IIIIF S k F A Sill: (01 RAM, ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVER f .HTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT. No. 1235. 16* Jaarg. Huitenlaiul. Abonnement per 3 maanden 0.50, franco per post door het geheele rijk 0.55, voor België /0.62r' en voor Amerika 0.825 bij vooruitbetaling. Abonnementen worden bij boekhandelaren en brieven gaarders aangenomen-. Advertentiën van 1 tot en met 5 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaats ruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdag middag te twee ure. Uit blail verschijnt elhcii Dinsdag- en Vrijdagavond luj ilen uitgever c. IH 1,1.KVI l\ te Kreshens. Meer dan ooit is dezen zomer de parlementaire vacantie door do vorsten en luidende staatslieden besteed om over en weer overleg te plegen over zaken van algemeene politiek. Uit den aard der zaak komt men niet gemakkelijk te weten, wat bij samen komsten van koningen, keizers en di plomaten besproken wordt en zoo is men nu ook grootendeels op gissingen aangewezen. Maar wat er officieel en officieus van de vorstenontmoetingen op Duitschen bodem is uitgelekt, is toch voldoende om te constateeren, dat een verblijdende eensgezindheid bestaat on der de groote mogendheden en dat de animositeit van enkele maanden geleden als sneeuw voor de zon verdwenen is. De Duitsche keizer en de Russische czaar hebben het te Swinemünde, zoo verluidt, gehad over de onzijdigheid van Noorwegen, een qunestie, die geheel ge regeld is op een wijze, waarmede En geland genoegen kan nemen. Zoolang Noorwegen en Zweden verbonden wa ren, was hun onzijdigheid door verdrag met de gioote mogondheden gewaar borgd. Na de scheiding moest dus op nieuw in dezo quaèstie worden voor zien. Vorder schijnt de czaar bemiddelaar gespeeld te hebben tusschon Duitsch- land en Engeland, wat betreft het op de llaagsche Vredesconferentie in te die nen voorstel om het vraagstuk van de beperkingen dor bewapeningen onder de oogen te zien. Men weet, dat het voor stel, met veel snorkerij door Engeland aangekondigd, ten slotte op weinig meel is uitgeloopen, dan een verzoek aan de verschillende landen om het vraagstuk in studie te nemen. Duitschland wilde zich eerst tot niets binden. Maar het thans in Den Haag aangenomen voor stel hoeft ook den steun van Duitsch land gekregen, en dat het zoover geko men is, schijnt dan te danken te zijn aan de bemiddeling van den czaar. Verder 'is over de algemeene politiek gesproken. Daarvan is niet veel bekend geworden, maar met genoegdoening wordt toch geconstateerd, dat Duitsch land niet zal trachten de Russische po litiek te dwarsboomen, voor zoover die in overeenstemming is met de politiek van Engeland en Frankrijk. Wat al eendracht Als een staartje van de vorsten-ont- mootingen te Swinemünde en Wilhelms- höhe heeft men deze week de Fransche gezant in Berlijn, Cambon, zien optrek ken naar Norderney om met Bülow te spreken, en den Franschen premier Cle- menceau zien dejeuneeren bij koning Eduard. Getuigt het eerste bezoek, dat de laatste donkere wolken van wan trouwen tusschen Frankrijk en Duitsch land aan het verdwijnen zijn, het laat ste bezegelt de volledige overeenstem ming, die er tusschen Frankrijk en En geland ten opzichte van de Marokkaan- sche politiek bestaat. Met vertrouwen heeft Engeland do behartiging van zijn belangen in hot rijk van den sjioriff aan Marianne opge dragen. Met den sneltrein van Bordeaux naar Parijs had Zaterdagavond om 11.50 na bij Courtras, hoofdplaats van liet depar tement. Op een kilometer afstand.s van dat station ontspoorde een 8e-k!asse wagen van dezen trein, die uit 11 wagens be stond en een 150 tal reizigers vervoerde. Even later naderde een rangeerende machine op hetzelfde spoor en liep met volle vaart op den sneltrein. De schok was hevig en werd gehoord in het sta tion en een naburige fabriek, van waar men met fakkels toesnelde. Het rossi ge licht dier fakkels bes-dieun een ont zettend tooneel. Vier wagens waren ineengedrukt en uit deze verpletterde wagens klonken hartverscheurende jammerkreten. Hier waren inonschen verminkt, menschen verbrijzeld, want het bloed vloeide tus schen hut .ernieldo ijzer- en houtwerk door en hier en daar zag men afgeruk te inunscliulijke ledematen. Een reiziger, die half buiten een ver nielden wagen hing un wiens been daar tusschen was verpletterd, schreeuwde, dat men hem zijn been zou afhakken. Al dadelijk kon men, geholpen door de reizigers, die ongedeerd gebleven waren, 7 gewonden bevrijden. Daar klonk een klagelijk kindergeschrei „moeder, moeder!" en toen die redders er heen snelden, vonden zij in een ver nielden 8e klasse-wagen het lijk eener vrouw, met iDgedrukte borst en verplet terden schedel, terwijl een meisje van 6 jaren de armen om den hals der doo- de moeder had geslagen. Men zag het kind, maar kon het niet bereiken, dat gelukte eerst na eenige uren, uoen men de overblijfselen van den wagen, waar- tusschen het gevangen was, had losge- hakt. Als door een wonder was het kind ongedeerd gebleven. Zeer spoedig na het ongeluk was er heelkundige hulp ter plaatse, want in den trein, die van Parijs kwam, gevend zich dokter Hen ri Rothschild, die, met twee Fransche en een Spaanschen dokter, op reis naar Tanger, om daar de directie van een door hem gestichte ambulance op zich to nomen, Zij onderbraken hun reis te Coutras en verleenden onmiddellijk hun hulp aan de gewonden. Dit kon echter nog zeer primitief geschieden, bij totaal gemis aan verbandstoffen. Slechts met lappen linnen, inderhaast bijeengebracht en water, legden de doktors hun eerste verbanden, maar spoedig kwam er hulp. Uit Bordeaux werd een speciale trein gezonden met de noodige verbandstof fen en nu konden de dokters hunne inenschlievende taak beter verrichten. De gewonden werden neergelegd in een slaapwagen van den uit Bordeaux gezonden trein, die om halfeen op de plaats des onheils aankwam. Toen had men reeds 22 gewonden te voorschijn gebracht. De locomotief en de tender van den trein lagen dwars over de rails, de ma chinist en de stokers zijn omgekomen;

Breskensche Courant | 1907 | | pagina 1