AUEMEEi* NltUWS- ÏM ADVERTEDTiEBLAD VOORiHET VOORMALIG 4E DISTRICT. Ouderdomsvurzekering. 17c Jaarg. B B E S K E i\ S IIE I 01 It A T, Abonnement per 3 maanden 0.50, franco per post door het geheele rijk 0.55, voor België 70.62° en voor Amerika 0.82 bij vooruitbetaling. Abonnementen worden bij boekhandelaren en brieven gaarders aangenomen. Advertentiën van 1 tot en met 5 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaats ruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdag middag te twee ure. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag:- en Vrijdagavond bij den uitgever C. DIELEJIAY te Kreskens. Bij de Tweede Kamer is thans in ge- komen het wetsontwerp tot wettelijko verplichting van werklieden om zich en hun weduwen te verzekeren tegen gel delijke gevolgen van ouderdom Een ieder, die werkman is, is verplicht zich en zijn weduwe bij de Ouderdoms rentebank het recht op een rente bij ouderdom te verzekeren. Onder werkman verstaat deze wot io- dur, man of vrouw, die na het beruiken van den leeftijd van 1G jaren tegen loon van niet meer dan ƒ1000 per jaar 1 in nen het Rijk werkzaam is in of ren be hoeve van een onderneming of inrich ting, daaronder niet begrepen een mili taire dienstbetrekking. De werkman, aan wicn door het Rijk pensioen is verzekerd, is niet verzoke- ringsphehtig, evenals do werkman in dienst van een publiekrechtelijk lichaam, wien door dun werkgever bij verorde ning pensioen is verzekerd. De werkman, die aantoont, dat hij het vooruitzicht heeft om binnen eenige jaren een loon van meer dan ƒ1000 per jaar te genieten en dat loon te blijven genieten, wordt, indien hij niet uit ei gen hoofcTe krachtens deze wet verze kerd is noch geweest is, op zijn verzoek door de districtsk'as ontheven van den verzekeringsplicht voor een bij de ont heffing te bepalen termijn van niet kor ter dan 1 en niet langer dan 2 jaren. De werkman, die een pensioen voor zijn leven ƒ104.— per jaar geniet, wordt op zijn verzoek van den verzeke ringsplicht ontheven. Vrijwillige verzekering. De kleine on dernemer, die den loeftijd van 21 jaren nog niet heeft bereikt en wiens inko men niet meer dan ƒ1000 per jaar be draagt, is bevoegd zich en zijn weduwe bij de Ouderdomsrentebank onder be paalde voorwaarden te verzekeren. Minderjarige en gehuwde vrouwen kunnen zich bij de Bank verzekeren. Ouderdomsrentebank. De uitvoering van de in deze wet geregelde verzeke ring is opgedragen aan oen te 's Gra- venhage gevestigde Rijksinstelling, Ou derdomsrentebank genaamd, en aan de districtskassen, bedoold in de Ziekte verzekeringswet 1007. De kantoren der posterijen zijn tevens de kantoren der Ouderdomsrentebank. Het bestuur der Ouderdomsrentebank bestaat uit drie leden, bij Kon. besluit benoemd, geschorst en ontslagen. De wiskundige adviseur, aan de Rijks verzekeringsbank verbonden, is mede ten behoeve der Ouderdomsrentebank werkzaam. Op den toestand en het beheer der Ouderdomsrentebank wordt toezicht uit geoefend door een Raad van Toezicht. Deze bestaat uit zes of negen leden. Aan de leden worden presentiegelden toegekend. Zij'ontvangen geen bezoldi ging. Loonklassen. De werklieden worden ingedeeld in vijl loonklassen jaarl. loon beneden ƒ241 van ƒ240—400 van ƒ400 600 van ƒ600-800 van ƒ800— en Klasse I II III iv V hooger. Bij Kon. besluit worden voor elke ge meente aangewezen de loonklassen, waar toe de verschillende categorieën van werklieden behooren, voor zoover de be paling der loonklasse in deze wet niet op andere wijze is geregeld. Do middelen voor de to berekenen dekking dor uit te kuorun renten en, zoolang deze niet ten laste van hét rijk- komen, der administratiekosten, worden gevonden deor het heffen van premië» van de verzekerden of van de werkge vers van verzekeringsplichtige werklie den. Door het Rijk wordt ten behoeve van de verzekering van het tegenwoordig geslacht de eerste 75 jaar in het ouder domsfonds gestort een som van 6.400.000 per jaar. Aanvangondc met het 76e jaar na het tijdstip, waarop art. 1 in werking treedt, komen de administratiekosten ten laste van het Rijk. Over elke week wordt geheven een premie ten bedrage in loonklasse I van 20 cent. II 24 n n UI 32 IV TO y 48 i) 77 V 77 77 De rente bestaat uit een grondslag en een verhooging. De grondslag der rente is het bedrag, dat gevonden wordt als men het 345- voud van liet gezamenlijk bedrag der betaalde premiën deelt door het aantal weken, dat de verzekering geduurd heeft. De verhooging bedraagt 15 ten hon derd van het totaal bedrag der betaalde piemiün. De som van grondslag en verhooging maakt de jaarrente uit. Over den tijd, waarover krachtens de Ziekteverzekeringswet 1907 ziekengeld wordt uitgekeerd aan den verzekerde, wordt hom de ouderdomsrente niet of niet verder uitgekeerd, dan indien en tot het bedrag, waarmede zij het zieken geld overtreft. Geen rente wordt aan de weduwe toegestaan, indien het huwelijk geslo ten werd, nadat haar echtgenoot zijn 60e levensjaar ingetreden was, en in dien zij van tafel en bed gescheiden was. Do weduwe heeft recht op een rente, indien zij bij het overlijden van haar echtgenoot den leeftijd van 65 jaar be reikt heeft of indien zij na dat overlij den dien leeftijd bereikt. De weduwen- rente bedraagt ƒ104 per jaar. De premie wordt betaald a. voor den werkman, die zijn loon niet uitsluitend van derden ontvangt noch bevoegd is dit voor het geheel af te houden van hetgeen hij ten behoeve van zijn werkgever van derden ont vangt, door zijn werkgever b. in alle overige gevallen door den verzekerde.

Breskensche Courant | 1907 | | pagina 1