musknsini; ct>uRA ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4£ DISTRICT. No. 1241. Zaterdag 21 September 1907. 16* Jaarg. Hst nisuws zittingjaar. Abonnement per 3 maanden 0.50, franco per post door het geheele rijk 0.55, voor België ƒ0.625 en voor Amerika 0.825 bij vooruitbetaling. Abonnementen worden bij boekhandelaren en brieven gaarders aangenomen. Advertentiën van 1 gewone regel meer 5 tot en met 5 regels 25 cents, elke cents. Groote letters naar plaats ruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdag middag te twee ure. !»ii html verschijnt eiken »insd«<r- en Vrijdagavond bij den uitgever C. DIMjEJIAN te Breskens. Begin van September-maand staat, in Nederland, geheel onder don indruk van naderenden „Prinsjesdag", met al den aankleve van dien. Tusschén het laatste geredekavel der politieke „Kopstukken" en mindere go den ligt een brok vaeantie. 't Is. we ken geleden, dat de kamers der Staten- Generaal zijn uiteengegaan. Men had toen de balans opgemaakt en met juist heid ieder naar gelang van kleur, sympathieën en of politieke stemming, uitgemaakt van welken aard de kracht zou zijn, waarmee het Kabinet voor de herboren Staten-Oeneraal zou komen. Soms is de Troonrede, waarmee het Hoofd van den Staat de nieuwe zitting opent, een betrouwbare thermometer voor den 'huidigen toestand. Soms over treft 'de inhoud van dat staatsstuk vol gens de meesten de levenskracht van het ministerie, staat zijn rijkdom aan beloften in wanverhouding tot de be geerte der vertegenwoordiging om met het Kabinet verder samen te weiken. Wat nu te zeggen van de Troonrede, door H. M. uitgesproken op Dinsdag 17 September 1907 Mager van inhoud is zij allerminst. Den indruk dat zij werd ontworpen door ministers, wien het aan werklust ontbreekt krijgt men stellig niet. Toch zal menigeen door de le zing van deze Troonrede ietwat wee moedig gestemd worden, zich het beeld voor ziekte-proces, tot dusver in be denkelijke mate voortschreed, het ken- teeken ',an naderend einde is gegroefd, en die toch nog plannen, o, al maar groote en grootsche plannen bouwt door zijn zwakke hand te vol brengen 1 Onder de belangrijke ontwerpen, waar van de Troonrede van 1907 gewag maakt, behooren de gedeeltelijke afsluiting der Zuiderzee, de indijking en droogma king van het Wieringermeer, waarvan gezegd wordt, dat de voorstellen daar toe weldra zullen inkomen. Met een man als minister Kraus aan het roer mag zulk een aankondiging onder gewone omstandigheden ge daan, zeker van gewicht heeten. Van de arbeidersverzekering heet het dat zij spoedig komt dus een tikje j rustiger van toon en van de sociale wetten, in het algemeen, dat zij in ge vorderden staat van voorbereiding zijn. Een woordenkeus, die allicht aanleiding kan geven tot een variant, zinspelend op het uiterst wrakke der positie van het Kabinet. De Troonrede belooft nog veel meer. Zij is, gelijk bijna altijd optimistisch van toon, zoowel wat onze verhouding tot de mogendheden betreft als ten aanzien van landbouw, vooral tuinbouw-nijverheid, handol, scheepvaartbeweging, koloniale toestan den, bij welke laatste aan de organisatie van het inlandsch credietwezen als heil- zarnen invloed op het oeconomisch weer standsvermogen, een extra pluim wordt geschonken. De koele zomer, de min der gunstige toestand van de algemeene vrachtvaart, zijn de eenige schaduw plekjes, te midden van al dat zonnige, vriendelijke licht. En de beloften, herziening van 't zeerecht, rechterlijke organisatie, rijks- ontsmettingsdienst, wijziging landweer- wet, voorkoming van scheepsrampen, algemeene vleeschkeuring, verruiming der kustvaart in Ned.-Indië wij doen slechts een greep in de massa gevoegd bij den stapel werk, welke door de Sta- ten-Generaal nog is af te doen, wordt een en ander zulk een berg arbeids, dat een moeizaam voortwerkend parlement helwelk van geen recès haast wilde we ten, dat de speechlustighuid belangrijk inbond en vijf a zes van du zeven da gen der week in het gareel bleef, er toch nog slechts een kleine portie van in veilige haven van het Staatsblad zou kunnen brengen, aangenomen nog dat de Senaat geen spaak in het wiel zou steken Intusschen, de leden van hut Ka binet-de Meester zijn te scherpzinnig en te ervaren om niet te beseffen, hoe hier wel in hooge mate geldt„Van beker tot lippen is de afstand groot Als eerste belofte in de jongste troon rede leest men ontwerpen tot verande ring van hoofdstuk 3 en 4 der grond wet zullen U eerlang bereiken. Over de fijne schakeering tusschen het wel dra waarmee andere ontwerpen worden aangekondigd en het eerlang in den grondwet-passus der troonrede zullen zff, die tusschen de regels van hot staats stuk door wenschen te lezen, 't noodige verkondigen. Eerlang Doch tot hoelang zal het ministerie- de Meester met deze Staten-Generaa' kunnen voortarbeiden Met een parle ment zonder eigenlijke meerderheid voor de Regeering, allerminst dus met iets als eeue Working-majority en met een Senaat waarvan de kracht der anti-libe rale meerderheid nog kort geleden aan zienlijk versterkt en voor nog niet vast te stellen tijd (althans behoudens bui tengewonen loop van gebeurtenissen) is verzekerd Zal niet blijken dat, gesteld eene po ging om het Kabinet eerlang te nood zaken tot het voorstellen van Kamer ontbinding, aan de kroon, zou misluk ken, de huidige politieke constellatie der Staten-Generaal de vruchtbare sa menwerking tusschen Kamers en Kabi net onmogelijk maakt? Dat de politie ke atmosfeer dusdanig zwoel is gewor den. De positie van het zittend minis terie zoodanig verzwakt van al de groo te en kleine opstootjes welke het al had te verdurende stemming der verte genwoordigers, in haar zuivering der athmosieer naar-groote schoonmaak, dermate onrustig eu gejaagd, dat men slechts in het gunstige geval zich kan voorstellen een sleepende houden van den gang der zaken, welke gedoogt het afdalen van enkele nuttige zaken, doch daarbij wetsontwerpen van diep ingrij penden aard moeten wachten tot dat eindelijk hoe dan ook en onder wel ke politieke vlag het moge wezen een toestand is geboren, welke meerdo-

Breskensche Courant | 1907 | | pagina 1