Binnenland. (jrenienyd, stabiliteit waarborgt dan op dit oogenblik mag worden verwacht. En daarom is het dat men de troonrede van 1907 voor zich hebbend al weer denken moet, bij het hooren van zoo menige schoone toezegging voor wetgevenden arbeid, aan het woord van wijlen het nuchter pYactisch' Kamerlid Klaas de Jong, die,, bij. zoo'n gelegenheid de' collega's aan het lachen bracbt( dctor zijn oolijk sceptisch komt toch niets van Met enkele vriendelijk-hoffelijke woor den maakte de Koningin, in den aan hef der troonrede, gewag van den Vre desconferentie, waarvan men den loop der beraadslagingen niet wilde storen en daarom de grafelijke zaal aan de di plomaten liet, op „Prinsjesdag" van de Vredesconferentie, welke gewichtige ar beid doo'r H. M. met onverdeelde be langstelling wordt gevolgd, en voor wel. ke taak het beste wordt toegewenscht, warm enthousiast is deze vorm van hulde nu juist niet, doch voldoende om een eind te maken aan de legende dat Koningin Wilhelmina van de conferen tie eigenlijk maar liefst weinig zou wil len hooren. Natuurlijk bracht de afwe zigheid van H. M. bij de eerste steen legging voor het Carnegie-paleis dat ge rucht in de wereld, wat nu niet geheel onbegrijpelijk, op zich zelf genomen, was. De vriendelijke woorden aan het confe rentie-werk gewyd zijn dus niet over bodig. En overigens heeft men zich immers ten volle beijverd om, bij de plechtigheid der opening van de nieuwe zitting, de vreemde diplomaten gunstige plaatsen te verschaffen in de zeer be krompen vergaderzaal der Tweede Ka mer. De arme persmannen moesten er, voor het meerendeel, hun plaatsjes voor opofferen. En voor het laatst aan schouwde men, op dezen dei'den Dinsdag van September 1907, in de oude dans zaal van Prins Willem V, een gezel schap schitterendtr dan ooit te voren daar bijeen was op Prinsjesdag. Het poppig snoepige troontje was weer op gesteld banken en stoelen had men moeten wegbergen, voor enkele uren, om ruimte te maken voor de plechtig heid. De eigenaardige, waarbij het con stitutioneels Koningschap voor een uur slechts zich, zonder zichtbaar ministeri eel contraseign, in contact stelt met de natiezich vertoont in vollen praal en statie, alsof voor een korte wijle de da gen van., .het machtige feodale Koning- schen Volk -en Stamhuis, een gevoel dat, hoe eindeloos groot ook de partijen, groepen, fractieën, politieke kleuren en schakeeringen mogen wezen, te on zent alle nog te saam brengt. En Prinsjesdag is ook en vooral voor dé politieke rij het officieel einde van den vacantiê-termijn. Onmiddellijk er na houdt de minister van financiën zijn Millioenen-speech. De bundels, stapels, paperassen der begroo tingen worden binnengebracht. In de departementen van algemeen bestuur ontwaart men stijgende soms zelfs fe- briele bedrijvigheid. De gang der staats-machine bij ons niet zelden slapjes, is voor een oogen blik duchtig versneld. Straks begint, in het parlement het politiek oratorisch steekspel waarvan sommigen reeds heb ben voorspeld dat het weldra ernstige dingen zal doen aanschouwen. De vroede landsvaderen begroeten en verwelkomen elkaar vriendschappelijk en welgemoed, maar die fijne voelhorens bezit die neemt toch maar dat er, in den dampkring, iets schuilt, hetwelk naderend onweer beduidtzonder dat hij met juistheid kan zeggen, wanneer de bui zal los barsten. Gedurende een paar dagen en nach ten hielden mannen en vrouwen de wacht nabij den ingang van de publie ke tribune op het Binnenhof der Staten- Generaal te 's Gravenhage. Zaterdagavond was de wachtende schare tot ongeveer 60 personen aange groeid, waaronder een tiental viouwen. Zondagavond waren van de eerste staanplaatsen reeds twee ve: kocht voor ƒ15 per plaats. ÖRESKENS, 20 September 1907. Men maakte er ons opmerkzaam op en herstellen dit dan cok gaarne dat de 2e prijs voor de versierde rijtuigen der ringrijderij werd behaald door P. Ris- seeuw Pz. en de 3e door L. van Dijke. De le luit. der infanterie L. F. Geill te Vlissingen is benoemd tot ka pitein. De benoemde zal te Vlissingen in garnizoen blijven. H. M. de Koningin heeft ƒ100 Bij de te 's Gravenhage gehouden internationale landbouwtentoonstelling zijn o. m. bekroond met de le prijs in de afd. koudbloedige hengsten geboren in 1907 of vroeger, de hengst Tamboer, eigenaar H. F. Aernoudts te Sluis. Afd. 2-jarige merriën le prijs Prin- cesse, eig. wed. Daelman-van Waes te Westdoi pe de 3e, een merrie van de zelfde eigenaressede 4e een merrie van P. Thomaes te Hoofdplaat. Eenjarige merriën le prijs Moussei eig. F. Hombach te Hulst. Fokmerriëneen merrie van P. J. Lanooye te Aardenburg, 4e prijs. Na afloop van het galadiner aan H. M. de Koningin te Middelburg aan geboden, werd door den ondernemer van het diner eenig tafelzilver vermist. Onmiddellijk werd een ernstig onder zoek ingesteld, dat aanvankelijk geen resultaat opleverde. Men herinnerde zich echter dat de stafmuziek van het 3e re- gement het diner met muziek had op geluisterd en na afloop aan dezelfde ta fel eenige gerechten had gebruikt. Onmiddellijk werd een onderzoek in die richting ingesteld hetgeen tot resul taat leidde, dat men vernam, dat bij een zilverhandelaar te Bergen-op-Zoom de vermiste voorwerpen te koop waren aangeboden. Het onderzoek dat 'hierop vanwege de militaire autoriteiten is ingesteld, leid de tot de arrestatie van een 5-tal mu zikanten. De diefstal is bepaald tot eenige zilve ren mesjes en vischvorkjes ter waarde van ƒ60 a ƒ70. Terwijl G. V., te Rottevalle, met zijn meisje bij avond op den publieken weg wandelde, kreeg hij zeer onver wacht een steek in den rug, blijkbaar met een dolkmes. Met den meesten spoed werd de ge wonde, die veel pijn had, naar een ge neesheer vervoerd. De vermoedelijke dader, die reeds te bed lag, werd gearresteerd en moet reeds voor den burgemeester bekend hebben. De toestand van den verwonde is niet zonder gevaar. Op het terrein der mijnen van bezig was den brand te blusschen barst, te een waterreservoir, waardoor de om liggende dorpen gedeeltelijk overstroom, den. Daarbij zijn 30 menschen verdron ken, meest vrouwen en kinderen. In een molen nabij Ernstohfen in het Odenwald, is een gruwelijke moord gepleegd. Terwijl de molenaar Neuroth met zijn oudste dochter afwezig was, viel de knecht op het achtergebleven gezin aan. Den 8jarigen zoon van Neuroth werd zoo gewond, dat hij terstond dood was, de vrouw en dochter werden eveneens zwaar gewond. De moordenaar, die George Jozef Martin heet en 42 jaar is, stal daarna 300 mark in geld en wist te ontkomen. Op den Haagweg ter hoogte van de verffabriek, is Woensdagmiddag te gen 4 uur de 15 jarige L., uit Delft, door een automobiel overreden en ge dood. Het treurige ongeluk heeft zich toe gedragen als volgt L. stapte bij het passeeren van de tram van een varkenswagen, terwijl van andere zijde een automobiel naderde, waardoor hij op onverklaarbare wijze overreden en gedood werd. In de derde-klasse-wachtkamer van het Hollandsche Spoorstation te 's Gra venhage heeft in den nacht van Zater dag op Zondag een geval van mishan deling met doodelijken afloop plaats ge had. Twee personen, een los werkman aan get station en een groentelosser, hebben twist gekregen en de los werk man heeft daarbij den ander een klap met een stok gegeven, tengevolge waar van deze kort daarop overleed. Omtrent de bijzonderheden van dit misdiijf kan worden meegedeeld, dat de verslagene den dader moet hebben ge sard, toen deze zich in de wachtkamer te slapen wilde leggen op een der ban ken. De dader, daarop in drift ontstoken, heeft een bezum gegrepen en met den steel daarvan den ander een schijnbaar onbeteekenend wondje aan het hoofd toegebracht. Na de wonde te hebben uitgewasschen, heeft deze laatste zich eveneons te slapen gelegd in de wacht kamer. Toen men hem wilde wekken, bleek hij overleden.

Breskensche Courant | 1907 | | pagina 2