Binnenland. eerste ontploffing waren de menschen zooveel mogelijk gevlucht. Er zijn 2B dooden, 40 levensgevaarlijk gewonden, 600 minder ernstig gekwetsten, terwijl 1200 menschen dakloos zijn. Tot lid van de Tweede Kamer voor het district Franeker, vac.-Tak is geko zen de heer W. P. G. van Helsdingen, soc.-dem. 6RESKENS, 18 October 1907. Van den uitgever J. J. van der Peijl te IJerseke ontvingen we de 2e verbe terde en vermeerderde druk van een re kenboek voor de herhalingsschool. De bedoeling er van isrekening te houden met de bijzondere behoeften ee- ner landbouwstreek, en samengesteld door een commissie uit de leden van de onderwijzers-vereeniging in het Arron dissement Hulst. Indien er ooit een nuttig boekje is verschenen, dat zich geheel aanpast aan de praktijk van het platteland in al zij ne vertakkingen, dan is 't inderdaad wel dit rekenboek. En dat blijkt wel uit de stof, die er in wordt verwerkt het bevat vraagstukken over vorm en inhoud, over posterijen, invoerrechten en belastingen, over bemesting, over landbouw en landbouw instellingen, over huishouding en over het ambacht. Zoo- is het bestemd voor toekomstige land bouwers, voor meisjes en voor ambachts lieden. De groote bruikbaarheid van hét boek je blijkt reeds hieruit dat de eerste druk van October 1906, in Juni van dit jaar door een tweede druk moest worden ge volgd. De heer J. I. de Hullu, onderwijzer alhier, is als zoodanig met hoofdacte benoemd te Kapelle ad IJsel met in gang van 1 Dec. a.s. IJzendijke. Vervolg en slot van de Raadszitting. Van de gelegenheid om algemeene be schouwingen te voeren over de begroo ting werd geen gebruik gemaakt, wes halve werd overgegaan tot artikels-ge- wijze behandeling. B. en W. stelden voor de jaai wedde van den ambtenaar ter secretarie te verhoogen van ƒ150 tot 800. Dhr Hendrikse zag deze liever ge- 6 tegen 1 stem, die van dhr Cortvriendt, die ƒ50 voldoende achtte. En nu die jaarwedde als voldoende kan worden beschouwd, oordeelde dhr Hendrikse het ook i oodzakelijk een in structie voor den klerk te maken. El ders is er heel veel lawaai over gemaakt, dat er geen waren, maar hier is dat toch ook noodig, want nooit is er voor den klerk een geweest. Dhr CortvriendtEr is nooit een klerk geweestdat is pas van den laatsten tijd. Dhr Hendrikse Jawel, sints jaren al. Nu we hem goed bezoldigen, moet het ook worden vastgesteld, dat hij maar niet naar willekeur ter secretarie kan komen of deze verlaten, noch 't schrijf werk verrichten als 't hem belieft, 't Moet dus uit zijn, dat men als 't ware moet bedelen om een of ander afschrift. Als hij goed betaald wordt, moet hij er ook maar voor werken. Dienovereenkomstig werd besloten en de redactie aan B. en W. opgedragen. De belooning aan den schatter der dranklokalen werd geraamd op ƒ25, in verband met de gewijzigde regeling, dat nu ƒ1 per lokaal wordt verstrekt. De jaarwedde van den veldwachter werd voorgesteld te brengen van ƒ425 op ƒ475. Dhr Hendrikse had daartegen geen bezwaar, indien den veldwachter werd verboden de herbergen zonder noodzaak te bezoeken. De voorz. zeide dat zulks hem ten allen tijde verboden is. Dhr Hendrikse nam nota van dit ver bod. Het traktement is waarlijk te klein en wenschte gaarne tot verbete ring mede te werken. Nu moet 't niet als eene beleediging worden opgevat, dat hij niet gaarne zoude zien dat die verhooging zou gebezigd worden om door de keel te gooien. Uit dien hoof de zou hij de lotsverbetering zoodanig willen stellen dat de raad steeds het heft in handen hield, door niet de jaar wedde te verhoogen, maar door die van marktmeester zooveel hooger te stellen. Blijkt dan dat de verhooging wordt aan gewend op eene wijze niet in overeen stemming met onze bedoeling, n.l. door ten goede te komen aan zijn gezin, dan kunnen we die ten allen tijde in trekken. En daar de voorz. heeft ver klaard, dat 't den veldwachter verboden is de herbergen buiten noodzaak te be zoeken. zal hii de. eerste ziin. om als 't vindt in de afkeuring van een vat pe troleum* als ondeugdelijk. B. on W. hou den daaraan streng de hand. 't Is een schijnbaar ingeworteld kwaad om van de gemeente maar zooveel mogelijk te willen plukken. Dat is gansch niet noo dig wijl de gemeente goede prijzen be taalt moet ze ook behoorlijk bediend worden. Er wordt dan ook bij elke be steding den inschrijvers voorgehouden, dat bij niet-voldoening van het gelever de dit afgekeurd en de gunning der aan neming zal worden ingetrokken. Dhr Hendrikse keurde deze maatregel zeer goed. Intusschen achtte hij het ge- wenscht de post met ƒ50 te verhoogen, bedoelende de plaatsing van een paar lantaarns aan den Roodenhoek, nu de Maagd van Gent, Turkije en Veldzicht van verlichting zijn voorzien. Dhr de Jaeger vroeg dan ook om een lanlaarn voor Stroopuit. De voorz. vond 't billijk dit laatste zou dan kunnen gevonden worden met den polder. Dhr Cortvriendt meende dat de pol der 't zelf maar moest doen. Dhr de Jaeger zeide dat 't niet was voor het belang van den polder, maar voor de buurtbewoners, die tot deze gemeente behooren. De beide voorstellen werden goedge keurd. De jaarwedde van den klokkenist en klokluider werden voorgesteld te bren gen van ƒ80 op ƒ50. Dhr Hendrikse ondersteunde het des tijds door dhr Cortvriendt gedane voor stel om ƒ40 te geven. Aangenomen met alg. st. Die van de beambten der begraaf plaats werden gebracht van ƒ65 op 85 in dier voege dat Talboom ƒ52.50 en Lindhout ƒ32.50 krijgt. Bij „wegen en voetpaden" werd ge raamd ƒ250, ter doortrekking van het voetpad van af Bekaar tot aan den veldwachter. Dhr Hendrikse vond dit niet zoo hoog noodzakelijkhij zag gaarne den post verhoogd bijv. tot ƒ600 en dan een voetpad aangelegd in den Roodenhoek. Want een pad aan te leggen tot een bedrag van ƒ2180 zou onverantwoorde lijk zijn. Indien nu een pad werd ge legd van af Pierootjes over den dijk tot aan den Grooten Put, dan zijn volgens sommiger verklaring, die buurtbewoners tevreden. Goedgekeurd. „Onderwijs" is uitgetrokken op ƒ4650, Met dit idéé kon de raad zich goed vereenigen en besloot in dien geest. Dhr Hendrikse wees er verder op, dat bij de benoeming van het nieuwe hoofd der school uit den boezem van den raad is gezegd dat, als de nieuwe titularis zou blijken te zijn een goed hoofd, hom verhooging te geven. Nu we toch een maal toonen een zeer royale bui te heb ben, kwam het hem voor dat de raad zich aan zijn gegeven woord moest hou den door de verdiensten van den heer van de Wal te erkennen in den vorm van de in de verordening vastgelegde 5-jaarlijksche verhooging te wijzigen in een 3-jaarlijkschedaarvoor hebben we dit jaar geen uitgaven te doen, maar we houden ons dan aan ons woord en het is ook verdiend, immers het onderwijs en de orde in de school en ook op de straat is zeer veel verbeterd. De raad hechtte daaraan zijne goed keuring en de desbetreffende verorde ning zal in dien geest worden gewijzigd. In zake het adres van het Comité voor de Ambachtschool te Oostburg stelden B. en W. voor ƒ150 's jaars te geven gedurende 10 jaar. Dhr Hendrikse achtte ƒ200 geduren de 5 jaar gewenscht. In beginsel werd met 6 tegen 1 st. die van dhr de Jaeger, besloten een sub sidie te verleenen gedurende 5 jaar. Het voorstel-de Milliano om het be drag te bepalen op f 100 werd verwor pen met 6 tegen 1 st., die van den voor steller. Dat van B. en W. f150 werd aange nomen met 6 tegen 1 st., tegen dhr de Milliano. Hierdoor werd de toelage aan de tee- kenschool als ingotrokken beschouwd* doch voor eventuëel teekenonderwijs het beursgebouw met inbegrip van verwar ming kosteloos beschikbaar gesteld. Aangaande de vergoeding voor Su- wijn zal door B. en W. een nader voor stel worden gedaan. En ten opzichte van het bouwen van een keuken in de dokterswoning, ge raamd op ƒ475 zal den bewoner in overweging worden gegeven alsnog toe te stemmen in eene verhooging der huishuur met ƒ50, daar anders van den bouw zal worden afgezien. Tot burgemeester van Aardenburg is benoemd de heer J. C. Reepmaker van Belle en van Sint Kruis de heer S. W. Weisfeit te Aardenburg.

Breskensche Courant | 1907 | | pagina 2