de tolformaliteiten en tot vaststelling van een grenszone, tot regeling van de wetgeving op den ar beid, het exequatur van vonnissen, de homologatie van diploma's, maritieme quaesties en die van den middenstand en den landbouw. De heer Beernaert verklaarde in een redevoering, dat de gemeenschappelijk ondernomen studie kans heeft op gun stige resultaten, daar, zooals hij het te 's G-ravenhage zeide, de strooming in de meening voor nauwere aaneensluiting is; het schijnt dat men in den tegen- woordigen tijd, als het ware, de groote golven van broederschap door de we reld voelt stroomen. Men zou zich bloot stellen aan een mislukking, wanneer men beide landen tot een wilde maken, maar het bestaan van het eene hangt samen met dat van het andere en bei de hebben gemeenschappelijke hulphron- nen en behoeften. Een onafhankelijk België is niet te denken zonder een onafhankelijk Ne derland. Wanneer zij op elkaar steunen, zul len zij beiderzijds hun beperkt afzetge bied vermeerderen en elkaar meer steun, rijkdom en invloed verschaffen. Door de regeering is een wetsontwerp ingediend tot aanleg van een gedeelte van de aansluiting der Zuiderzee en in dijking en droogmaking van de Wie- ringermeer. De droog te leggen gronden zullen beperkt blijven tot 19.500 Heet., waar van 16,500 Heet. vruchtbaar land. De kosten worden geraamd op f 22.600.000, waarin 15 procent begrepen is voor winst er onvoorzien. Voor de uitvoering -'an iet werk kan evenals de staat.- i: .sie djed, een tijdvak van 7 jaar woruen g< _d. In het 4e jaar 1 de indijking ge reed komen en n.ct de droogmaking worden begonnen, terwijl aan het einde van het 7de jaar alle gronden droog gelegd en verkaveld zijn. Aangenomen wordt, dat eerst in het 10de jaar na den aanvang der werken alles gereed zal zijn. Gedurende het 8e en 9e jaar is dan nog voor rekening van het werk te voorzien in de drooghouding van den polder en het onderhoud der werken, waarvoor kan worden gesteld ƒ200,000 per jaar, zoodat de totale begrooting der aanlegkosten op 23 millioen dient gebracht.

Breskensche Courant | 1907 | | pagina 1