BKfiSK BNSCUE COUR A AT, A 17c Jaarg. ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT. No. 1244. Woensdag 2 October 1907. Buit en land. Abonnement per 3 maanden 0.50, franco per post door het geheele rijk 0.55, voor België /0.02° en voor Amerika 0.82'' bij vooruitbetaling. Abonnementen worden bij boekhandelaren en brieven gaarders aangenomen. Advertentiën van 1 tot en met 5 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote lettere naar plaats ruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdag middag te twee ure. Hit blad verschijnt eiken Hinsdasr- en Vrijdagavond bij den uitgever C. HIM.F.SIAN te Itreskens. De Russische verkiezingen hebben tot -dusver weinig anders dan een teleur stelling voor de regeering opgeleverd, die door een groote beperking van hot kiesrecht gehoopt had de oppositie eens en voor goed den kop in te drukken. Kleine grondbezitters en boeren verloo chenden niet hun afkeer van het régi me, dat nog steeds in Rusland bestaat. Onder de kiesmannen, door de boeren gekozen, zijn vele oud-Doema-leden of vroeger benoemde kiesmannen, wat als een bewijs wordt aangehaald, dat de boeren opnieuw oppositie-mannen heb ben gekozen. Over het geheel zijn de resultaten, die tot dusver bekend zijn, in de provincies zoowel als in de ste den,'gunstig voor de oppositie, voorna melijk voor. de Kadetten. En de corres pondent van de Voss. Ztg. te Peters burg acht het zeer waarschijnlijk, on danks alle offlcieuse verzekeringen, dat ook de derde Doema een oppositie-meer derheid zal hebben. Op een punt echter vertoonen deze verkiezingen een geheel ander karakter dan de beide vorige in tal van distric ten legt de bevolking een onverholen onverschilligheid voor de verkiezingen aan den dag. Tengevolge daarvan kon den in vele streken geen kiesmannen worden benoemdde kiezers bezochten eenvoudig de vergadering niet, voor die benoeming uitgeschreven. Het Nowoje Wremja ziet daarin een oewijs, dat de bevolking het vertrou- t wen in de Doema verloren heeft. Maar zou men niet veeleer mogen aannemen, dat de lotgevallen van de beide Doema's en de zonderling ingewikkelde wijze, waarop de verkiezingen thans geregeld zijn, bij oen groot deel der bevolking het vertrouwen in de levensvatbaarheid en do toekomst van do dorde Doema hebben doen verdwjjnen? In Turkije, evenals trouwens in de meeste Europeescho landen, heerscht een schrikkelijke duurte van levensmid delen, tengevolge waarvan de graan- uitvoer tijdelijk is verboden. De prijs van het brood, het voornaamste voe dingsmiddel van den Turk, is gestegen van lCU/j cent per 1250 gram op 14. Toen het brood duurder begon te wor den, vréesde men dat het volk in op stand zou komen en daarom werd be paald, dat uit de kas van den Sultan voor ieder verkocht brood 2 cent aan den bakker zou worden betaald. Dit ging éen dag lang goed, want op den tweeden kwam men reeds tot de ont dekking, dat die bijslag betaald werd met geld, dat reeds afgekeurd was en den derden dag werd er zelfs geen af gekeurd geld meer betaald. En thans kost het brood dus 12'/2 ct.- per oka, maar het gewicht van 1 oka is langzamerhand gedaald van 1250 op 1000 gram. Petroleum, in Turkije zeer veel ge bruikt, daar gasfabrieken slechts spora disch voorkomen, is ook al in prijs ge stegen evenals houtskool, de voornaam ste brandstof der Tin ken. Het vleesch is zoo duur dat het voor den n iet-bemiddelde haast niet bereik baar is. Op het Russische potrolèumtankschip „Meteor", dat in de haven van Ham burg lag, had een benzine-nnl ploffing plaats, waardoor in een oogwenk overal de vlammen uit het schip sloegen. Het was, wegens de gevaarlijke lading, streng afgezonderd gehouden, zoodat er geen gevaar voor andere schepen bestond. Aan blusschen viel niet te dunken, het schip brandde eenigu uren en zonk toen. Van de uit 12 koppen bestaande bemanning waren er 5 aan buord, die in het w..ter sprongen 3 werden op- gevischt en naar het hospitaal vervoerd, daar zij brandwonden hadden. De twee anderen worden vermist. Men vreest, dat ze verdronken zijn. Een gedeelte der Fransche provincie Hérault is bezocht door een hevigen cy cloon. Een berichtgever van de Matin heeft do geteisterde streek bezocht en schil dert aldus zijn ervaringen te Leuran- les-Béziers: Naar welken kant men ook ziet, overal huizen in puin en treuren de families. De overstrooming heeft vree- selijk huisgehouden en is zoo plotseling opgekomen, dat het zelfs in de verste verte niet mogelijk was, voorzorgsmaat regelen te nemen. De Libron, die in dezen tijd van het jaar meestal droog ligt, begon om 7 uur te wassen en een kwartier later reeds overstroomde het water reeds de oevers en bedreigde de nabijgelegen huizen. Voordat de ver schrikte bevolking ook maar iets tot haar redding kon doen, voer een reus achtige waterhoos over het dorp, alles meevoerend wat haar in den weg kwam, telegraafpalen, bruggen, muren zelfs van een meter dikte en 3 meters hoogte. Straten en pleinen waren plotseling in kanalen en meren herschapen en het overal doorsijpelende water drong in de do huizen. Op dat oogenblik stond het zooals officieel werd vastgesteld, 4 me ter hoog. De bewoners van het dorp, die zich niet snel genoeg hadden kunnen redden, waren boven op de daken van hun hui zen geklommen en verbeidden daar in angstige spanning hun redding. Ande ren, die op de hooger gelegen gedeelten woonden, kwamen onmiddellijk hun be narden mede-dorpelingen te hulp, bon den ladders aaneen en brachten zoo de vluchtelingen in veiligheid. Alleen in dit dorp zijn zoo 300 gezinnen zonder onderdak; het woeste element heeft niet alleen hun oogst van dit jaar vernield, maar in zijn vaart zelfs de kastjes en koffertjes modegesleurd, waarin de wei nige spaarpenningen, door noeste vlijt bijeengebracht, waren opgeborgen. Te Servian was de toestand al even treurig. Overal heerschte droefheid en rouw. De geleden schade wordt op mil- lioenen geschat. In een van de drie huizen, die aan de kracht van het wa ter geen weerstand hadden kunnen bie-

Breskensche Courant | 1907 | | pagina 1