Binnenland. mmü '""ito nn fii M ',igh Hvar M. hoog op, warrende wittige wolken als kokende draaikolken. Stilaan moes ten de kampers achteruit wijken om niet levend gebraden te worden, do oogen hielden den hevigen gloed niet uit. Ongelukkig kwam tegen 10 uur een felle wind uit het oosten het vuur aan blazen, zoodat het recht duivelsch werd. Aan blusschen viel echter niet meer te denken, trouwens de waterpompen werk ten slecht en vermochten tegen die vlammenzee toch weinig. Do schepen van koophandel Verspreeuwen stond er bij en politie-overheid, terwijl journalis ten op balken geklommen hun impres sies potloodden. Een man met paard en kar stond te wachten om het huis raad van zijn zuster, die in Oud-Ant- werpen woont, te redden. Deze ging echter ijverig voort pintjes te tappen voor de dorstigen. Telkens zag men bij een hevigen knetter de vledermuizen fladderen, verschrikt boven de menschen- massa uit. De brand is voor 't eerst te half vijf merkbaar geworden men zegt dat men kort te voren jongens heeft zien weg- loopen, die petroleum op het hout zou den gegoten hebben en den brand ge sticht. Een houtkoopman schatto te 10 uur het verlorene reeds op 4 millioen francs. Alles is verzekerd, maar zal de stad niet aansprakelijk gesteld worden BRESKENS, 6 September 1907. Dinsdagnamiddag kwam de Gemeente raad in voltallige zitting bijeen. De herkozen raadsleden H. Weijkman en J. de Hulster legden in handen van den voorzitter de vereischte eeden af, wenschte hen daarop geluk met het hernieuwd vertrouwen der ingezetenen hoopte, dat zij hun volle 6 jaren weder zouden uit doen ten bate der gemeente. Daarna werden do notulen gelezen en onveranderd goedgekeurd. Medegedeeld werd dat a bij gedane kasopname aanwezig bleek te zijn 905.05b een voorloopig bericht van den Griflier der Staten is ontvangen meldende dat de jaarwedden van den burgemeester en den secretaris onver anderd zijn gebleven en c het subsidie van het Alg. Burg. Armbestuur door Ged. St. is goedgekeurd. Vastgesteld werd,. kens ter sprake komt, maar dat ze naast verkeersweg nog wel een pakplaats schijnt. Het ligt in de bedoeling om 't voetpad langs de huizen te verbeteren. Want de weg te verbeteren zoo, dat 't een keiweg wordt, zou een uitgaaf vor deren, waarvoor de raad, uit welks boe zem stemmen opgaan over de onberooid- heid der kas, wel bezwaarlijk zal te vin den zijn. En wat betreft de verlichting, (hoewel de gemeente toch niet voor elk ingeze tene een lantaarn kan plaatsen, de men- schen kunnen wel, wie weet waar, gaan wonen,) daaromtrent is in de begrooting voorzien om öf in de 3e Zandstraat óf dp den Boulevard een lantaarn te plaat sen. In elk geval het verbeteren van het voetpad in den achterweg en de verlich ting zijn zaken die vrijwel geregeld zijn, en dus geen bezwaar kunnen zijn voor de subsidie aan de ambachtschool. En wat meer zegt, de Boulevard is een weg die niet bij de gemeente is, dat is poldergrond. Wat de gemeente met don polder beleefd heeft, daar meen de spr wel niets meer van te moeten zeggen. Dhr de Hullu was het volkomen eens met het voorstel van B. en W. om 50 voor de ambachtschool toe te staan, een inrichting die door velen zal wor den toegejuicht. En wat betreft de achterweg, die zaak wil hij, als zij be handeld wordt, nog wel eens nader on der de oogen zien. Het voorstel van B. en W. (ƒ50) werd aangenomen met 5 tegen 2 stemmen, die der hoeren du Burck en Valk. Aan de Wilhelmina-Bewaarschool werd een subsidie verleend van ƒ466.40. Een paar reclames op het kohier van: de schoolgelden werd gegrond verklaard en een der adressanten naar eene lagere klasse teruggebracht en de andere af gevoerd. Aan P. de Yuijst werd wegens ver trek afschrijving verleend voor 4 maan den van zijnen aanslag in den hoofd, omslag. Bij de aanbieding van de gemeente- begrooting voor 1903 werden de afwij kingen van enkele posten met die van het vorige jaar toegelicht. Do jaarwedde van den veldwachter werd verhoogd met ƒ25 en gebracht op ƒ450. Ingekomen was een verzoek van het een aanzienlijke som ingekomen en moet daarom de gemeentekas niet meer wor den aangesprokon. Dhr de Hullu gaf deze verklaring van het verzoek, nl. dat er 9 van de 10 kansen zijn dat er geen tekort is, maar toch kan het gebeuren dat zich nog een of ander opdoet, hetwelk niet is voor zien en waarvoor uitgavon noodig zijn bovendien wil men zich alleen dekken voor een uit die oorzaak voorkomend tekort. Dhr Valk zoide dat er zooveel over het feest gesproken en gehaspeld is en om nu nog geld. uit de gemeentekas te gebruiken was verkeerd. Den voorz. liet het gepraat zoo koud als een kei. Veelal heeft het een on-' dergrond geheel anders dan de bevorde ring der gemeente belangen. Het geldt eon feest ter eere van do komst van de Koningin, zoodat de gemeente die risico wel kon op zich nemen. Het verzoek en het daarop strekkend voorstel van B. en W. werd aangono- men met 5 tegon 2 st., die der heeren du Buick en Valk. Bij welke stemming wij ons de vrijheid veroorloven op te merken, dat 't, naar het ons voorkomt, is genomen in strijd met het slot van art. 46 der gemeentewet, waarin wordt bepaald, dat leden van den raad niet mogen medestemmen over zaken, waar in zij als gelastigden zijn betrokken, en welke omstandigheid, naar wij meenen, hier aanwezig is daar de aanvrago is gedaan namens de hoofdcommissie, zijn de de 5 leden van den Raad, als gelas tigden van de feestcommissie. Of om de reden dat de aanvraag door de Hoofd commissie raadsloden zelve is gedaan, een gezegeld verzoekschrift niet is voor geschreven, is ons niet bekend, hoewel we meenen, dat verzoeken aan den Raad behalve bezwaarschriften op den aanslag in den Hoofd. Omslag immer op gezegeld papier moeten ge steld zijn, daar ze anders ter zijde wor den gelegd. Maar de Raad had nog een paar uit gaven te voteeren. De voorz. vroeg machtiging tot den aankoop van een bouquet ter waarde van ƒ25 ter aanbieding aan H. M. Dhr Valk was er ook tegen dat dit uit de gemeentekas gingdat moest de feestcommissie maar bekostigen. De voorz. achtte dit een plicht van de ypmppnte Pp. Jfnningjn ?c w nffi- blanco-crediet verleend voor de verster king der politie-wacht op 14 Sept. a.s. Aan het postkantoor Breskens en de, daaronder ressorteerende hulpkantoren, werd gedurende de maand Aug. in gelegd ƒ11308.69; terugbetaald 10031.03. Het laatste, door dat kantoor uitge geven boekje, draagt het nummer 4777. Opgave van brieven, geadresseerd aan onbekenden, over de 2e helft van Au gustus Mevrouw Romijn, Rotterdam, C. den Decker, Brighton Monroe Countij (N.-A.) Het verdient aanbeveling, de brieven aan de achterzijde te voorzien van naam en woonplaats van den afzender. A.s. Zondagavond omstreeks 5 uur zal andermaal een proef-optocht worden gehouden van volks- en kinderkoor, mu ziekgezelschap en kroonsters. De Commissaris der Koningin in Zeeland maakt bekend, dat bij gelegen heid van het Koninklijk bezoek aan Zeeland, in het bolang van de veilig heid van het verkeer, het gedeelte van den Rijksweg in het voormalig 4e dis trict van Zeeland van het begin van dien weg op het haventerrein te Bres kens tot aan de snijding met den Pro vincialen weg naar Zuidzan'de, te Oost burg, op 260 M. voorbij K.M. paal 11, zal zijn gesloten voor het verkeer met rij- en voertuigen, op 14 Sep tember 1907, voor kwartier vóór 9 uur des voormiddags (Amsterdamsche tijd) tot 10 minuten nadat Hare Majesteit de Koningin en Zijne Koninklijke Hoog heid de Prins der Nederlanden op de terugreis naar Breskens zal zijn gepas seerd. Sluis, 3 Sept. Hedenmiddag kwam de gemeenteraad onder voorzitterschap van den heer C. Dommisse in voltallige zit ting bijeen. Na door den heer Meanhout de zaal te zijn binnengeleid legden het her- en gekozen lid E. de Meijer en H. C. Bak ker in handen van den burgemeester de bij art. 39 der gemeentewet gevor derde eeden af, waarna door den voor zitter het volgende werd gesproken Mijnheer de Meijer, ik heet u opnieuw welkom in ons midden. Waar de kiezers uw mandaat ver-

Breskensche Courant | 1907 | | pagina 2