ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT. lAuitenland. Zaterdag 29 September 1907. 16e Jaarg. ititi'SKnsrni: COERAAT, Abonnement per 3 maanden 0.50, franco per post door liet geheele rijk 0.55, voor Belgiö ƒ0.625 en voor Amerika 0.825 bij vooruitbetaling. Abonnementen worden bij boekhandelaren en brieven gaarders aangenomen. Advertentien van 1 tot en met 5 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaats ruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentien worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdag middag te twee ure. I»i< blad verschijnt eiken Dinsilar- en Vrijdagavond bij den uitgever 0. BlrtEJIU te Breskens. De officier van justitie te Antwerpen heeft een huiszoeking gedaan in de bu- reelen der Fédération Maritime. De burgemeester heeft aan de werk lieden een voorstel gedaan, strekkende tot onverwijlde hervatting van het werk, terugzending der buitenlanders binnen 8 dagen en na lé dagen verhoogiug van loon, zonder dat de werklieden een over eenkomst hebben te onderteckencn. Dinsdag zouden de christelijke boot werkers den arbeid hernemen, maar daar de krassen niet gew mi schuwd wa ren, maakten dezen bezwaar de men- schen aan het werk te stellen. Woens dag zou dat beter gaan. De aanklacht der firma Dreyfus tegen de Fédération Maritime, omdat deze haar met bedreigingen verhimlerd hoeft de arbeid willige arbeiders weer aan te nemen, is afgewezen. Te Hamburg heeft een door de Ver- eeniging van Hamburgsche reeders bij eengeroepen conferentie plaats gehad van Hamburgsche en Bremensche reeders, belang hebbende bij het bedrijf te Ant werpen. Uit de gehouden discussies bleek, dat de Duitsche reederijen de maatregelen van de Antwerpsche Fé dération Maritime ten volle goedkeuren, terwijl zij tevens zich bereid verklaar den de hooge middelen tot voortzetting van den strijd toe te staan. En Dinsdagmiddag werd in Thalia een groote vergadering van bootwerkers go houden, bezocht door 5000 man. Na lange besprekingen werd besloten, op het voorstel van den burgemeester in te gaan. Een zestal sprekers verde digden dit voorstel. Een enkele sprak er tegen. Ten slotte werd besloten met algemeene stemmen, dat Donderdag alle man aan het werk zouden gaan aan de oude voorwaarden. Binnen acht dagen moeten al de vreemdelingen weg zijn en bii non veertien dagen moet een opslag van 50 centimes zijn toegestaan. De werkcontracten worden afgeschaft. De werklieden verlieten zingend het okaal. Niet Moela Hafid is i die naar de treek rond Casablanca in Marokko op lekt, maar Moelay Ragshid. Over de erkte van die strijdmacht gaan ver- hillende geruchten. Binnenkort zal en wel meer hooien van de nieuwe ar aan den Marokkaanschen hemel, hi löen is hij al van Marakesch ver- tkken. 'e strijdmacht van sultan Abdoel As, die te Rabat is aangekomen, wordt opiO.OOO man geschat. De stammen he>en hem hartelijk ontvangen en als eeibowijs, dat zijn oprukken indruk het gemaakt, kan dienen, dat een der stamen hem éOO.OOO doero's en 400 mu ieren geschonken heeft. Deze zelf de im had al in .geen jaren belasting aan et Maghzen betaald. Tti komt de sultan met zijn gewo ne Adelen niet toe, nu hij in actie is. Wil j zijn invloed en zijn oppermacht boveMoelay Hafid bewaren, dan zal hij royaal moeten zijn met betalen. Het bericht is daarom waarschijnlijk wel juist, dat hij iemand naar Parijs gezon den heeft, om, met zijn juweelen tot onderpand, een leening op te nemen. Hoe hij op echt Marokkaansche wijze onderweg den schrik in de stammen heeft gebracht, vertelt het volgend be richt Hij zond een groep ruiters naar den stam der Beni Hassan, die 150 man gevangen namen. Toen dezen voor den sultan gebracht waren, verweet hij hun de betoonde ontrouw en liet hen daarop onthoofden. Toen nu de keizerlijke stoet zijn intrede deed bij de Beni Hassan, werd hij voorafgegaan door 150 ruiters, die elk het hoofd van een der gedooden op hun lans droegen. Over de conferentie te Casablanca tusschen generaal Drude, admiraal Phi- libert, den heer Maupertuy en de afge zanten der Moorsche stammen weet de berichtgever van de Matin nader te be richten De conferentie, die te 3 uur begon, eindigde eerst om 6 uur. Ze was van tijd tot tijd zeer levendig. Het meeste bezwaar hadden de Marokkanen tegen de hun gestelde voorwaarde van inlevering der wapens. Zij voerden daartegen aan, dat de andere stammen hun de onderwerping in iiooge mate kwalijk zullen nemen en hen daarom op alle manieren bestoken. Wanneer zij nu geen wapens hebben, dan zullen zij door hun landgenooten als schapen wor den geslacht. Maar ten slotte gaven zij toch toe, nadat er eenige verzachtende bepalingen waren gemaakt. Er werd geen acte opgemaakt, de ge neraal stelde zich tevreden met hun woord. Voorloopig blijven de afgezanten nog eenigen tijd onder de hoede van den Franschen consul. Bij een brand iii de Noord-Westerwijk van Berlijn, Moabiet, zijn twee vrouwen en een kind in de vlammen omgekomen; van de 17 personen die zich redden door in oen opengespannen net te springen, bekwamen er 7 doodelijke wonden. De eerste geredde was een kind, dat door zijn moeder van de 4e verdieping in een door de brandweer opgehouden net geworpen werdde moeder sprong haar kind achterna. Een andere moeder, die ook- haar kind in het net geworpen had, sprong zoo ongelukkig, dat zjj door het net viel en doodelijk werd gewond. Drie knapen der vierde verdieping konden op het laatste oogenblik gered worden, maar zagen hun jongsten broe der voor hun oogen verbranden. Een onbeschrijfelijke angst heerschte in de wijk. Zoodra de keizer de ramp vernam, zond tyj zijn officier van de keizerlijke wacht er heen. Nader meldt men Van de gewonden bij den brand zijn nog een vrouw, die een kindje wachtte, en haar jongetje van- vier jaar bezweken. De Keizerin heeft de andere gewon den in het gasthuis bezocht en toen van den dokter vernomen, dat er nog een zwangere vrouw bedenkelijk aan toe

Breskensche Courant | 1907 | | pagina 1