No. 1237. I6e Juarg. ALaEMEÈN NIEUWS- ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT. lbiitenlaml. Zaterdag 7 September MM>7. BBBSONSCilE C0II8ANT. Abonnement per 3 maanden 0.50, franco per post door het geheele rijk 0.55, voor België /'0.62"' en voor Amerika 0.825 bij vooruitbetaling. Abonnementen worden bij boekhandelaren en brieven gaarders aangenomen. Advertentien van 1 tot en met 5 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaats ruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdag middag te twee ure. I»ir blad verschijnt eiken Dinsdag-- en Vrijdag-avond i»ij den uitgever t' DlklADIlA te ISreskeus. Dinsdagmiddag was het in heel de ha venwijk te Antwerpen een ware revolu tie. Er is geen enkele natie, die nog durft werken. De wagens zijn geen vijf minuten op straat, of de paarden zijn uitgespannen en do paarden midden van den jveg afgeladen. De voerlieden weigeren overigens nog uit to rijden. Do politie is volslagen machteloos zij durft zelfs niet eens de omgeworpen wagons recht zetten, overtuigd dat, wie er zou durvon aankomen, doodgeslagen zou worden. Als het een tactiek is de politie doodaf te maken, dan is die tactiek volkomen gelukt. Er gaan geen twee minuten voorbij, of de agenten zijn verplicht met de bloote sabel te chargeeren. Op dit oogenblik zijn er minstens een 25 man door sabelhouwen gewond. De winkels in die huurt zijn gesloten. De incidenten begonnen vroeg in den ochtend. Om half acht werd een auto mobielwagen van de Federation Mariti me nabij het Margucriedok mot steenen aangevallen en beschadigd door oen groote bende dokwerkers. De politie moest herhaaldelijk chargeeren en uit den hoop werden revolverschoten op de agenten gelost. Deze bleven ten slotte meester van het terrein. Om acht uur werd op de Ankerrif, vóór de stokerij Do Klok, een ledige verhuiswagen ontmoet, die naar hit Margucriedok Engelschen ging halen. Do paarden werden uitgespannen en het rijtuig het onderste boven geworpen en vernield. Op den hoek van het Falconplein en der Verwersrui werd een andore ver huiswagen aangevallen nadat de paar- den waren uitgespannen, werd de wa gen in brand gestoken. De pompiers kwamen het vuur uitdooven. Van de 7 verhuiswagens, door de Fe deration Maritime in huur genomen, voor hot vervoer harer werklieden, wer den 5 vernield. Veie werklieden werden door de sta kers mishandeld. Op het Falconplein werd een bakkerskar overrompeld en leeggeplunderd. Op het oogenblik, dat de politie een dronken Engelschman wegvoerde, werd zij zoo zeer gedrongen, dat met getrok ken sabel moest gechargeerd worden. De agenten werden bestormd met een regen van steenen en flesschen. De po litie moest er op kappen om ontzet te geraken en in de charge werden ver scheidene personen gewond. Twee belhamels werden in hechtenis genomen. Te 1 uur had een nieuw incident plaats toen een agent een schot met los kruit lostto, waardoor een knaap het gelaat werd verbrand- Hot aantal incidenten op het Van Schoonbekeplein was ontelbaar. Te 1 uur ontstond, vermoedelijk ten gevolge van kwaadwilligheid, brand in een stapel katoenbalen; drie balen zijn verbrand. Nader verneemt men nog uit een te legram van Dinsdagnacht hot volgende De politie staat aan voortdurende aan vallen blooteen agent word doodelijk getroffen, doordat hom oen stuk steen naar het hoofd werd geworpeneen groot aantal balen katoen werd in brand geschoten. Samenscholingen van meer dan vijf personen zullen verboden worden. De opstootjes duurden voort tob den avond ieder oogenblik werden karren aangevallen door de in troepen rond trekkende stakers. De politie moest telkens charges maken te zes flur had er een plaats door 40 agenten met do blanke sabel, waarop oen paniek volgde. Bij trommelslag wordt de burgerwacht opgeroepen. Bij al do onlusten die reeds zijn voor gevallen, is er Woensdag een reusachti ge brand uitgebroken aan de haven. Wijd en zijd, ver buiten de si ai, zag men de i rossen gloed en de kronkelen de vlammen. Het gebeurde in de z.g. Ferdinan luspolder, achter het houtsta tion, vlak Dij het houtdok, geheel aan het Noordeinde der stad. De reizigers in di n spoortrein kregen den indruk of heel de heel de haven in brand stond; in werkelijkheid strekt de ramp zich voorloop.g over 5 hectaren uit. Men benaderde de plaats langs den Eecker- sciien weg, waar de houtzagerij van Huirel en Smeurs staat. Aail beperking van den brand viel bi /.waalijk te denken, een korps brand weermannen en verscheidene afdeelin- gen soldaten, voetvolk on genie, waren bezig aan die taak. Zij deden wonde ren van dapperheid en waagden werke lijk hun leven in den helschen gloed, maar men vreesde, dat de vlammen een zeer groot deel van de loodsen en op stapelingen, die zich duizenden meters uitstrekken, zouden aantasten. Een herberg, Du Geschoren Vos, is geheel uitgebrand een tegenoverliggend tapperijtje, Oud Antwerpen, zou volgen. Eeri steeg, waar allerlei gering volkje huist, de Clereksteeg, was ook in gevaar. De inenschen waren ook daar druk in de weer om hun artiiz.lige have en hnn lijf te bergen. De schilderachtigste too- neelen kon men daar waarnemen hoe kisten en gordijnen, vogelmuiten, kat ten, portretten in lijsten (dat van Jan Liijswijck bijv!) een voor een in de her rie afgelaten werden door de zorgelijke bewoners en in veiligheid gebracht. De schimmen der pompiers en solda ten bovenop de stapels tegen den ^chel- gelon of rossen gloed waren fantastisch. Met krakend geweld stortten achter eenvolgens de stapels in, terwijl die zware duiveltjes aldaar in den gloed rondliepen beiaden met planken, die zij oen honderd passen verder zeulden op hun schouderen, met de bedoeling een open piek te maken. Nauwelijks waren de moedige jongens van den stapel af, of die schoot aan drie, vier kanten in vlam en knetterde en knisserdc, terwijl de gensters hoog in de lucht opstoven. De vlammen kwamen als zeebaren aangerold, en schenen zicli een weg te banen. Vlamspiralen krulden 20 a 30

Breskensche Courant | 1907 | | pagina 1