dat het schip reeds 23 September van Beyrouth te Marseille is gearriveerd. Toen de geneeskundige autoriteiten ken nis kregen van het overlijden geduren de de reis van een der opvarenden, lie ten zij onmiddellijk de anderen afzon deren en doeltreffend behandelen. Dank zij die maatregelen is het gevaar thans geweken. Ook de stuuiman is gestor ven hij is te Marseille begraven. De ernstige zieke is de scheepsjongen. Maar de anderen zullen weldra als geheel her steld ontslagen worden. Te Oran (Algiers) hebben zich geen nieuwe pestgevallen voorgedaan. De everstroomingen in Frankrijk en Spanje houden aan. Zondag heeft het te Agde weer tot 10 uur 's avonds ge stortregend, waardoor het water nog aanmerkelijk is gestegenin de omge ving van Nimes eveneens. Het dorp Aignesmortes is gedurende 2 dagen van elk verkeer afgesloten geweest. Men schat, dat er met de overstroo ming 800.000 hectoliters wijn verloren zijn gegaan. Daarmede zuu de geplaag de bevolking van het zuiden twaalf mi- lioen fr. schade lijden. Te Periana, in Andalusië, stortte een badhotel, dat door het water ondermijnd was, in, en alle gasten kwamen om, ter wijl de hotelhouder van schrik krank zinnig werd. Bij de instorting van een brug over de Guadalerre, geraakte een geheel gezin, dat er met paard en wa gen overheen reed, te water en een kind verdronk. De materieele schade te Ma laga wordt op 17, die in de provincie op 13 millioen peseta's geschat. De ko ning zal zich naar de geteisterde stre ken begeven, zoodra het spoorwegver keer is hersteld. Nu nog kan het ver keer alleen door schepen onderhouden worden. Zeeschepen melden, dat in zee vele lijken drijven. Er moeten vooral veel slachtoffers zijn onder landverhui zers, die te Malaga op inscheping wacht ten. Visschers te Velez-Malaga haal den lijken op in hun netten. Er moe ten ook eenige Duitschers onder de slachtoffers zijn. Ook uit Italië komen overstroomings- berichten, n.l. uit het stroomgebied van de Tanaro in Piermont, waar de oogst verwoest en veel vee verdronkon is. Eenige bruggen zijn ingestort, en het verkeer op den spoorweg Ceva Ormea is gestaakt moeten worden. BRESKENS, 4 October 1907. Sluis, 1 Oct. Bij de herstemming is tot lid van den gemeonteraad gekozen de heer J. N. Motz met 153 stemmen De heer P. Noest had 152 stemmen. Hoofdplaat, 1 Oct. Bij de plaats ge had hebbende verkiezing voor een lid van den gemeenteraad is gekozen de heer E. B. van Damme met 69 stmmen, Op den heer H. J. Cammaert waren 52 stemmen uitgebracht. (jiüiteugd. Te Londen was het Woensdag de warmste dag die er van 't jaar nog ge weest was. Om 1 uur teekende de of ficieels thermometer 80 graden F., een graad meer dan op 12 Mei In 't heele jaar waren er slechts 35 dagen geweest van 70 gr. of meeren van die 35 wa ren er 8 in de maand September. In October 1886 is het ook eens 80 gr. ge weest. Zou ons nu ook zoo iets in de ze maand beschoren zijn? De politie te Amsterdam heeft Woensdag een belangrijke arrestatie ge daan. Zooals men weet, werd daar in den laatsten tijd herhaaldelijk valsch geld in Omloop gebracht: rijksdaalders, gul dens, kwartjes en dubbeltjes. Het door de politie ingesteld onder zoek bleef echter tot dusver vruchteloos. Maanden geleden was een der valsche munters bijna in handen der politie ge vallen. Op aangifte van een sigaren winkelier in de Warmoesstraat werd iemand aangehouden die een valschen rijksdaalder in betaling had gegeven, maar deze man wist aan den politie beambte te ontsnappen. Thans, door een bijzonder toeval, is het der recherche gelukt een draad in handen te krijgen, welke leidde tot we ken en weken lang surveilleeren in de nabijheid van het perceel 129 Oude Zij de Achterburgwal, Nadat de politie voldoende zekerheid omtrent de bij haar opgerezen vermoe dens had gekregen, werd de Officier van Justitie dezer dagen met de resul taten van het onderzoek in kennis ge steld, hetgeen ten gevolge had, dat in bedoeld perceel, een huis van verdacht allooi, waarin een winkel in prentbrief kaarten gevestigd is, een gerechtelijke huiszoeking nlnnu Jw.1 w- wmÊam stonden nimmer in generlei verbinding met valsche munterij. Beiden werden gearresteerd en naar hot bureau Pietershal overgebracht. Later in den middag werd ook de broeder van Cornelissen, Adriaan, (de eerste Cornelissen is Hendrik genaamd), naar het bureau geleid. Te 6 uur Woensdagmiddag ving hot verhoor voor den rechter-commissaris op het bureau aan en duurde tot ruim 11 uur. Tal van personen, aan wie reeds valsch geld in betaling [werd gegeven, waren ontboden. De gearresteerden zijn ech ter door noh geen enkele herkend. Ook de sigarenwinkelier in de Warmoesstraat moest erkennen de menschen nimmer gezien te hebben. -- Het huisgezin van den gemeente veldwachter B. te Stampersgat (bij Ro- zondaal) had Zondag hoofdkaas (zure zult) gegeten, die bij een slager in het dorp was gehaald. Na hot gebruik word het goheele ge zin ongesteld en deden zich verschijnse len van vergiftiging voor. Een 11-jarig meisje is sedert overle den, terwijl de overige huisgenooten nog in zorgwekkenden toestand verkeeren. Een ingesteld onderzoek heeft echter nog niet aan 't licht gebracht, of de vergiftiging door de hoofdkaas is ge schied. Op vele plaatsen werd Dinsdag avond tegen 9 uur aan den zuidelijken hemel plotseling een schitterend licht ontdekt. Het licht word zoo sterk, dat het bij na als dag werd. Dit verschijnsel, dat bij een helderen sterrenhemel plaats had, duurde 15 se conden. Achttien seconden later hoor de men vier zware, verwijderde, doffe knallen. Yan een vuurbol of iets dergelijks was niets te bespeuren. Zondagmiddag stegen te Parijs 2 luchtreizigers op met hun ballon, die een inhoud van 1200 M3 had. In den beginne was de wind gunstig en alles ging naar wensch. De ballon steeg zoo hoog, dat men van de aarde niets meer zien kon. Het werd avond en de lucht reizigers konden zich niet meer oriën- teeren, terwijl hun pogingen om te da len door den wind verijdeld werden. Zij meenden evenwel, dat zij afdreven Ingezonden. Oostburg 1 Oktober 1907. Meneer de Ridakteur Aj kinders eit, dan zieje dr tegen- woorig mee verlegen waddof ze moe ten ooren. Overra zien dr te vee van aster maor 'n baonje open komt, dan regentut stolstanten. Overra moej ge- leert voor zien. Aj op 'n ostio zit, moej ook a meer woten dan oe da ju groote- vaoder boerden. Aj vroeger nie wist, van wa voof out pinnen maoken, wier je mao sikretaoris, schoolmeester of zoon twa. As je vaoder 'n goeje notaoris was, zou de zeune took wè zien. In zoo gaje mao deu. Das allemao verandert in ook vele verbetert. Op schole leerje a vee meer as vroeger, omdan de kinders mee de schoolwet vee beter kommen in omdan do meesters vee moor weten as vroeger. Alleen ist mao beroert, daj, aj van de schole af ziet, ier nie fèder mee deu ku leeren. Jao, je kun wè nao de remaalschole gaon, mao nie iederendeen wi school meester ooren. Ook kaj wè nao Middelburg op doo- gere burgerschole, mao da gao toch ook zoo mao nie. Vroeger kosje in Éren- burg, Sluus in in Schoondike, wao de bovemeesters Frans, Duits, Iengels in wiskunde aon, nog ees opgeleit ooren voo de derde klasse. Mao das noe ook zoo nie mee. Wan kgelooven, datter in 't lanje geen meer zien mee die vier ak ten, in dan kuj 'n joengen ook nie voor 'n oogere klasse klao maoken. Dus doa bluuf niks anders over dan op dcerste klasse te kommen. Och, in je kinders op ulder 12e, 13e jaor bie vrèmde men sen doen, da doejook nie gèrn. In da kost bovendien 'n eelen oop centen, zul le. In weeje wak noe zoo gèrn zou èn In 't korte gezeitkzou zoo gèrn 'n oogere burgerschole èn. Oe goed zou tnie zien voo vee mén sen, a giengen ze dr maor 'n jaor of driëe op, a wast alleene mao om ees 'n bije taolen te leeren, wan das mao dun- nejes in 't lanje. In asjn goej eksa- men na vuuf jaor gedaon eit, dan bij wè niks, das waor, mao je kun toch van alles ooren. Mao, zoon schole kost vee senten in de kosten kommen alle jaoren weerom, liek 'n belastingpapiertie. nnnit. minder.

Breskensche Courant | 1907 | | pagina 2