A j Woonhuis en aanhoaiighedan, teei 1 toiler ïemail: een Meid-Huishoudster, II. Goedgekeurd werd de aanbeste ding der straatverlichting eener buurt aan J. Deun voor ƒ72.50. III. Machtiging werd verleend tot de verpachting van alle aan de gemeente behoorende landerijen, tuinsronden en visschorijen, nadat aan den heor Van Oyen de toezegging was gedaan van de ontvangst van een beschrijving van de te verpachten perceelen, en van de on derworping der goedkeuring van de be steding aan den Raad. IV. Rekening brandweer. De voorz. deelde mede dat wegens den bij de Milliano plaats gehad heb benden brand de uitbetaling van '.er- richto diensten aan de manschappen moet plaats hebben, maar dat bij de bepaling van het loon verschil bestaat tusschen hem en zijn collega, wethou der de Glopper. Spr vond 10 cents por uur voldoende, dhr de Glopper vondt 't billijker 12 ets bij dag en 15 ets per uur bij nacht uit te betalen. Volgons de maatstaf' van dhr Wijffels bedraagt de rekening 1410 uren a ƒ0.10 ƒ141.90 40 bij nacht ƒ0.10 4.— ƒ145.90 en volgons die van dhr de Glopper zou dat ƒ170.88 ƒ6 ƒ176.28 bedra gen, daarbij komt nog een nota van Brouwers a ƒ28.40 en van Jolivet ii 4.40, beide wegens dranklevering en 7.50 wegens paardenhuur, samen dus in het eerste geval ƒ185.20 en in het twee de geval ƒ216.58. Op de begrooting is een post uitge trokken voor de brandweer van ƒ85, waarvan zeker nog ƒ25 af moet voor jaarwedden, benevens een nog gekend bedrag voor jaarlijksche reparation en op de onvoorziene uitgaven is nog ƒ200 beschikbaar. Van de betrokken brandwaarborg Maat schappij is toezegging gedaan van een bijdrage in de kosten voor de hulp, maar er is geen vaste som genoemd. Dhr Reepmaker gaf in overweging do uitbetaling naar den maatstaf van den voorzitter en de bijdrage der brandverz. Mij naar gelang te verdeelen onder de manschappen. Dhr de Glopper achtto het veol ge makkelijker de regeling to doen naar zijn voorstel. Hij had de berekening gemaakt naar wat de inenschen in 't veld verdienen, en nu zo uit het oogstwerk geroepen zijn, is hot ook niet meer dan billijk, dan hun zoo na mogelijk schadeloos te stellen. Behalve dhr Wijffels vereenigde do raad zich geheel met dit voorstel. In verband daarmede werd ook de machti ging tot af- en overschrijving uit de on voorziene uitgaven verleend. Dhr Van Oyen had tegen de nota geen bezwaar nu het geleverde moest betaald worden, maar achtte niettemin de aan schaffing van jenever glad verkeerd. Op deze nota is ƒ32.80 of ruim 1 7 bestemd voor jenever, en dat is niet verant woord. Daarom achtte hij het nieuwe tarief zeer billijk, waarmee, als de manschap pen dat verkiezen zelf drank kunnen aanschaffen. Hij kt-.urde niet af dat 't gebeurd is, maar hoopte voor 't vervolg dat 't niet meer zon plaats hebben, hetwelk ook niet behoeft met de nieuwe regeling. De voorz. meende dat de brandweer mannen daar toch niet tevreden mèe zullen zijn. Dhr van Oyen zeide, dat het hun niet belet wordt zelf te doen, maar hij ge loofde toch als ze 't zelf moeten doen, 't zich zelf wel beletten zal. De voorz. verklaarde, als nnk djl de bedoeling met het nieuwe tarief was, hij er ook voor zou geweest zijn. Dhr van Oyen had, nu men toch aan de brandweer bezig was, nog enkele op merkingen op deszolfs reglement. Blijkens- art. 21 van dat reglement moet een lijst worden opgemaakt van alle ingezetenen behoorende tot de wijk- stad. Uit de lijst is bij den laatsten brand gebleken dat er velen op voor kwamen, die reeds lang niet meer in Aardenburg waren, zoodat die lijst niet is bijgehouden. Maar ook wat anders doet zich daar bij voor. Volgens art. 3 der verorde ning omvat wijk-stad ook de buurt Draai brug en Smedekensbrugge. Bij oproe ping kunnen die brandweermannen nooit op tijd aanwezig zijn. Men zal voelen dat dit vloekt. Maar er is meer. Uit de aanstelling van zijn kleinzoon is hem gebleken, dat elk brandweerman zich moet houden aan de verplichtingen die zijne functie meebrengt. Op zichzelf is dat goed, maar hoe weten die menschen dat. En opdat ze het zouden wéten gaf spr. in overweging aan elk ingeschre vene, nadat die lijst volledig zal zijn bijgewerkt, een brandweer-reglement uit te reiken of in olk geval dat gedeelte hetwelk op hunne verplichtingen betrek king heeft. Dhr de Glopper achtte dit niet noo- dig; indien iemand en dus ook de klein zoon van dhr van Oyen die verplichtin gen niet kent, kan hij ter secretarie inlichtingen komen inwinnen. En wat betreft wijk-Draaibrug, meende hij, dat bij een destijds gedane wijziging van de brandweer de Draaibrug van wijk-stad is afgevoerd. Bij onderzoek bleek dat de 'bedoelde wijziging terugsloeg op het gebruik van bouwmaterialen ter meerdere voorko ming van brandgevaar. Dhr van Oyen repliceerde, dat elk Nederlander geacht wordt de wet te kennen, maar hoe weinigen zijn er, dio haar kennen. Het reglement is verou- deid ook blijkendo uit de loting, die hij op zichzelf niet afkeurt maar wel op de wijze waarop ze geschiedt en beperkt zelfs den brandmeester te veel. Dhr de Glopper meende dat do loting zooals ze gedaan wordt, goed gaat. Men kan ooch al die menschen niet hier la ten komen. De uitreiking van een re glement aan elk brandweerman kwam hem te kostbaar voor. Dhr Van Oyen zeide dat dit niet zoo veel kan kosten. Maar 't blijkt hem, dat bij elke vooruitgang die men wenscht in te voeren, de verouderde geest dit tegenwerkt. Destijds kwam in een der strooibiljetten bij een raadsverkiezing deze tirade voor, dat de belangen der gemeente niet naar behooren werden be hartigd, en er daarom nieuwe mannen in den Raad moesten komen. En sints dien hebben we niet anders gezien dan dat heel bekwame mannen op geniepi ge wijze werden uitgeworpen, ja, van dat oogenblik af is do verwaarloozing van de gemeentezaken begonnen. Als men komen wil met verplichtin gen, moet men ook maken dat ze ge kend zijn. Zoo is het ook noodig dat j, de brandweer geprobeerd wordt, niet i zoozeer voor de middelen, die in goeden toestand verkeeren, dan wol voor de manschappen, die moeten geoefend wor den. De voorz. beaamde dit ook, daar laatst velen niet wisten waaraan zich te moe ten hóuden. Dhr van Oyen wees er verder op, dat hij eindelijk de verschillende instructies heeft ontvangen. En het is hem geble ken, dat do lange duur der ontvangst te vergoolijken is, want ze dagteekenen reeds van zoo oudon datum, dat zo haast zijn vergaan. Die voor den ontvanger is van 1852, en vermeldt niet op welke tijden hij ontvangen moet. En die voor den secretaris dagteekent van 1853, en bevat ook de bepaling van het toezicht over de griffie, maar sints 1863 is er geen griffie moer. Ook is den secretaris opgedragen kantoor te houden van 9-1 uur; nu is dat van 9 12 en van 2 4. Dat is ook al niet meer overeenkomstig die instructie. Voor don archivaris is geen instruc tie. Nu was dat voor hem niet noodig omdat hij meent naar zijn beste krach ten die functie te hebben waargenomen. Maar toch zou 't goed zijn o. a. te be palen het tarief voor het afleveren van afschriften. De instructie van den klokluider, da- teerende nog slechts van 1903 en dus nog niet zoo oud, schrijft voor de klok te luiden 1 uur voor het begin van de paarden- en veemarkten. Welk een belachelijke bepaling dit is blijkt wel uit het feit, dat we zulke markten op papier hebben staan, maar dat er nooit eenig stuk vee komt en het dus nooit markt is. In die van het openbaar onderwijs las hij, dat er naast de herhalingsschool ook avondschool is. Als dat geordend wordt moet men dat ook doen. Alles bij elkaar genomen ziet men, dat de instructies naar vroegere toestan den bij de tegenwoordige niet meer past en dus herziening behoeven. Maar dat we dan ook uitvoerbare voorschriften maken. Voor den stadswerkman en de nachtwachts zijn er geen. De voorz. yond 't ook noodig ze eens te herzien. Dhr Van Oyen meende, dat, nu we eerlang een nieuwe burgemeester krij gen, het goed zal zijn, dat deze uit de notulen der laatste vergaderingen zal kunnen zien, daj men verandering van dien verouderden toestand wil. Ten slotte wees dhr Van den Hemel op de slechte toestand van den tram weg. Do voorz. zeide hem toe de directie hierover te zullen schrijven. Daarna werd de zitting gesloten. Bij kon. besluit is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau de heer II. S. Gratama, burg. van Oostburg. Tot predikant bij de Ger. kerk te Schoondijke is beroepen de heer dr P. W. Grosheide, cand. te Amsterdam. De Bisschop te Breda heeft be noemd tot kapelaan te Oostburg de heer B. Metsers. Als candidaten voor een lid. van den raad, vacature—J. H. Hennequin, zijn bij den burgemeester opgegeven de hei ren S. F. van Maldegera, J. N. Metz, P. Noest en A Zonnevijlle Mz. Tegen een 3-tal personen is proces verbaal opgemaakt w van de straatversierin tSanüeNberi Rotterdam 16 Sep n. Tarwe, por 100 K.G. f 9. ..uO Essex fll.SU .112.50 Rogge, f 8.- a f 8.50 Haver per 100 K.G. f 9.00 a f 9-50 Wintergerst f 8.25 a f 8.75 Zomer f 8.— a f 8.50 Hoogwatergetij Breskens. DAGEN. voorm. nam. Woensdag 18 Sept. 10.34 10.58 Donderdag 19 11.19 11.43 Vrijdag 20 11.59 12.23 1877 - 1907 0 0 V Den 19 September 1907 0 0 hopen onzo geliefde Ouders 0 0 MARINUS VERHULST Jz. 0 0 EN A SARA JOHANNA DEES Pn., hunne 30-jarige Echtvereeniging V v te gedenken. 0 0 Hunne dankbare kinderen. 0 0 Giïoede. A Gevoelig voor de talrijke blijken van vriendschap en i belangstelling bij ons zilveren huwelijks feest ondervonden, betuigen wij daar voor onzen hartelijken dank. Ook aan het muziekgezelschap onzen beleefden dank voor de verrassen de serenade. J. A. CARELS. M. A. CARELS-Dieex. Breskens, 17 Sept. 12 X'feyJST*" zü die iets te vorderen ■:'fJyp®§F hebben wegens geleverd ten dienste voor het gehouden feest worden verzocht hunne rekeningen in te dienen uiterlijk tot 20 dezer bij den Secre taris van de feestcommissie 7 J. P. W. BESEMER. ifflW De Notaris H. G. HAMMACHER te Groede, is voornemens om op Zaterdag 21 September 1907, des namiddags te half 4 uro stipt, in éene enkele zitting in het koffie huis „de Eenhourn" to Oostburgten verzoeke van den Heer A. J. LAMPO, herbergier en schoenmaker te St. Kruis in het openbaar te verkoopen Een voor weinige jaren nieuw gebouwd op en met 1 are 75 centiaren ei gen grond, staande en gelegen nabij de Barakkeaan den steenweg naar St. Margriete, gemeente St. Kruis, kadastrale Sectie A nr. 609. In het huis wordt uitgeoefend bier huis en logement met vergunning en se dert jaren eece beklante schoenmakerij. De kooper komt den 30sten Septem ber e. k. aan 't gebruik en betaalt de kooppenningen don 25 September. ZEGT HET VOORT. Wegens huwelijk der tegenwoordige liefst boven de 30 jaar, by J. C. CORNELIS, Boulevard, Breskens

Breskensche Courant | 1907 | | pagina 3