Gemengd. nu juist niet tegen. Dat het suikerge halte niet hoog is, was te denkende zomer bracht daarvoor te weinig zon neschijn. Dit zal natuurlijk van invloed zijn op de levering der peeën. De mees te landbouwers toch, die lid zijn van de Coöperatieve Suikerfabriek, sluiten tevens een contract met de Union. Bij hoog gehalte wordt aan de Coö peratieve zooveel mogelijk geleverd, maar als het gewicht den doorslag moet ge ven, krijgt de Union het leeuwenaan deel. Dat is nu eenmaal een publiek geheim. Aan drukke losplaatsen, kan dit verschil al spoedig in de millioenen loopen. Yoor de landbouwers is de vele re gen op dit oogenblik ongetwijfeld een tegenvaller. Bij gunstig weder nemen de suikerpeeën in de maand October nog wel eens 4000 K.G. per gemet toe. Dat brengt natuurlijk aarde aan den dijk. Nu de Union ontbonden is en de sui kerprijzen in de hoogte gaan, wordt al gemeen verwacht, dat voor het volgen de jaar flinke prijzen zullen worden be steed. Er moeten nu reeds door som migen contracten gesloten zijn. Vroeger kan het zeker niet. 6RESKENS, II October 1907. Kooplieden in postpapier, bedelaars en landloopers kunnen het de platte landsbewoners nog al eens lastig maken. Als ze weten, dat op eene eenzame hoeve of in een afgelegen woning de vrouw of meid alleen thuis is, weten ze soms door hun brutaal optreden hun slag te slaan. Men kan daarvan in de wintermaan den allerlei verhalen hooren. De vorige week meende een gezin on der de gemeente Terneuzen ook nachte lijk bezoek te krijgen van zulk een lid van het rijk vertegenwoordigde landloo- persgilde. Althans in het holle van den nacht werd er geklopt en eene stem daarbui ten vroeg om binnengelaten te worden. Toen hieraan niet aanstonds werd vol daan, zei de stem 't is politie, welke woorden de tooverkracht hadden, dat de deur dadelijk openging. En toen kwam binnen, niet een die naar van den Hermandad, maar een persoon met fiets en valies, die zich al spoedig op zijn gemak gevoelde, een kistje sigaren te voorschijn haalde en heel gezellig onder het rooken van een kmiriv sivaa.rtie met derj huisbaas as" ben en nu aan het dwalen geraakt te zijn. Hij moest naar Sluiskil en vroeg om zijn valies te laten staan. Aan het verzoek werd voldaan en na eenige ver- verschingen gebruikt te hebben vertrok de vreemdeling. Hoewel aanvankelijk ongerust, waren de menschen toch ten laatste volkomen op hun gemak. Toen echter het valies niet op den bepaalden tijd werd afge haald, begon men achterdocht te krij gen en reeds werd het vreemde bezoek door de buren besproken. Een dag la ter werd het achtergelatene evenwel afgehaald en daarmee was de vreemde historie vergeten. Slechter liep het Zaterdagavond af bij een klein-landbouwer daar in die buurt. Ook daar vervoegde zich 's avonds een onbekende, die om warm eten vroeg, Toen de vrouw zeide, dit niet te heb ben werd de vreemdeling boos. Gelukkig was de man thuis, die hem nu te woord stond en het woord zijner vrouw bevestigde, dat er geen warm eten was. „Ja, leelijke geus", zeide de vreemde „je hebt het wel, maar wilt het niet geven". Het eene woord lokte het an dere uit en toen de landlooper op som matie van den boer om het erf te ver laten daaraan niet wilde voldoen, greep de boer een stok en moest hij daarmee den brutalen indringer, van wien nog een kameraad achter de haag verscholen zat, den straatweg opdrijven. Voor den stok van den geus hadden de ongure gasten toch respect en schel dend kozen ze het hazenpad. Vrijdagavond arriveerde te Vlis- singen met den Zuid-Duitschen mail- trein een reiziger, die reeds onderweg teekenen van krankzinnigheid gegeven had. Een conducteur was vanaf Boxtel genoodzaakt geweest bij dezen persoon te blijven. Bij aankomst aan het sta tion wenschte de reiziger direct terug naar Hamburg te reizen. Hem werd te kennen gegeven dat de eerste trein Za terdagmorgen om 5.10 vertrok. Na nog wat heen en weer geloop op het perron werd hem aangeraden naar het hotel „Zeeland" te gaan om met den eersten trein Zaterdagmorgen weer naar Duitsch- 'and te vertrekken. Om éen uur ongeveer des nachts be gon de reiziger zoo'n kabaal te maken, dat, om de andere reizigers niet wak ker te maken, hij buiten het hotel werd crp.laf.pn "Ha ripnr gino- rvr» - 3 lyk uit het kanaal gehaald, dat als dat van bedoelden reiziger werd herkend. Groede, 11 Oct. De gehouden raads zitting werd bijgewoond door alle leden. Allereerst legde het nieuw gekozen lid de heer Iz. Rissoeuw de vereischte eeden af, waarop de voorz. hem geluk wenschte met zijne benoeming en sprak de hoop uit dat hij lange jaren tot ei gen voldoening moge werkzaam zijn in het belang der gemeente. De heer Risseeuw hoopte eveneens samen te mogen werken met zijne me deleden in het belang der gemeente. I Na lezing en goedkeuring der notu len deelde de voorz. mede mede, dat bij gedane kasopname bij den gemeente ontvanger aanwezig bleek te zijn 7441.55. En voorts dat zich tot dusverre nog niemand voor onderwijzer met de hoofd- acte heeft aangemeld, naar aanleiding waarvan B. en W. zich bereids tot de Koningin hebben gewend met verzoek ontheffing te willen verleenen van de bepaling van art. 48 4e lid der onder wijswet, volgens welke eene vacature binnen 4 maanden moet zijn vervuld ten einde het rijkssubsidie niet te der ven. II Na de in de vorige zitting bespro ken afwijkingen in de begrooting voor 1908, wenschten B. en W. alsnog enke le wijzigingen aan te brengen, nl. om de jaarwedde van den architect te ver dubbelen en te brengen op ƒ50, zulks in verband met het toezicht krachtens de woningwet, en de jaarwedde zoo noo- dig later nog te verhoogen. Met algemeens stemmen werd hier toe besloten. Ingevolge de in de vorige vergadering gegeven opdracht hebben B. en W. een bevoegd deskundige, de heer Ysboudts van Asten, een onderzoek laten instel len naar het torenuurwerk, waarvan het resultaat was dat in overweging werd gegeven een nieuw uurwerk aan te schaffen, waartoe voornoemde fa brikant zich bereid verklaart voor de som van ƒ608.— met 10 jaar volle garantie. B. en W. stelden voor deze schikking te treffen en mitsdien daartoe ƒ650 op de begrooting te brengen en dit bedrag te nemen uit den post „bestrating" die op ƒ2000 is geraamd. Aldus werd met alg. st. goedgevon den, en daarna de begrooting vastge- verleend tot af- en overschrijving op „Besmettelijke ziekten" van ƒ19.60 we gens ontsmettingskosten, die krachtens de wet voor rekening der gemeente ko men de meerdere kosten die er nog zijn, kunnen aan het rijk gedeclareerd worden. Eveneens werd dit college gemach tigd tot uitbetaling der kosten die do feestcommissie bij de komst van het Vorstelijk Echtpaar te Oostburg heeft gemaakt door de aanbieding van een album te Kruisdijk en door de reprosen- tatie te Oostburg. Ook het tekort dei- feestviering te Kruisdijk, dat Groede vertegenwoordigde, zal daar worden bij gevoegd. Ten slotte zeide de voorz. nog dat thans eene oproeping was gedaan voor onderwijzer met hoofdacte op ƒ725 's jaars, met vergoeding voor het geven van herhalingsonderwijs. Daarna werd de zitting gesloten. Woensdagavond om 7 uur brak brand uit in een goederenloods van het Zuiderstation te Brussel, waar men be zig was vaten petroleum en naptha in waggons te laden. Een dezer vaten ontplofte en weldra werd ook het verdere van de gevaar lijke lading aangetast. De werklieden deken al hun best om de nog niet door het vuur aangetaste vaten petroleum en naphtha weg te rollen. Eén hunner, een 50-jarige spoorwegbeambte, werd daar bij het slachtoffer. Een vat naphtha, dat hij wegrolde, ontplofte en ae man bekwam zoo zware brondwonden, dat er? weinige hoop op redding voor hem is. De brand werd daarna door de brand weer gebluscht en bleef tot de loods bepaald. Weer heeft zich bij een der zee lieden te Katwijk een geval van bloed vergiftiging met doodelijken afloop voor gedaan. Het betreft den matroos Jacobus van Duin. Zondag te 6 uur werd hij per rijtuig thuisgebracht van zijn schip, en reeds Dinsdagmiddag is hij aan de gevolgen overleden. Te Bordeaux heeft een hevigen storm gewoed. Tal van daken zijn af- o-Arnfit,. TfilftPTafisr.hft

Breskensche Courant | 1907 | | pagina 2