ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT. Het Kol OezoeK ai Manfl. No. 1240. Woensdag 18 September 1907. 16c Jaarg. IIRESfiENSGliE IIII IIA T, Advertentiön van 1 tot en met 5 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaats ruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiön worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdag middag te twee ure. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrij d a ga vond bij den uitgever C. MELEMAN te Breskens. Belgiö franco per post /'0.625 en voor Abonnement per 3 maanden ƒ0.50, door het geheele rijk 0.55, voor Amerika 0.825 bij vooruitbetaling. Abonnementen worden bij boekhandelaren en brieven gaarders aangenomen. - - «©8 II. Onze gemeente had zich dan in het feestkleed gestoken ter begroeting van het Vorstelijk Echtpaar. Begrijpelijkerwijze stemde de aanblik van het loodgrijze uitspansel in den vroegen morgen alles behalve aangenaam; alleen toen eenige waterdroppels neer vielen scheen de lucht zich wat te ont lasten. Langzaam begonnen zich de dorpsstraat en het haventerrein te vullen met be langstellenden om van de intocht ge tuige te zijn. De stoet van schoolkinderen, volks koor, kroonsters en muziekgezelschap stelde zich op om eene wandeling naar de aanlegplaats der boot te maken, ten einde aan de ontvangst een meer officieus cachet te geven. Reikhalzend zag men uit naar het wijde watervlak, om de „Westerschelde" in 't zicht te krijgen tot een zwarte rookpluim eindelijk hare nadering aan kondigde. Toen het Kon. vaartuig de haven in liep werden de Vorstelijke personen be groet met de tonen van het Wilhelmus door de muziekvereeniging „Uit het Volk—Voor het Volk". Nadat de boot aan de ponton was gemeerd en de Koningin en de Prins aan wal waren gekomen werden zij ver welkomd en toegesproken door den bur gemeester dezer gemeente, gewagende van de eer die de ingezetenen van Bres kens er in stellen H. M. en de Prins bij hun intocht in Zeeuwsch-Vlaanderen te mogen begroeten,en getuigde voorts van de liefde en gehechtheid der inge zetenen aan H. M. en haar Huis. De dochter van den burgemeester bood namens de gemeente de Koningin een bouquet aan, waarvoor H. M. vrien delijk dank betuigde. Daarna werden de wethouders en de leden van den raad aan H. M. voorge steld, van welke gelegenheid de oudste wethouder, de heer H. Weijkman ge bruik maakte H. M. mede te deelen dat hij op dezen dag, waarop hij haarmode mocht begroeten het zeldzame voorrecht smaakte de vier opvolgende hoofden van den Staat als koninkrijk te mogen d ben kennen en zien. Bij het betreden van de met een lou- per belegde brug bestrooiden eenige meis jes het betreden pad, en werden de liooge bezoekers begroet door een ge mengd zangkoor met den heilgroet U zeegne God 1 Hij steil' U tot een zegen Gezegend zij Uw hoofd, Uw hart, Uw [wegen, Uw aardsch, Uw eeuwig lot! O God, verhoor En schenk ons onze bede 1 Toon hun Uw gunst, doordring hen van [Uw vrede Licht met Uw licht hen voor 1 H. M. neeg zeer innemend voor deze hulde en ook voor den gullen groet van de dicht-opeengepakte menigte en de dankte Prins voortdurend met het mili tair saluut. Op haar verzoek werd de dirigent van het koor de heer A. F. Wisse aan H. M. voorgesteld. Intusschen werden de leden van den raad van Commissarissen en de Direc teur der Stoomtram aan H. M. voorge steld en haar namens deze maatschap pij door mej. Poolman een ruiker aan geboden waarvoor H. M. vriendelijk dank zegde. En ook het kinderkoor had een wel komstlied op zijn repertoire, en zacht- kens en daardoor zoo treffend klonk hec Wees welkom in ons midden Wees welkom in Oud-Vlaandrens land 1 Wij zingen U met blijde stemmen Een vroolijk welkom toe aan Breskens' [strand. Er zou nog een coupletje gevolgd zijn, maar de tram reed weg, daarmede een ieder als 't ware overvallende. Want in wilde vlucht ging het de Kon. trein achteraan, maar jawel, de heele stoet die H. M. en de Prins tot aan de grens der gemeente uitgeleide zou hebben gedaan kon onmogelijk meer opgesteld worden en zoo kwam ze maar achteraan en maakte niettemin de een maal vastgestelde route. Teruggekeerd op de markt werd de stoet ontbondenmaar inmiddels nu men toch in de stemming was, bracht het muziekgezelschap even een aubade aan het echtpaar J. A. Carels, die juist dien dag hun zilveren bruiloft vierden, en voor welke attentio door den heer Carels vriendelijk dank werd gezegd, en de leden der vereeniging maakten dank baar gebruik van de inivitatie tot het nuttigen eener verversching. Te Kruisdijk werd H. M. en de Prins opgewacht door den heer Ilammacher uamens de gemeente Groede en haar een bouquet aangeboden door en doch tertje van den werkman de Schoolmees ter, waarvoor H. M. eveneens allerhar telijkst dank betuigde, terwijl de school kinderen ook hier een welkomstlied zon gen. In Schoondijke hield de Kou. trein op de markt stil en werden de Vorstelijke bezoekers toegesproken door den Burge meester waarop H. M. weder even har telijk antwoordde. Namens de gemeente werd door de jonge juffrouw Jacomina de Hullu If. M. een ruiker overhandigd die dankbaar werd aanvaard. Van de overtalrijke saamgestroomde menigte hadden de Koningin en de Prins eveneens de luide hulde-betuigingen in ontvangst te nemen, waarvoor zeer minzaam werd dank betuigd, zoo door de eigenschappelijke, vriendelijke bui gingen der Koningin, als door het aan houdend salueeren van den Prins. En zoo ging het dan weer verder Daar Oostburg, het eigenlijke doel dezer reis. De Kon. trein stopte voor de met goeden smaak vei sierde graanbeurs, na dat het Kon. Paar, dat op het achter balkon van den Koninklijken wagen ze tels vond, bij den rit door het dorp dooi de duizenden, die daar uit alle deelen van Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen en ook uit België waren samengekomen, geestdriftig was toegejuicht. Burgemeester H. S. Gratama verwel komde. in do vestibule van de graan beurs de Hooge Gasten zijner gemeente waarbij zijne echtgenoote een bloemrui ker aanbood. Nadat H. M. en Z. K. H. op de voor Hen bestemde zetels hadden plaats ge nomen, nam de burgemeester het woord en dankte de Koningin en Haar Gemaal voor de eer het gewest door Hun be zoek aangedaan. Hierbij sprak de heer Gratama ook namens zijne ambtgenooten uit het voor malige vierde district en hun gemeen ten, toen hij der Landsvrouwe de ver zekering gaf van de hechte trouw en verknochtheid der bewoners van Z. West-Vlaanderen. H. M., die er in Haar lichtblauwe met witte kant en goudband afgezette wandeljapon en bloemenhoed zeer ele gant en opgewekt uitzag, beantwoordde deze rede als volgt Mijnheer de Burgemeester, Wij zijn diep getroffen door de harte lijke ontvangst, welke Ons in het voor malig vierde district is bereid. Voor deze zoowel als voor de woorden, welke u tot mij richtte namens de geheele bevolking van deze landstreek, alsmede in opdracht uwer ambtgenooten, betuig Ik u onzen hartgrondigen dank. Zoowel Oostburgs ingezetenen als de bewoners van het voormalige vierde district heb ben zich tijd noch moeite bespaard om ons blijk te geven van hun verknocht heid. Getrouw aan het verleden, dat zoo hechte bandon hoeft gevlochten tusschen deze streek en Mijn Stamhuis, heeft haar bevolking, zoowel door hartelijke toejuichingen als door de rijke feesttooi harer huizen en straten en door de sa menstelling van den belangwekkenden optocht, waarin zij in beeld zal bren gen de historie en haar tegonwoordige bronnen van welvaart, op onvergetelijke wijze uiting gegeven aan de gevoelens, •die in zoo hooge mate, ook in den te- genwoordigen tijd, bij haar voortleven, moge u overtuigd houden, mijnheer de burgemeester, dat Wij Ons gelukkig achten eenige oogenblikken te Oostburg te midden der bevolking van het voor malig vierde district door te brengen en dat Wij met veel belangstelling ken nis maken met haar voornaamste mid delen van bestaan. Ik besluit met den wensch, dat het geluk en de welvaart van Oostburg en van de bevolking van het vierde district steeds mogen toene men. Verschillende der aanwezige burge. meesters en raadsleden van de omlig gende gemeenten werden aan Hare Ma jesteit, en Zijne Koninklijk-e Hoogheid voorgesteld, waarbij de heer C. P. I. Dommisse, burgemeester van Sluis, van de gelegenheid gebruik maakte, om aan de Koningin met enkele woord- n, van eerbied en hulde getuigende, een door hem samengestelde album te overhandi gen, waarin het verleden en hot heden van de in Westelijk Zeeuwsch-Vlaande ren gelegen plaatsen in woord en beeld is neergelegd. Ik stel het zeer op prijs zoo ant woordde H. M. den heer Dommisse „dit geschenk te mogen aanvaarden, dat., Mij een aangename en kostbare herin nering zal zijn aan de genoeglijke uren in deze streken doorgebracht". Na Zich nog korten tijd met de aan wezigen te hebben onderhouden, bega ven de Koningin en de Prins Zich te voet naar een op de nabijgelegen markt opgestelde tribune om daar een een hul digingsoptocht te zien voorbijtrekken. Ter weerszijden van den weg ston den de menschen samengepakt, telkens maar weer losbarstend in overweldigend gejuich en allerliefste kleine bloemen meisjes strooiden voor de voeten van het Koninklijk echtpaar een schat van bloemen en kleurige snippers. Zoo werd de Markt bereikt, waar H. M. en Z. K. H. met Hun gevolg en den Hen verge-

Breskensche Courant | 1907 | | pagina 1