ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4e DISTRICT. No. 1247. 17" Jaarg. Buitenland. Binnenland. BRESKENSCIIR COURANT. Advertentiën van 1 tot en met 5 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaats ruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentien worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdag middag te twee ure. Dit blail verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever O. DIEIiEMAN te Itreskrns. Abonnement per 3 maanden ƒ0.50, franco per post door het geheele rijk 0.55, voor België ƒ0.G25 en voor Amerika 0.82r' bij vooruitbetaling. Abonnementen worden bij boekhandelaren en brieven gaarders aangenomen. Een geheimzinnige geschiedenis brengt op het oogenblik in heel Frankrijk de gemoedereh in beweging. Te Clermont- Ferrand is ontdekt, dat de tot dusverre algemeen geachte firma Thomas, die een stoomkuiperij heeft, sedert geruimen tijd handelde in kunstschatten, die in ver schillende kerken gestolen werden, beel den, schilderijen, reliquikasten enz. De familie bestaat uit de oude me vrouw Thomas en haar 3 zoons. De oude dame is zeer weldadig en stond daarvoor te Clermont-Ferrand gunstig bekend. Vandaar dat het groot opzien baarde, toen mevrouw Thomas en haar 2 zoons eensklaps werden gearresteerd. De oudste zoon, Antoine, was voor zaken te Londen, maar zoodra hij van de arrestatie vernam, keerde hij terug, stelde zich vrijwillig ter beschikking van de justitie te Clermont-Ferrand en deel de mede, dat zijn familieleden onschul dig waren hij, Antoine, was de eenige schuldige en hij deed daarop aan den rechter van instructie de volgende ver klaringen Hij had de diefstallen ge pleegd op last van verscheidene hande laren in oudheden en een hunner, de rijkste antiquair van het quartier de 1' Europe te Parijs, die groote landgoede ren in de Xante-Vienne bezit, had hem verraden uit wraak, dat Thomas een gestolen reliquikast van groote waarde niet aan hem, maar aan een ander, die meer bood, had geleverd. Hij was op de volgende wijze een kerkdief gewor den Omstreeks anderhalf jaar geleden was een vriend van hem, een rijke an tiquair te Clermond-Ferrand, bij hem gekomen met het volgende voorstel. De regeering was bezig de kerken te in ventariseeren en onder de voorwerpen, welke zich in die kerken bevonden, wa ren er verscheidenen van onschatbare waarde. De ambtenaren, met de inven tarisatie belast, waren geen oudheids kenners, zij maakten alleen een beschrij ving op van de voorwerpen, die zij in de kerken aantroffen. Nu zou een aan tal oudheidkundigen de kunstvoorwer pen van groote waarde koopen van de geestelijken en deze in de kerken ver ruilen tegen namaak. Thomas moest nu naar die kerken gaan, de echte kunst voorwerpen en oudheden er uit halen en er de namaak voor in de plaats stel len. Thomas zou 10 pCt. ontvangen van de waarde der aldus ontvreemde kostbaarheden. Hij nam het voorstel aan en kreeg een automobiel tot zijn beschikking, waarmee hij verschillende plaatsen in Midden-Frankrijk afreisde en in tal van kerken de verwisselingen vol bracht. Hij noemde den rechter van instructie de namen van een 30-tal gees telijken, die aan deze ontvreemdingen zouden hebben meegewerkt. Hij noem de ook de namen van eenige antiquairs te Parijs, die de ontvreemde kunstvoor werpen van hem in ontvangst namen en verhandelden naar Engeland en Ame rika. Thomas kreeg later opdracht om in de kerken ook andere kostbaai heden te rooven, die niet voor namaak ver wisseld konden worden en daarvoor ont ving hij 30 pCt. van de waarde. Hij verklaarde zich bereid een lijst op te maken van alle voorwerpen, die hij voor zijn lastgevers had ontvreemd. Al zijn medeplichtigen wilde hij niet no anen, hij beweert dat er onder zijn, die tot de aanzienlijkste en hoogst geplaatste personen behooren, die hem, naar hij hoopt, straffeloosheid zullen waarborgen, maar mocht hij voor de rechtbank ge bracht worden, dan zal hij volledige onthullingen doen. Er is onmiddellijk een bréedvertakt onderzoek ingesteld. De Parijsche antiquairs, door Thomas genoemd, ontkennen, dat zij ooit met hem in relatie hebben gestaan. Te Chicago is een ongehoord brutale aanranding gepleegd. Op klaarlichten dag werd midden in een drukke straat een bankier vastgegrepen door een troep j kerels, die met revolvers gewapend wa ren. Dezen stopten zijn hoofd -in een zak, wierpen hun gevangene in een au tomobiel en reden met hem weg. Een paar uur later vond men den bankier in een veld buiten de stad. De roovers hadden hem het zeer aanzienlijke bedrag afgenomen, dat hij bij zich droeg. Vreeselijk ongeluk in België. Nabij de „Verbrande Brug" te Vilvoorde, werk te een afdeeling soldaten der genie, om de oude brug aldaar te doen springen. Er waren twee ladingen gereed om te ontploffen. De eene stond op de pon ton van de genie, bemand door den of ficier, don sergeant, den korporaal en 4 soldaten de andere was in handen van den duiker, dien men onder het water deed gaan de andere soldaat moest het vuur aan de lonten steken. De luitenant zou hiertoe het signaal geven door driemaal te fluiten. Onge lukkig kwamen er juist twee treinen- schepen. De officier floot om de ma chinist van do sleepboot te verwittigen. Bij het derde gefluit drukte, volgens overeenkomst, de soldaat op den knop van de dynamo. Een vreoselijko ontploffing had plaats op de ponton en onder het water. Een man, de duiker, werd gedood en vier kregen kwetsuren. Van de doode was een arm afgerukt, zijn hoofd in den helm verpletterd en al zijne beenderen waren gebroken De Woensdag gehouden stemming voor een lid van de Tweede Kamer in het district Schiedam heeft tot uitslag dat herstemming moet plaats hebben tnsschen de heeren jhr mr D. J. de Geer (chr.-hist.) met 2914 st., en H. J. Versteeg (lib.) met 1820 st. Verder hadden de heeren dr. J. van Leeuwen (soc.-dem.) 844, A. W. F. Iden- burg (a.-r.) 421 en A. P. Staalman (chr.- dem.) 138 st. Een gunstig jaar was het niet voor de bietencultuur, al valt de opbrengst

Breskensche Courant | 1907 | | pagina 1