ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT No. 1236. Woensdag 4 September M)07. 16e Jaarg. Buitenland. Binnenland. ItllKSkKVSI HE CODRAi\T. Abonnement per 3 maanden /0.50, franco per post door het geheele rijk ƒ0.5-", voor België ƒ0.625 en voor Amerika 0.825 bij vooruitbetaling. Abonnementen worden bij boekhandelaren en brieven gaarders aangenomen. Advertentiën van 1 tot en met 5 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaats ruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdag middag te twee ure. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever O DIELEJIAh te Kreskens. Het is vrijwel algemeen bekend, dat menigeen, ook in ons vaderland brieven ontving van iemand die in Spanje in de gevangenis was opgesloten, en bekend was met een hier en daar begraven schat uit den Spaanschen tijd. Van dit staaltje van oplichting want anders was het natuurlijk niet is thans de sluier opgelicht. De Madrileensche politie is er in ge slaagd, zeven personen in hechtenis te nemen, die leefden van de Spaansche schat. Het is een belangrijke vondst, en deze vondst heeft de politie op het spoor gebracht, vermoedelijk van nog een andere bende, die in de Spaansche schat een bron van bestaan vindt. De politie is gewaar geworden, dat de ge vangen bende van zeven, in de laatste 15 maanden, uit verschillende landen 14,000 pd. st. getrokken heeft. Met het vinden van de bende te Ma drid zal de vorm van oplichting, die onder dezen aantrekkelijken naam „de Spaansche schat" bekend staat, ook ze ker nog niet de wereld uit zijn. Deze oplichterij wordt aldus bedre ven. Gij ontvangt op een goeden mor gen een brief uit Spanje, met de ver zekering, dat de schrijver in het bezit is van een machtig geheim. Hij weet een plaats waar een schat van kostbare juweelen begraven is, eenige jaren gele den, en die het eigendom zijn van ie der die ze maar grijpen wil. De schat is afkomstig van een dief, die overle den is, en zijn buit voor de politie heeft willen verbergen. Of de schat is afkom stig van don Carlos, of van keizerin Eu genie, die haar begraven heeft in den Fransch-Duitschen oorlog. Het is een kleine moeite, er zijn weinig uitgaven noodig, om den schat te vinden, maar de briefschrijver is een arme drommel en hij heeft het reisgeld niet om bij de plaats te komen waar de schat begra ven ligt. De schrijver biedt aan, den schat te deelen, als de ontvanger van den brief zoo goed wil zijn, een kleine geldsom te zenden aan die en die, veel al een geestelijke van hoogen rang, in een Spaansch plaatsje, welke geestelijke zoo vriendelijk is geweest, belangeloos den armen schrijver van den brief te helpen, door aan te bieden, het geld in ontvangt te nemen. Gij zendt het geld en hoort er nooit meer iets van. Gij zult er niet meer inloopen, maar uw buurman wordt het volgende jaar beetgenomen. Londensche bladen vernemen uit Tan- ger, dat Woensdagnamiddag om 3 uur de Fransche troepen buiten Casablanca aangevallen werden door groote benden inlanders. Het gevecht duurde drie uur. De Franschen verloren 3 dooden, zeven gewonden. De verliezen der Arabieren waren zwaar. Volgens een bericht uit Casablanca was dit treffen zeer moorddadig. Men gelooft, dat nieuwe troepen Marokkanen uit het binnenland zijn gekomen. Dit bericht zegt, dat de Franschen verloren 3 dooden en 12 gewonden. Een oogenblik moet de toestand der Fransche troepen zeer hachelijk zijn ge weest. Zij waren geheel omsingeld, doch de artillerie en de kanonnen van de oorlogsschepen kwamen tijdig te hulp en brachten den Marokkanen groote ver liezen toe. Donderdagmorgen deden de Marokkanen een aanval pp een station voor draad looze telegrafie, dat men bui ten Casablanca aan het bouwen is, doch zij werden teruggeslagen. Het Fransche oorlogsschip „Geydon" heeft het strand van Elang gebombar deerd, waar Marokkaansche ruiters ope reerden. En de „Gloire" schoot wat bommen af in de richting van Sidi Be- hout, op een troep van ongeveer hon derd ruiters, De Europeanen, die uit Fez zijn ver trokken, zijn na een tocht van zes da gen te Larasch aan de kust aangeko men. Het zijn er zestig. Do sultan had hun een geleide van 150 bereden manschappen meegegeven. Volgens het zeggen der vluchtelingen riep men te Fez bij hun vertrek al om den heiligen oorlog. Hun huizen zijn al geplunderd, naar de correspondent der Daily Mail te Tanger vernomen heeft. Vorstelijk bezoek aan Zeeland. Zaterdag is door den Commissaris der Koningin in Zeeland bij rondschrijven aan de ingezetenen van die provincie het officieele programma medegedeeld van het bezoek van H. M. de Koningin en den Prins. Daaruit blijkt dat de vorstelijke per sonen Donderdag 12 Sept. te 11.10 por extra trein te Middelburg aankomen, een rijtoer door de gemeente maken naar het gouvernementshotel, waar ge dejeuneerd wordt. Om halftwoe liren gen de schoolkinderen op het Abdij-plein hulde aan de Koningin en haar gemaal en daarna rijden de hooge bezoekets over Koudekerke naar Vlissingen, waar een uur vertoefd zal worden op de Kon. Maatschappij De Schelde en dan het Raadhuis wordt bezocht. Over VVest- Soubürg keeren de Koningin en de Prins naar Middelburg terug, waar zij even op het Raadhuis vertoeven, om daarna aan te zitten aan het diner, aangeboden dooi de Staten van Zeeland. Ten slotte wordt dien dag bijgewoond de uitvoering van de zangvereeniging „Tot oefening en uitspanning" in de concert- en gehoor zaal. Vrijdagochtend te acht uur rijden de Koningin en de Prins naar Veere, waar het Raadhuis bezocht wordt en dan per stoomboot „Wester-Schelde" gevaren naar Zijpe. Daar aangekomen wordt per extra-tram gespoord naar Zierikzee aan de halten Bruinisse, Oosterland en Nieuwerkerk wordt opgehouden. Te Zierikzee wordt het Raadhuis be zocht en gebruik gemaakt van het de jeuner door den Raad der gemeente aangeboden. Dan wordt een rijtoer door

Breskensche Courant | 1907 | | pagina 1