fint In. taÉjai Mart Buitenland. Binnenland. Van een betreurenswaardig voor val heeft een telegram Zaterdagmiddag bericht gebrachtde verwarde toestand te Antwerpen heeft een slachtoffer ge- eischt. Een dronken schipper uitte be- leedigingen tegen een soldaat. „Zeg eens vuile piot, kom eens hier, ge durft niet hé Ik zal u eens 'nen bal in uw lijf schieten" en deed deze woorden van de dreigende gebaren vergezeld gaan. De soldaat beweert den man driemaal ge sommeerd te hebben alvorens te schie ten. Toen vuurde hij en de schipper zonk dood ineen. De bootwerkers uit Rotterdam, die zich hadden laten aanwerven als werk willigen, hebben een allesbehalve gun- stigen indruk achtergelaten. In het lo gement, waar zij onder dak waren ge bracht, hebben de heeren vergaderd en besloten de 6 francs, die zij bij voor baat ontvingen, in den zak te steken en er vandoor- te gaan. Dat is dan OQk geschied en Zaterdag morgen hebben zij op de meeting in „Alasca" zich en de vergadering vroo- lijk hebben gemaakt met een verhaal over hun heldendaad, bovendien hebben zij in hun hotel de tabak en de sigaren die er voor hen klaar stonden, medege nomen, evenals de tafelmessen der hu- telhoudster. Brood, dat zij niet veror beren konden, gooiden zij in de vuilnis bakken en alle bier dat zij onder hun bereik konden krijgen, dronken zij op. De hotelhoudster heeft een klacht inge diend bij de justitie. Men heeft de lijst opgemaakt van de verliezen, door de houtkooplieden gele den bij den brand in den Ferdinandus- polder. In het geheel beloopt het circa 4mil- lioen francs. De heer Steinmann, president van de Fédération Maritime, heeft brieven, doods bedreigingen inhoudend, ontvangen. Op den gevel van zijn huis in de stad heeft de woorden geschrevenTer dood ver oordeeld. De heer Steinmann heeft al le dagen een lijfwacht van vier gendar mes wanneer hij in het station van Eeckeren afstapt om naar zijn buiten goed te rijden. Er schijnt een scheuring te hebben plaats gehad in de patroonsvereeniging Fédération Maritime. Dat maakt de kan sen der arbeiders weer iets gunstiger, te meer, omdat enkele reeders, die zich hebben afgescheiden, voornemens zijn de gevraagde 7 francs per dag toe te staan. Ook is men ontevreden over het werk der Engelschen, die de stakers zijn komen vervangen. De Duitschers vol doen veel beter. De arbeiders en bedienden der eleva tors hebben nagenoeg allen het werk gestaakt. Slechts enkelen zijn nog aan den arbeid De stakers hebben een be roep gedaan op hun gezellen om geheel het elevatorsbedrijf stil te leggen. De betrokkenen bij den houthandel hebben zich andermaal tot den burge meester gewend met verzoek om bemid deling. De Engelsche consul-generaal heeft een nieuw protest gezonden aan den burgemeester wegens de onvoldoen de bescherming der Engelsche schepen. BRESKENS, 13 September 1907. De Directeur van het post- en tele graafkantoor alhier, brengt ter alge- meene kennis, dat op Zaterdag 14 Sept. a.s. het kantoor, (ook voor den telefoon dienst) zal geopend zijn van 7.30 voorm. tot 7 uur nam. (spoortijd). Naar wij vernemen wordt de bestel lerskamer ten postkantore op Zaterdag 14 Sept. ingericht als werkkamer voor de correspondenten van groote bladen die de Koningin en de Prins op hunno reis door Zeeland volgen. Het personeel voor den telegraafdienst wordt dien dag versterkt, terwijl een afzonderlijk seintoestel van de nieuwste vinding is gearriveerd. Eindelijk zijn do lang verbeide en veel besproken dagen van het bezook aan Zeeland van het Vorstelijk Echt paar aangebroken. Gisterenmorgen te ruim 11 uur reed de Kon. trein het station te Middelburg binnen, alwaar zij verwelkomd werden door den burgemeester omringd van verschillende autoriteiten. Na een kort verblijf in de wachtka mer, alwaar de aanwezigen aan H. M. en den Prins werden voorgesteld kwam het Kon. Echtpaar naar buiten om naar het Gouvernementshotel te rijden. Luide bravo's stegen op uit de dicht opeengepakte menigte. Aan de Abdij te zijn uitgestegen, ver toonden de Koningin en de Prins zich terstond aan een der vensters van hun tijdelijke vertrekken. Na het lunchen te hebben gebruikt, verzamelden zich eene onafzienbare mas sa kinderen, die de Hooge bezoekers eene cantate toezongen. In den namiddag werd door Koude- kerke een bezoek gebracht aan de scheeps- fabriek „de Schelde" te Vlissingen en over Souburg teruggereden naar Middel burg. Te Koudekerke was alles zeer feeste lijk ingericht en had de begroeting plaats door den burgemeester en diens oudste zoontje bood, in tegenstelling met de traditioneele bouquetten, H. M. een oud Zeeuwsche tabakdoos met Zeeuw, sche boterkussentjes of babbelaars aan. Op de werf te Vlissingen werden de Koningin en de Prins ontvangen door den President commissaris de heer Arie Smit die in zijne toespraak de levens loop der fabriek schetste. Bij de rondgang der fabriek werden tal van bezienswaardigheden getoond. Daarna werd nog even het stadhuis bezocht en naar Souburg gereden, waar weer dezelfde formaliteiten, als begroe ting en aanbieding van een bouquet plaats vonden. Des avonds werd hen een diner aan geboden door de Staten der provincie. H. M. antwoordde op eene rede die de Commissaris tot haar hield, het vol gende Mijnheer de Commissaris Ik wensch Mijn diepgevoelden dank te betuigen voor de gevoelens, door de Pro vinciale Staten van Zeeland en de be volking dezer provincie voor Mijn Ge maal en Mij gekoesterd. Zeeland heeft nimmer de tijden verge ten waarin de geschiedenis Mijn Stam huis zoo nauw verbonden heeft mot het wel en woe van dat gewest De geest driftvolle en hartelijke ontvangst, die Ons heden is te beurt gevallen, legt op. nieuw getuigenis af. Belangstelling en genegenheid voor Zeeland's bevolking zijn van oudsher eene traditie geweest van het Huis van OranjeIk behoef u wel niet de verzekering te geven, dat deze bij den Prins en Mij in ruime mate voortleeft. De herinnering aan de verschillende bezoeken, vroeger reeds aan deze pro vincie gebracht, zal bij Ons nimmer verbleeken, en nooit kunnen Wij verge ten de dagen waarin wij deelden in het leed, dat hare bevolking trof. Toen de mare mij bereikte, dat een overstrooming een groot deel van dit gewest geteisterd had, werd Ik diep ge troffen door deze tijdinghet was voor mij een troostrijke gedachte, mede te kunnen werken tot leniging van de el lende. Met groote voldoening heb ik de maatregelen helpen tot stand brengen, welke in den eersten nood moesten voor zien daarna was het Mij Jeene behoef te, de bevolking Mijne deelneming te gaan betuigen en de geteisterde streken ken in oogenschouw te nemen. De Prins, die zoo ten volle Mijne belangstelling in het wedervaren van Mijn Yolk deelt, heeft zich eveneens gedrongen gevoeld, een woord van troost te komen spreken tot de noodlijdenden Dank der offervaardigheid van geheel het Vaderland, welke zich op zoo mild dadige wijze betuigd heeft, en dank der plichtsbetrachting van hen, wier roeping het was hun vernuft en werkkracht te wijden aan het doen herleven van de tijdelijk te loor gegane welvaart en aan het verleenen van bijstand aan de be woners der diep geteisterde streken, is veel kwaad voorkomen, en zij hunne pogingen met goeden uitslag bekroond. Mogen de riadeelige gevolgen, die zich nog doen gevoelen, weldra tot het ver- ledene behooren, en de doorstane ellen de spoedig vergeten zijn. Met genoegen zie ik de tochten tege moet, welke Wij dezer dagen hopen te maken, en die Mij in de gelegenheid zul len stellen, kennis to nemon van de voor naamste bronnen van welvaart dezer provincie. Wij zijn de Staten van Zeeland zeer erkentelijk voor de wijze, waarop zij Ons in de gelegengeid stellen, in dit kor te tijdsbestek verschillende deelen van dit gewest te bezoeken. Ik besluit met den wensch, dat Zee land eene lange reeks van voorspoedige en gelukkige jaren moge beschoren zij n, en stol dezen dronk in op het welzijn zijner bevolking. Er is over 't algemeen zoo weinig af wisseling in die bezoeken. Heden na het bezoek aan Zierikzee heeft men althans een mooi nummer op het programma, n.l. eene revue over de Zeeuwsche Visschersvloot in het En gelsche vaarwater. Van onze visschers hebben we niet gehoord, dat ze, in de gelegenheid zijn geweest of neiging hebben getoond aan de revue, die er althans in completee ring bij gewonnen zou hebben, deel te nemen. In Oostburg zullen een paar hoogaart- sen hen in den stoet vertegenwoordigen, en het moge dan wat minder in nature zijn, het doelden stoet in Oostburg wat te doen afwisselen, is bereikt. Te 8 uur werd daartoe in de hofrij- tuigen naar Voere gereden het Vorste lijk Paar werd aldaar begroet door den Burgemeester en den Raad en oen wan deling gemaakt naar het oude stadhuis ter bezichtiging van den bekenden be ker van Philip van Bourgondië. Van Zierikzeo alwaar de Hooge gasten ten stadhuize een dejeuner gebruikten werd, na eerst door de rijkversierde stad een wandelrit gemaakt te hebben, vor- volgens de tocht aanvaard naar Goes. Ook dit stedeke had zich in zijn Paaschbost gestoken. Er werd een rijtoer door de stad ge maakt en een bezoek aan het stadhuis gebracht, om vervolgens weer naar Mid delburg terug te keeren. Hedenavond zal het Vorstelijk Echt paar aanzitten bij een diner hen door den Gemeenteraad aangeboden. En zoo nadert dan de dag waarop aan Zeeuwsch-Vlaanderen sints 1862 weer de eer van een Koninklijk bezoek te beurt valt. Eigenlijk zijn de Vorstelijke personen ook ten vorigen jare hier geweest, maar dat had een droevige oorzaak. Men weet 't dat op 23 Maart op het onver wachts de Koningin en de Prins hier kwamen om ook de overstroomde dee len van de beide Zeeuwsch-Vlaanderen in oogenschouw te komen nemen. Nu is het 'n officiéél bezoek, het moge dan slechts bij minuten zijn afgemeten- Breskens zal de eerste plaats zijn die in Zeeuwsch-Vlaanderen zal worden aangedaan. En hoewel het niet te miskennen valt dat de spontane geestdrift tamelijk afgeknot is, zoo doet toch menigeen zijn best om ook deze gemeente een feestelijk aanzien te geven. Zoo van wege het comité een drie tal eerepoorteneen aan de haven met het opschrift „Hulde aan Hare Majes teit" eenerzijds, en „Groet uit Breskens" anderzijds, een aan den ingang der dorpsstraat die wederzijds een „Uit dankbaarheid aan ons Vorstenhuis" als symbool draagt en aan het eind van de straat die met „Leve Wilhelmina" een „God zegen zij uw deel" in top heeft. Op de markt is een keurige muziek tempel verrezen. Tal van particuliere versieringen wor den aangebracht. De remise van de Stoomtram is ge. heel in 't groen gezet en roept den Vorstelijken bezoekers een „Welkom in Zeeuwsch-Vlaanderen" toe. De uitvoe ring daarvan draagt ieders bewondering weg. De ponton is als in een plantentuin herschapen. De toegangsbrug is eveneens geheel met groen omstrengeld. Het raadhuis, de openbare- en de Wilhelmina-Bewaarschool zijn alle ge flankeerd met guirlandes en slingers van groen en bloemen. Allerwegen wordt de laatste hand gelegd "aan de huizenversieringen, en is ook Breskens gereed de Hooge bezoe kers te begroeten. Bij kon. besluit is herbenoemd als voorzitter van het bestuur van het Wa terschap Oud en Jong Breskens de heer J. G. Gerritsen alhier. Onder de gedecoreerden in Zeeland vinden we o. m. vermeld de heer L. van

Breskensche Courant | 1907 | | pagina 2