ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT. No. 1252. Woensdag 30 October 1907. 17e Jaarg. Buitenland. Binnenland. liiii,sknsnir, 0rRA Abonnement per 3 maanden 0.50, franco per post door het geheele rijk 0.55, voor België ƒ0.625 en voor Amerika 0.825 bij vooruitbetaling. Abonnementen worden bij boekhandelaren en brieven gaarders aangenomen. Advertentiën van 1 tot en met 5 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaats ruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdag middag te twee ure. ISit lilml verschijnt eiken l>iiisi!:i<r- en Vrijdagavond bij den uitgever C. lUKLEMAiV te Breskens. Eenigen tijd geleden werd door den Franschen Minister van Marine een ano nieme brief ontvangen, waarin de schrij ver aanbood, tegen een hooge som, een aantal belangrijke stukken, betrekking hebbende op de landsverdediging, uit te leveren. Er werd een onderzoek inge steld, dat deu naam van den schrijver aan het licht bracht. Het bleek te zijn do adelborst eerste klasse Ulmo. Op een slinksche manier bracht men den adelborst in de waan, dat men van zijn aanbieding gediend was en ten slotte werd hem verzocht, op een nader be paalden tijd buiten Toulon te komen, in de zoogenaamde Gorges d' Ollioules, waai de stukken in ontvangst genomen zou den worden. Vanwege do politie werd er een leeraar in het boksen op af gestuurd. De adelborst verscheen op het afgesproken uur, maar richtte al dadelijk een revolver op den ander. De ze" hief de handen in de hoogte, om te laren zien, dat hij ongewapend was. Nu trad de adelborst dichterbij, maar nau welijks was hij binnen het bereik van de vuisten des boksers gekomen, of hij lag tegen de wereld. In minder dan geen tijd was hij door agenten, die op den loer gelegen hadden, ingerekend. De adelborst heeft erkend, de belang rijke stukken gestolen te hebben, met het doel er goed geld van te maken, daar zijn levenswijze hem veel kostte. Hij is de zoon van fatsoenlijke ouders te Lyon en zal voor den burgerlijken rechter terecht staan, omdat hij verlof had, toen hij het misdrijf pleegde. De man is Israëliet, wat natuurlijk zeker deel der pers weer aanleiding geeft haar anti-semitische gevoelen te luchten en Dreyfus nog eens op den hak te nemen. Ondertusschen blijkt, dat hij slachtoffer geworden is van de al meer veldwinnen de gewoonte van Fransche marine offi cieren, zich aan opium te buiten te gaan. Er was een villa in Toulon, waar geregeld opiumschuivers bijeenkwamen, ten profijte van een lichtzinnige dame, die de slachtoffers hoe langer hoe meer in de schuld werkte. Ten slotte moest Ullmo tot diefstal en afpersing zijn toe vlucht nemen. In zijn brief aan den minister van marine had hij geschreven, dat de minister niet probeeren moest hem in hechtenis te doen nemen, daar anders zijn medeplichtigen zich op de dochters van den minister zouden wre ken. Medeplichtigen schijnt hij evenwel niet te hebben. "VVel is er al weer een andere landverrader ingerekend, zekere Berton, maar die schijnt stukken aan een buitenlaudsche mogendheid uitgele verd te hebben, geheel voor eigen reke ning. Berton behoorde bovendien tot het landleger. De Marokkaansche toestanden zijn nog immer zeer troebel en de Mooren too- nen voorloopig nog geen neiging zich onder het Fransche of, wil men, het Europeesche juk te krommen. De over val van een Fransche troepenafdeeling is daarvoor wel het beste bewijs. De New-York Herald nu heeft dezer dagen Duitschland in bedekte termen beschuldigd, het verzet der Marokkanen aan te wakkoren. Voorstellingen, waar op een Moor een Franschman doodt, zou den in Marokko bij duizenden worden ingevoerd en zeer opwindend werken. In hoeverre de beschuldiging tegen Duitschland, of althans tegen zekere Duitschers, gegrond is, valt moeilijk uit te maken. Zeker is het evenwel, dat men bij on ze Oosterburen voorshands nog geen plan heeft, Frankrijk baas te laten op Afrika's Noord-Westpunt. Dat viel dui delijk op te merken uit wat er naar aanleiding van voornoemden overval go- schreven word. Van Franschen kant zagen vele bladen nu de gelegenheid tot toeslaan en doortasten geopend, de Duit- sche pers verklaarde zich evenwel be slist tegen die opvatting van het ge beurde. De Marokkanen ondertusschen gaan met hun verzet voort. Er schijnt on der hen een sterke neiging tot een hei ligen oorlog tegen de Europeanen. Maar noch sultan Abdul Azis noch zijn broe der, de pretendent Moelay Ilafld, zijn voor een uitroepen daarvan te vinden. Beiden hopen door Europeesche hulp aan 't bewind te blijven of te komen. Zoo kan het dus nog lang duren, voor er belangrijke verandering komt. Frank rijk wordt van doortasten door Duitsch land teruggehouden en den Marokkanen ontbreekt het aan leiding en eensge zindheid. dRESKENS, 29 October 1907. Met ingang van 1 November worden o.a. verplaatst de kommies 3e kl. M. Bootzema van Oostburg naar Maten, en J. Bogaart van Ottersum naar Oost burg. De heer J. L. N. Zillinger Mole naar, pred. bij de Ned. Herv. Gem. te IJzendijke heeft de toezegging van be roep naar die gem. te Abbekerk en Lambertshaag aangenomen. Schoondijke. Vrijdagavond vergaderde de raad in voltallige zitting. De Voor zitter deelde mede, a dat de voorgeno men geldleening a ƒ2100 door Ged. Sta ten is goedgekeurd, b ook eene wijzi ging in de begrooting van 1907 c de inschrijving van bovengenoemde geldlee ning heeft plaats gehad en is gegund d in de leening 1899/00 zijn uitgeloot de aandeelen 7 en 26, e de rekening over 1906 is door Ged. Staten goedgekeurd f de boeken en bescheiden bij den ont vanger waren in orde bevonden g dat was ingekomen eene geschiedenis van het Burger-Weeshuis te Aardenburg, waarvoor dank zal worden betuigd. Het suppletoir kohier voor de honden belasting werd vastgesteld op ƒ10.25. Van de feestcommissie was de reke ning tui ook de bescheiden ingezonden. Het tekortkomende ad ƒ242.785 werd met algemeene stemmen voor rekening der gemeente genomen.

Breskensche Courant | 1907 | | pagina 1