ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT No. 1245. Zaterdag 5 October 1907. I7e Jaarg, Nederl. Indië. buitenland. iiRESknsnii; courant. Abonnement per 3 maanden 0.50, franco per post door het geheele rijk 0.55, voor België /0.625 en voor Amerika 0.82r' bij vooruitbetaling. Abonnementen worden bij boekhandelaren en brieven gaarders aangenomen. Advertentiën van 1 tot en met 5 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaats ruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdag middag te twee ure. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag;- en Vrijdagavond bij den uitgrever C. DIELFJ4S te Breskens. i. De politieke hemel van Ned.-Indië ziet er niet geheel helder uit. Er vertoonen zich aan den einder wolkjes, die de kustwachters met hun kijkers dienen te blijven waarnemen. Een aangekondigd onweer, dat uit blijft, is 'n meevaller'n hu die ons verrast, moet vermeden worden. Niet van ons gaat er actie uit, maai er zijn teekenen des tijds, die er op wijzen, dat onze beide Aziatische groo te buren bezig zijn zoo niet om de bakens te verzetten dan toch te looden en te peilen, ten einde te weten hoe diep en waar de nieuwe bakens later moeten gelegd worden. Sinds een groot jaar ongeveer manifesteert zich de stille voorbereiding van dingen, wier beteeke- nis en omvang wij nog niet vermogen te doorgronden. Men voelt ons dankbaar op allerlei wijzen aan den tand en dit rustige, haast onmerkbare doen heeft natuurlijk in re- geeringskringen de volle aandacht. Wat is er dan aan de hand zult ge vragen. Is er stille kracht in 't spel Wordt er gespion neerd Och, laat mij daar even bij stilstaan. De schrijver gelooft niet dat er voor Chineezen of Japanners heel veel meer te spionneeren valt wat de ligging van onze „liniën" betreft. Wij zijn op dat punt werkelijk al te slof geweest. Zoodra iemand in Indië zou meenen ergens een spion te snappen, zou hij veel kans loopen het mikpunt van de algemeene vroolijkheid te worden. Men gelooft nu eenmaal niet aan spionnen. "Veel eerder aan spoken, hantoes, steenen-gooiers en geesten. Spi onnen Kom nouhet is immers vol le vrede Ze bestaan niet Maar toch hebben indertijd Japansche spionnen ijverig en ongestoord Java en sommige havens van de B B. bereisd (en vermoedelijk in kaart acht.) Van Chineesche spionnagt zullen we maar zwijgen; a' die heeft plaats ge had, kon zij zóo gemakkelijk gebeuren, dat we er toch niet gauw iets van zou den gewaar worden. Maar Japansche spionnen hadden we toch wel in de gaten kunnen houden, vooral ook, omdat zij, die een paar jaar geleden het hartje van onze stellingen op Java hebben rondgereisd, niet eens een der Indische lingua franca kenden, doch zich openlijk en bloot voor Japan ners uitgaven. In de Preanger waren zij afgestapt in een 3e-rangs hotel. In de buurt daar van zetelde een gepensionneerd officier van het Ned. Ind. leger. Deze vindt de heeren verdacht, wint handig informa ties in en telephoneert naar den Olym pus van het binnenl. bestuur. Wat zijn dat voor kerels? Japan ners Hm Zoo Jawel, ik houd ze voor spionnen, ze rijden den geheelen omtrek af. Nou ja, en verder? Ze nemen overal kiekjes van de omstreken Nou ja, enfin, dank U wel. (Tweede dag. De B.B. man ver waardigt zich den aanbrenger van het nieuws op te bellen)„Apropos, wat zei U gisteren ook. Japansche spionnen waren er Jawel, dat vermoed ik. Maar waar logeeren ze dan Ja, dat weet ik nu niet, wel heb ben ze gisteren en eergisteren gelogeerd in het X-hotel, misschien zijn ze er nog wel. Ja maar, in 't politic-rapport staat toch niets van 't verblijf dier Wel mogelijk, informeert u nog maar eens. (Derde dag, 's middags tegen een uur of twee. Driftig telephoongeschel.) „Och, zeg u mij eens, weet u ook waar die kerels zitten, U weet wel (na lichte en begrijpelijke verwonde ring) Ze waren van morgen al vertrok ken en hun kiekjes zijn al vooruitge stuurd. Voor karretjes betaalden ze 30 en 40 gulden per dag, maar nu zijn ze gevlogen. (Belt af.) Niet waar, als we zoo lankmoedig zijn, zal er wel niet veel meer te spi- onneereu zijn. Maar toch wijden de Ja panners bij voorkomende gelegenheid steeds de noodige aandacht aan ons. Onlangs, bij 't bezoek der Japansche oorlogsschepen, dreef een der officieren z'n onschuldige nieuwsgierigheid zoover, dat hij 's nachts het fort Antjol be sloop. De man werd in z'n kraag ge pakt en teruggebracht, zoo meldt het Bat. N.bld. Nu weer leest hij in de Java-Bodei dat de majoor K. Yno Ue door het hart van Java naar Buitenzorg is gereisd en zijn vreemde gedragingen zoo zeer in 't oog liepen, dat men besloot hem in 't oog te doen houden. Met het oog op het onarglistig optre den onzer autoriteiten in het boven aan gehaalde staaltje van slof heid in 't Ban- doengsche ton toon gespreid, kan hij zich niet goed vereenigen met hetgeen de Java Bode er aan toevoegt nl. dat men bij dit bericht goed zal doen te bedenken „dat spionnenvrees in doze gezegende oorden tot een soort ziekte is geworden. Hij wil het van harte hopen beter tweemaal valsch alarm dan te laat uit gerukt. (Slot volgt.) De Petit Parisien geeft onder voor behoud het bericht van een Italiaansch blad weder, volgens hetwelk de overhe den te Marseille tot dusver geheim hiel den, dat in het zee-lazaret aldaar ne gen gevallen van pest in behandeling zijn, waarvan er een hopeloos voorstaat De ziekte zou naar Marseille gebracht zijn door het van Klein Azië komend stoomschip Arminia dat gedurende de reis een aan de ziekte gestorven passa gier overboord heeft moeten zetten. Berichten van andere bladen melden,

Breskensche Courant | 1907 | | pagina 1