Binnenland. ling die de Provinciale Staten als kies college oproept, de minst gebrekkige is. Voor evenredige vertegenwoordiging de mogelijkheid te openen, aan de ver kiesbaarheid van vrouwen niet langer den pas af te snijden, den kring der verkiesbaren voor de Eerste zoo breed mogelijk uit te zetten al deze voor stellen zijn door het Kabinet in de her zieningsvoordracht opgenomen. Aan het advies der staatscommissie is door de regeering toegevoegd het voorstel, dat ontbinding der le Kamer ook die der Staten zal tengevolge hebben. Deze bepaling komt, bij behoud van de ontbindbaarheid der Eerste Kamer en van de Provinciale Staten als kies college, onmisbaar voor. Eerst wanneer de kiezers van eersten aanleg tot de stembus worden geroepen, ten einde in de gewichtige aangelegen heid, die het conflict in het leven riep, van hun gevoelen te doen blijken, zal aan het vertrouwen waarmede de natie de beslissing der nieuwe Kamer aan vaardt, niets in den weg staan. Einde lijk zal alleen dan niet langer, zooals onder het tegenwoordig stelsel het ge val is, met vrij groote zekerheid de sa menstelling der nieuwe Eerste Kamer reeds bij de ontbinding kunnen worden gekend en die wetenschap dus de hou ding der regeering beheerschen. De practische zwarigheden waartoe de toepassing Van het beginsel kan lei den, laten zich door een eenvoudige aan vulling van de provinciale wet onder vangen en de politiek kan in de Staten verkiezingen moeilijk dieper worden ge mengd dan thans reeds het geval is. Overigens sluit het voorstel tot deze wijzigingen in de Grondwet desbetref fende wijziging in de Provinciale en Gemeentewet in zich. Het Duitsche keizerlijk paar zal in plaats van te Vlissingen tegen 20 No vember met het jacht „Hohenzollern" te IJmuiden binnenkomen. De pantserschepen „Koningin-Regen tes" en „Piet Hein", de pantserdoksche- pen „Friesland" en „Noord-Brabant" en eenige kleinere vaartuigen zullen naar IJmuiden worden gedirigeerd om het eskader te vormen, dat de hooge gasten aldaar zal begroeten. Door verschillende omstandigheden was deze vergadering niet druk bezocht. Dit was zeer jammer, daar als spre ker optrad de heer J. C. van ddr Bil, Indisch onderwijzer toot verlof hier te lande. Spreker besprak het Indische school wezen en zette duidelijk de voor en na- deelen verbondon aan 't Indische amb tenaarsleven uiteen. Hij kwam echter tot de slotsom, dat de positie van den onderwijzer in Indië verre te verkiezen is, zoowel financieel als maatschappelijk, boven die hier te lande. IJzendijke, 14 Oct. Hedenmorgen kwam de Gemeenteraad in voltallige zitting bijeen. Na lezing der notulen vroeg dhr Hen- drikse of inzake de opruiming van de spiritus lampen op de markt en de aan schaffing van 4 koperen lantaarns, is besloten dan wel of dat is voorgesteld, daar uit de notulen zulks niet blijkt en ook na raadpleging daarvan geen licht werd verschaft. De voorz. antwoordde, dat daartoe is besloten. En verder vroeg dhr Hendrikse naar den afloop van het volgens de notulen ingediend bezwaar van A. Groosman betreffende de niet-gunning van de le vering der petroleum aan hem als laag ste inschrijver. De voorz. zeide, dat B. en W. naar aanleiding daarvan eene openbare her. besteding hebben uitgeschreven, doch waarbij Groosman, van wien 'veronder steld werd, dat hij zijn inschrijvingssom niet zou wijzigen, niet was uitgenoodigd. Dhr Hendrikse achtte het houden van eene zoodanige aanbesteding in strijd met art. 142 der gemeentewet, en wilde dit geconstateerd zien in de notulen. Daarna werden de notulen goedge keurd. I. Mededeeling werd gedaan van de navolgende zaken dat bij gedane lcasopneming 2881.45 aanwezig bleek dat ten behoeve der 4 lantaarns de smeaen zijn aangezocht tot inschrijving, doch dat van niemand eene inschrijving is ingekomen dan van A. van de Sande voor ƒ79,60, en daar de lantaarns hier franco kunnen geleverd worden h 80 francs per stuk, hebben B. en W. de gunning niet toegezegd en wenschen oorof te laten Imslissen of da gemeester de Vos de aanslagbiljetten van don hdofd.-omslag on do hondenbe lasting werden bezorgd door den ge meente-bode, en door hom thans die gewoonte is gevolgd, maar dat do bode ze heeft teruggezonden met. de bemer king, dat hij voor dé bezorging volgons zijne' instructie niet is verplicht, wes halve adressant verzocht dat de raad hem een persoon voor deze bezorging aanwijst.' De voorz. heeft aangeraden het met dén gem. bode, die daartoe inderdaad niet is verplicht, op een accoord te gooien, waartoe men is overeengekomen. Toch blijkt de prijs (ƒ4.—) den gemeente bode te laag voor 769 biljetten, daar van daan het adres van den ontvanger. Nu is 't echter zoo, dat de ontvanger, ook die dos rijks, zelve moet zorgen dut de aanslagbiljetten verspreid worden, zoodat hij 't ook nu aan.den ontvanger zou overlaten. Dhr Hendrikso kon zich hiermede goed vereenigen en ook de raad achtte dit 't best. III. Een verzook van J. F. Aernoudt-s om gem.-grond in erfpacht tc geven kon niet in behandeling worden genomen als zijnde gesteld op ongezegeld papier. IV. Een request .van P. J. Dellaert, te kennen gevende, dat'hij destijds aan gestold als waarnemend hoofd der school, deze'-functie en het daaraan Verbonden emolument is onthouden ondanks hij daarop recht had, mitsdien verzoekende hem eene verhooging van jaarwedde toé te kennen ad ƒ50. Werd goedgevonden te behandelen bij de begroöting. Ingekomen was do rekening van de feestcommissie voor het Internationaal festival aanwijzende een tekort van 234.97 alzoo eene kleinigheid meer dan het gemeentelijk subsidie. Op verzoek van B. en W. waren ook de bescheiden op die rekening overge legd, en zij hebben daarbij op te mer ken, dat de nota van .J. van der Boom' ad ƒ6 voor het schilderen der lessenaars meer behoort tot de rekening van do muziek dan van de feestcommissie en dat de ƒ10 gratificatie aan do politie eigenlijk wel met die ƒ6 kan verhoogd worden. Inmiddels is bericht ingeko men van den secr.-penningm. der mu ziek dat het bestuur zich met alg. st., behalve die van dhr Hendrikse daarbij had nedergelegd. Hfitukikse.-.wees rr nn da4die dragen en heel wat gepresteerd. Om den goeden dunk van IJzendijke te ver- lioogen, hebben we de lessenaars wat laten opknappen, hetgeen wegens don berooiden geldolijken toestand al gerui- men tijd was uitgesteld. Z. i. is er werkelijk geen reden om de rekening overeenkomstig den wensch van B. en W. te wijzigen en haar aan te nemen zooals ze daar ligt. Aldus werd goed gevonden. In verband hiermede werd ingevolge den wenk van Ged. St. beschikt uit den post „feestvieringen" ook voor wat be treft het subsidie aan de muziek ter deelneming aan de presentatie te Oost burg bij het Kon. bezoek en het even- 1 redig aandeel der gemeente in het aan H. M. aangeboden Album VII. Als onderwijzers voor den 3-ja- rigen cursus van het herhulingsondor- wijs werden benoemd voor school No 1 dhr P. J. Dellaert) en voor die aan de' Klakbaan dhr E. Hoolc. VIII. Het suppletoir kohier van de hondenbelasting werd vastgesteld tot een bedragvan ƒ7.50. IX. Daarna kwam in behandeling do begrooting voor 1908, waarvan we het verslag in ons volgend no. zullen- ver volgen. De hoor P. J. van den Ameele, on- derwijzer aan school B. te Biervliet, heeft tegen 1 Jan. eervol ontslag aan gevraagd wegens verandering van wei'k- kring. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot voorzitter en lid van het bestuur der watorkeering van den Calamiteusen Adornispolder, de hoeren A. A. de Bruij- ne en H. Brakman te Nieuwvliet en tot lid van het Bestuur der waterkee- ring van het Cal. Waterschap Tienhon derd en Zwarte de heer J. Risseeuw Iz. te Catlzand. Door de politie te Sluis is proces verbaal opgemaakt tegen een 16 jarigen jongen, dio uit baldadigheid een kat, op een stoep zittende,'een zoó hevigen schop gaf, dat het-ongelukkige dier na omstreeks een half uur stierf. Dhr Ds J. L. N. Zillinger Molenaar heeft toezegging van beroep gekregen naar do Gemeente Abbekerk (Noord-Hol land). Te Serooskerke (Walcheren) isDon- .ïiiil zom-.-.mistig on-

Breskensche Courant | 1907 | | pagina 2