ümcicnlaml. zeilende leden van Provinciale en Gede puteerde Staten, burgemeesters en raads leden plaats namen op een sierlijke tri bune, aan den voet waarvan een paar honderd schoolkinderen, allen getooid met de vaderlandsche kleuren, waren opgesteld, die de volksliederen zongen en maar niet moede werden, de Konin gin en den Prins toe te juichen. Een typische optocht trok nu de tribune voorbij. Fanfare- en harmonie gezel schappen waren daarin verreweg invde meerderheid, want dit deel van ons va derland telt in elke gemeente minstens een korps muzikanten. Maar behalve het muzikale, was ook het allegorische en het historische deel van den optocht goed vertegenwoordigd en diverse bedrijven van Breskens, Bier vliet, Cadzand en Groede werden op praalwagens voorgevoerd, de dropskoke rij en de visscherij, de haringkakerij, 't maken van zeeweringen en de landbouw en veeteelt. Ook had men van de gelegenheid ge bruik gemaakt, om eens de aandacht te vestigen op de gebrekkige regeling van 't reddingswezen op de Vlaanderensche kust. Een historisch gedeelte van den stoet, voorstellende den intocht van Prins Maurits na een overwinning op de Span jaarden bij de verovering van het Land van Cadzand, was kranig in elkaar ge zet. De groote veldheer, zelfs zijn broeder Frederik Hendrik, de graven Willem Lo- dewijk Gunther van Nassau trokken te paard vergezeld door hun beroemdste luitenants en kapitein, alsmede een af- deeling musketiers. Typisch was aan het slot van den stoet do oplating van eenige postduiven. Te 11 uur nam het Vorstelijk Echt paar den terugtocht aan, hartelijk uit geleide gedaan door autoriteiten en door de talrijke menigte. Ook te Schoondijke en Krulsdijk had den dichte drommen zich verzameld om H. M. en den Prins een laatsten groet te kunnen brengen. En in onze gemeente werd de meer malen genoemde stoet andermaal op de markt geformeerd en daarop naar de haven gemarcheerd om eveneens het Vorstelijk Echtpaar een afscheidsgroet te kunnen brengen. Opnieuw hadden zich honderden en nog eens honderden op den havendam geposteerd. Bij het verlaten van het comparti ment bracht het zangkoor hen de bede, vervat in het vierde vers van Psalm 121 toe, en weer dat onophoudelijke buigen en neigen, dat de menschen als sym bool van bijzondere minzaamheid, in vervoering brengt. Na van den Burgemeester en de le den van den Raad afscheid te hebben genomen, begaven de Koningin en de Prins zich aan boord van de Wester- Schelde en onmiddellijk daarop werden de touwen losgeworpen, en zette het vaartuig zich in beweging. De Vorstelijke personen hadden zich op hefpromenadedek begeven en wuifden de talrijk toegestroomden toe. Zoo spoe dig de beenen hen maar dragen konden liepen honderden naar den aanlegstei ger aan het eind der haven en al maar door wuifde men de vertrekkenden toe die maar steeds terug wuifden. Zoo zette dan het vaartuig, geëscor teerd door een tweetal torpedobooten, de reis voort naar Ter Neuzen. Middelerwijl werd aan boord het de jeuner gebruikt, waartoe de beneden-, achter-kajuit voor H. M. en den Prins met de naaste omgeving was ingericht en de voordeks-kajuit voor het overige gevolg diende. Te Ter Neuzen en Hulst viel den Hoo- gen bezoekers dezelfde geestdriftige ont vangst als elders ten deel. Te Axel werd even opgehouden waar de burgemeester met de leden van den raad in de salonwagen van het Kon. rij tuig toegelaten alwaar de burgemeester eveneens eene rede hield die weer even hartelijk door H. M. werd beantwoord. Te Hulst werd door den burgemees ter van Sint Jansteen een adres van hulde aangeboden namens al de burge meesters van het kanton Hulst. Bij de terugkomst te Ter Neuzen werd naar de aanlegplaats van de boot een rijtoer door verschillende volksbuur ten gemaakt. En zoo was het laatste nummer van het programma der Zeeuwsche reis af gewerkt toen het Kon. vaartuig de te rugreis naar Vlissingen aanvaardde. On derweg had H. M. nog de hulde in ont vangst te nemen van de vloot der vis- schers van Philippine en Bouchoute. Het was ruim 5 uur toen de Wes- ter-Schelde te Vlissingen aan de ponton meerde en de hooge bezoekers ander maal door een dichte menschenmassa, die zich op de kade had geposteerd, wer den toegejuicht. De burgemeester van Vlissingen ge leidde H. M. en de Commissaris der Ko ningin den Prins terstond naar de kon. trein, die het Vorstelijk Echtpaar daar op naar Den Haag voerde. Aan het station te Middelburg werd even gestopt om afscheid te nemen van de autoriteiten, aan het station Goes werd langzaam gereden om nog even de menschen in de gelegenheid te stellen H. M. en den Prins een afscheid toe te wuiven, |terwijl aan Rilland-Bath de commissaris die de Vorstelijke bezoekers had uitgeleide gedaan tot aan de grens der provincie, afscheid nam en daarop het salonrijtuig verliet. Keeren we nu terug naar de feestvie ringen die in den namiddag werden voortgezet Te 1 uur stelde zich op de haven al hier een groote stoet op, bestaande uit de afdeelingen, die daarvan reeds 's mor gens deel hadden uitgemaakt, en thans werd aangevuld door een 19 tal lichte rijtuigjes bezet behalve met den gelei der nog met een in het wit gekleede jonge juffer, die bij de ringsteking de lans zou hanteeren. Men kan zonder overdrijving gerust zeggen dat deze afdeeling inderdaad het glanspunt van den stoet wns. Alle karretjes waren keurig met groen en bloemen versierd, de een al mooier dan de ander, nn de uitloving van een drietal prijzen had aanstekelijk gewerkt om uit te blinken. Achtereenvolgens werden aan die rij tuigjes de le prijs toegekend aan A. II. Schippers, de 2e aan L. van Dijke en de 3e aan P. Risseeuw Pz. Na geruimen tijd aan de opstelling van den stoet te hebben besteed, waar bij tevens bleek dat zulk een taak voor éen man wel wat zwaar scheen, zette zij zich in beweging om de praalwagens die te Oostburg aan het defile voor H. M. en den Prins hadden deelgenomen af te halen. Terugkeerende van de Kijkuit werd nog een omwandeling gemaakt en daar op de stoet ontbonden, waarna met de volksspelen een aanvang werd gemaakt. Begrijpelijkerwijze werd aan de ring rijderij als op dit gebied iets nieuws de meeste aandacht geschonken. Bij de andere volksspelen werd bij de andere volksspelon werd bij de verschil lende pogingen om het doel te bereiken af en toe hartelijk gelachen. In den avond werd overal de verlioh- ting ontstoken, hetgeen werkelijk een fantastischen aanblik opleverde. Te 8 uur gaf de muziekvereeniging een concert en te ruim 9 uur werd het vuurwerk ontstoken, waarvan het resul taat beneden de verwachting bleef. Was dit slotnummer van het pro gramma, de feestvreugde werd nog ge- ruimen tijd voortgezet. In Schoondijke was een massa mon- schen saamgestroomd om te genieten van het concert van de stafmuziek uit Bergen op Zoom. En te genieten viel er inderdaad, want er werd gespeeld op eene wijze die ver re boven onzen lof is verhoven. Het talrijke publiek zwelgde als 't ware de muziek in. Het was een uitnemend idee van de Schoondijksche feestcommissie om dit gezelschap voor haar feest te arrangee- ren. Des avonds was de gansche gemeente a gioro verlicht waardoor in het toch a.\ mooie dorp een prachtig effect werd verkregen. De versieringen waren ook heel aar dig, en de eere-bogen en-poorten, vooral die aan den weg naar Sasput was keu rig. Het geheeie feest had een uitnemend verloop waarvan het goed geslaagde vuurwerk een waardig slot was. En Oostburg, het centrum van het officiéél feestbetoon was begrijpelijker wijze ook geheel in feestdos. De Konin klijke tribune op de markt was een pronkstuk van tijdelijkelijke bouwkunst. En dan het beursgebouw. Wat heeft de ontwerper daarvan een eer. De aanblik was machtighet impo neerde ieder, die haar zag Hooge en vele prachtige planten, kostbare draperieën, zeldzame tapijten en het bijzonder passend ameublement hadden van de groote ruimte een tuin en tevens een vorstelijke salon gemaakt, die ieders bewondering wegdroeg en waarover zelf H. M. een eogenblik be duusd was geweest. Oostburg heeft het Kon. Echtpaar op zeer waardige wijze ontvangen. Dat is de slot-gedachte van het Kon. bezoek aan Zeeuwsch-Vlaanderen Westelijk deel Zondagmiddag werd de beurs als ont- vang-salon aan ieder kosteloos openge steld dat van die gelegenheid is gepro fiteerd, laat zich begrijpen men spreekt van enkele duizenden, die de decoratieve zaal kwamen bezien. Gisterenmiddag heeft 't Middelburgsch muziekkorps onder directie van dhr Jan Morks een concert gegeven op de tribune, tengevolge waarvan, mede uit gelokt door het schoone herfstweder, zich eene dichte menschendrom door Oostburgsch straten bewoog. Kruisdijk had tot gisterenmiddag eveneens zijn feestje uitgesteld, en ook daar hebben de buurtbewoners zich ui terst met volksvermaken en muziekuit voering geamuseerd. En zoo is dan de feestroes ten einde en keert men langzamerhand tot het ge wone leven terug, gelijk ook de versier de gemeenten weer allengs hun gewone aanzien herkrijgen. dHESKENS, 17 September 1907. Aardenburg, 16 Sept. De heden mor gen gehouden zitting van den gemeente raad werd door 6 leden bijgewoond af wezig dhr F. Eekhout. Allereerst werden de heeren K. L. Reepmaker herbenoemd lid on M. .T. de Muijnck, nieuwbenoemd lid als zoodanig beëedigd en door den voorzitter geluk gewenscht met hunne benoeming, daar bij hopendo, dat zij met stiptheid de belangt n der gemeente zullen behartigen. Nadat de notulen gelezen en onver anderd goedgekeurd waren, deelde de voorz. mede dat hom bij informatie is gebleken dat van den meer besprokon muur bij mr van den Broecke in de koopacte niets vermeld staat, en boven dien mr van den Broecke niet weet aan wie de muur behooit, maar wel dat hij niet aan hem behoort. Het is hem om 't even of hij wordt afgebroken, dan zal hij er een haag laten planten. Dhr van Oyen geloofde, ja wist wel zeker dat de muur van de gemeente is. Het is een overblijfsel van het oude Schuttershof St. Joris, en is in den Franschen tijd door de gemeente ge naast. Over de wijze waarop dat ge schied is, zullen we maar den mantel der liefde spreiden. En wat betreft de aanwijzing van een pad voor de motoren en rijwielen, moest de voorz. mededeelen, dat het college van Burg. en Weth. geen kans ziet daartoe een geschikt pad te kunnen vin den. In verband met de verandering van de straat en trottoirs zouden B. en W. wenschen nog wat te wachten. Dhr Reepmaker meende dat B. en W. de zaak niet goed begrijpende bedoeling is niet dat een pad zal worden aange wezen, maar dat 't op de trottoirs zal worden verboden. Dhr- Van Oyen bevestigde zulks het is de bedoeling om het plaatselijke po li tie-reglement- in overeenstemming te brengen met de nieuwe motor- en rij- wielwet. Er staan nu \pel hier en daar verbod bordjes maar die geven totaal niets. Hij vond het vreemd, dat die wet niet geldend is voor Aardenburg. Aan de orde kwam I. Ingekomen stukken, alsa. een missive van Ged. Staten tot goedkeu ring van het raadsbesluit, beschikkende over ƒ27.36 uit de onvoorziene uitgaven voor de ontvangst der leden van het oudheidkundig congres b. een schrijven van regenten van het Gasthuis in zake het oude mannen on -vrouwenhuis; c. schrijven van den air. schoolopziener houdende geon bezwaar te hebben tegen de voortzetting der tijdelijke regeling van het onderwijs. Alle voorkennisgoving aangenomen en voor wat c. betreft hechtte de raad daar aan zijne goedkeuring.

Breskensche Courant | 1907 | | pagina 2