ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT. No. 1238. Buitenland. BRESKENSCHE COURANT. Abonnement per 3 maanden 0.50, franco per post door het geheele rijk 0.55, voor België ƒ0.625 en voor Amerika 0.82r' bij vooruitbetaling. Abonnementen worden bij boekbandelaren en brieven gaarders aangenomen. I)it blad verschijnt eiken Dinsdag:- en Vrijdagavond by den uitgever C. DIELEMAN te Breskens. Advertentiën van 1 tot en met 5 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaats ruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdag middag te twee ure. Niet onwaarschijnlijk is het, dat de reis van den Russischen minister van buitenlandsche zaken Iswolski naar Ma- riënbad het voorspel zal worden voor een nieuwe vorstenontmoeting, aan welk soort politieke gebeurtenissen deze zo mer zoo rijk is geweest. De czaar kruist weer aan boord van zijn jacht „Stan- dart", in de Finsche scheren, waar hij voor twee jaar een ontmoeting had met keizer Wilhelm en de waarschijnlijkheid is groot, dat koning Eduard VII, nadat zijn kuur zal afgeloopen zijn, via Lon den, Kopenhagen en Christiania naar de Rnssiche wateren zal stoomen, om daar een bespreking te hebben met den heer- seher van het land, waarmede Engeland zoo juist een verdrag aanging. De onderhandelingen hebben lang ge duurd, maar nu heeft toch Zaterdag de onderteekening van de acte plaats ge had. De publicatie van den tekst zal eerst plaats hebben na de uitwisseling der acten van ratificatie. Volgens de berichten uit Petersburg bepalen de overeenkomsten zich tot re geling der grensquaestie in Azië. De hangende quaesties tusschen Rus land en Engeland over Oost-Europa, voornamelijk wat de Bosporus betreft, zijn in de overeenkomst niet opgenomen en zullen wellicht het onderwerp vor men van latere onderhandelingen. De toestand in Marokko is nog steeds zeer ingewikkeld en er zijn nog geen verschijnselen merkbaar, die op een ver andering wijzen. De strijd tusschen de beido sultans neemt toe in heftigheid. De tegen-sul- tan, Moelay-Hafid is thans te Marakesch, waar hij voornemens is om voorloopig te blijven. Engelsche bladen melden, dat zijn populariteit toeneemt. De mees te stammen in het Zuiden sluiten zich bij Moelay-Hafid aanin de kustplaat sen is de erkenning nog niet algemeen, behalve bij enkele Kaids. Maar dit wil' nog niet zeggen, dat Moelay-Hafid reeds de meerderheid van de bevolking op zijn hand heeft, al doet h|j er zijn best voor. Hij stelde een groot aantal gevangenen in vrijheid en in de plaatsen, waar hij de macht in handen heeft, legt hij belastingen op aan de rijken en schaft hij de drukken de lasten af, waardoor hij de bevolking voor zich inneemt. Toch meldt de Times-correspondent, dat in een bijeenkomst van vele voor name stammen is besloten Moelay-Hafid niet te erkennen, voordat het bericht van den dood van sultan Abd-el-Azis ontvangen is De Times-correspondent meldt, dat brieven zijn ontvangen van den Kaid Maclean. Hij heeft veel te verduren gehad, maar wordt nu beter behandeld en is goedsmoeds. Raisoeli's macht, zoo meldt de Kaid, neemt voortdurend toe alle bergstammen kiezen zijn zijde. Zoo strijden nu in Marokko drie per sonen om de hoogste macht. In Duitschland beginnen nu en dan stemmen op te gaan, die vragen wat Frankrijks plannen in Marokko wel zijn? Toen in 1905 de overeenkomst tus schen Engeland en Frankrijk bekend werd, stoven de Duitsche diplomaten op. Duitschland kon niet toestaan, dat Frank rijk zich in Marokko nestelde, meenden zij. Duitschland heeft ook belangen in Marokko en laat zich niet maar zoo op zijde schuiven. Donkere wolken trok ken samen en een onweder scheen op til te zijn. En nu zet Frankrijk zich vast in Oed- jain Casablanca ontscheept het groote troepenmassa's. Alles met een vrede lievende bedoeling, die wonderwel op een verovering begint te gelijken. De Fransche bladen melden zelfs, dat alle Marokkaansche havens tegen 15 Sep tember een garnizoen zullen hebben een Fransch garnizoen wel te verstaan. En daar in Europa geen diplomatieke protesten tegen Frankrijks optreden wor den geuit, kan Frankrijk doen wat het wil. De Voss. Ztg. vraagt, of dit nu het resultaat van de conferentie van Alge- ciras is. De Fransche verzekering dat de acte van Algeciras stipt zal worden nage leefd heeft net zooveel waarde als die, dat aan generaal Drude geen verster kingen zouden worden gezonden. Als er eerst genoeg Fransche troepen in Ma rokko zijn, zullen de Fransche staats lieden wellicht schouderophalend verkla ren, dat zij tegen hun wil gedwongen zijn een uitgebreider actie te ondernemen. Van de Chineezen beleven ze in Trans vaal ook niet veel genoegen. Immers de Transvaler schrijft, dat bij de Cason- mijn een ernstig oproer uitbrak onder de Chineezen. De aankomst aldaar van Chineezen van een naburige mijn was oorzaak van het oproer. De Geien over rompelden de mijn-politie sloegen twee hunner op de plek dood, verwondden anderen gevaarlijk, en bestormden daar na de kantoren en de kamers. Ze ver nielden alles wat voorkwam, en de mijn- beambten werden op de vlucht gejaagd. Dertig leden van de politiemacht daag den toen op en joegen de nu naar het open veld stroomende horde met de ba jonet terug. Binnen een uur tijds was alles weer stil en rustig. Doch eenige gewonden liggen in bedenkelijken toe stand. Door de ambtenaren van het buiten- landsch arbeidsdepartement te Johannes burg, is een onderzoek gehouden, in za ke het oproer op de Casonmijn. Twaalf belhamels zijn gearresteerd en, naar men zegt, zullen meerdere arrestaties volgen. De coumpoud moet er zonderling uit zien geen enkel raam is heel gebleven, terwijl boeken en papieren een verwar de hoop vuilnis vormen. Gedurende het oproer werden 4 Chi neezen gedood met stompe voorwerpen en twee door kogels. Het is echter niet bekend wie gescho ten heeft. -—9®*

Breskensche Courant | 1907 | | pagina 1