ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT. No. 1242. Buitenland. Binnenland. BRESKENSCBE COUR Abonnement per 3 maanden 0.50, franco per post door het geheele rijk 0.55, voor België ƒ0.625 én voor Amerika 0.825 bij vooruitbetaling. Abonnementen worden bij boekhandelaren en brieven gaarders aangenome i Advertentiën van 1 tot en met 5 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaats ruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdag middag te twee ure. Uit klad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C. BIEEEMA* te Rreskens. Niettegenstaande het hardnekkig wei geren van de Federation Maritime te Antwerpen om ook maar een duimbreed toe te geven, heeft de minister van ar beid nog een poging tot bemiddeling gewaagd. Vrijdag heeft de burgemees ter in een brief deze voorstellen ontvan gen en ze onmiddellijk aan de twee partijen bekend gemaakt. Nadat de voorstellen van den minister officieel zijn ingediend, heeft de Frédération Ma ritime Vrijdagmiddag vergaderd en die voorstellen verworpen Het Hbld. van Antwerpen weet te melden, dat men op het punt is een wereldscheepvaartvereeniging te vormen. De datum, dat het een gedane zaak is, is niet ver meer af. De Fédération Maritime heeft reeds haar afgevaardig den aangeduid en in October zal alles geklonken zijn. Wanneer dan in de eene of andere haven de werklieden of het zeevolk te gen de reederijen willen optreden, zul len ze het uit te vechten hebben tegen al de reederijen van Europa en zelfs verder dan Europa. Intusschen begint de staking langza merhand te verloopen, en wordt hoe langer zoo meer het werk hervat. Dagelijks neemt het aantal werkenden in de haven van Antwerpen toe. Vrij. dag waren er wel 2 a 3000 stakers aan den arbeid gegaan. De kolenwerkers zijn bijna allen weer terug aan het werk. De stouwerswerklieden alleen blijven nog steeds van de dokken weg en het zijn maar enkelen, die men hier en daar aan 't werk ziet. Beteekenisvoller is de herneming van het werk aan de houtbooten. Voor de ze werklieden is de strijd, tezamen met de graanwerkers, begonnen. Reeds wa ren houtmannen op de kaai aan het werk gegaan in 't begin der week, doch Vrijdag zijn ook houtmannen aan boord gaan werken onder de oude voorwaar den, n.l. 5 fr. per dag. Het wijst op het gevaar, dat Antwer pen een groot gedeelte van zijn welvaart zal inboeten, wanneer de socialisten er de wet kunnen voorschrijven. Ziet naar Duinkerken roept het blad uit. Dat is nu een haven, waar, dank zij de misda dige toegevendheid der radicaal-socialis tische overheid, het roode arbeiderssyn dicaat heer en meester is en zijn wet ten stelt. Men kan er geen schip laden of lossen, of men moet langs het syn dicaat om en wie niet de voorwaarden en voorschriften van het syndicaat aan neemt, die kan elders een strop gaan zoeken om geworgd te worden. De kapiteins bedanken er dan ook feestelijk voor, om nog naar Duinkerken te varen, de eene scheepsmakelaar na den anderen rolt er zijn matten op fa brikanten van het Fransche Noorder-de partement laten te Antwerpen lossen en zoo met binnenschepen de koopwaar naar ginds brengen, om te ontsnappen aan die tirannieen zoo komt het, dat het gras groeit tusschen de steenen op de kaaien. Heelemaal koek en ei is het in Ma rokko toch niet. Het bericht van de inbeslagneming door Moelay Tin fid van Europeesche bezittingen in Marakesch is nog wel niet bevestigd, maar een ander bericht spreekt van de uitplundering van Fransche, Engelsche en Duitsche koeriers door Raisoeli en in Ocdja, heel in het Oosten, is een schot gelost op twee Fransche grensofficieren. In Mo- gador zijn de consuls van meening, dat de Fransche schepen niet voldoende zijn om de Europeanen te beschermen. Er is weer een nieuw uitstel voor 't antwoord op den eisch tot onderwer ping gegeven. Generaal Drude heeft een versterking gevraagd en blijkens mededeeling van Clemenceau zal men ze hem zenden zoo veel als hij verlangt. Mislukken de on derhandelingen met de stammen, dan zal Drude terstond met de uiterste strengheid optreden. De Londensche bladen weten te ver tellen, dat volgens verhalen van inboor lingen, die te Casablanca zijn aangeko men, de stammen zich vereenigen om een nieuwen aanval op de stad te doen. Zaterdag wachtte men de sultan te Rabat. Zijn troepen moeten een ont moeting hebben gehad mei de oproerige stammen, welke laatste met zware ver liezen werden teruggeslagen. Twintig afgeslagen hoofden zouden door de sul- tanstroepen naar hun kamp zijn mee genomen. Als resultaat van die over winning zouden vele andere stammen hun onderwerping aan den sultan heb ben aangeboden. Het bericht van de berooving van koeriers door Raisoeli wordt bevestigd. Omtrent de inbeslagname van huizen door Moelay Hafid te Marakesch wordt gemeld, dat een der eigenaars, de Duit sche koopman Richter, twee jaren ge leden tot den Islam is overgegaan. Bovendien moet er, naar de Eclair meldt, geschil gerezen zijn tusschen Frankrijk en Spanje, omdat Spanje in Tanger zelf de eerste viool wil spelen, reden, waarom het niet vlot met de uit zending van politie daarin en en de an dere havens. Frankrijk zou den sultan ook raadslieden voor financiën, leger en justitie ter zijde willen stellen en den sultan willen dringen spoedig een bezoek in Casablanca af te leggen. Andere berichten spreken zelfs van Frankrijks bedoeling een protectoraat aan den sultan. Ongeveer 8 uur Donderdagmorgen be gaf zich H. M. de Koningin te IJmui- den aan boord van het pantserschip „Piet Hein", dat bij de oude sluis ge meerd lag. H. M., die in een wit wandeltoilet met grooten veerenhoed gekleed was en slechts door éen hofdame vergezeld was, klom tot in den commandotoren, nadat Zij een korte inspectie over de aan stuur-

Breskensche Courant | 1907 | | pagina 1