ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Uuitenlaml. No. 1234. Woensdm* 2* Augustus h)07. 1(> Jaarg. BRGSKENSCHE 1 If: iijCT Jlhi rlL I M s Abonnement per 3 maanden 0.50, franco per post door het geheele rijk 0.55, voor België ƒ0.625 en voor Amerika 0.825 bij vooruitbetaling. Abonnementen worden bij boekhandelaren en brieven gaarders aangenomen. Advertentiën van 1 tot en met 5 segel 5 -r.>. gewone regel meer 5 cents. Groote letteis naar plaats ruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag-en Vrijdag middag te twee ure. Dit blad verschijnt eiken ninsdaar- en Vrijdagavond bij den uitgever C. DIFXEMAH (e Breskeus. Wat krijgt me dat in Marokko de be- teekenis van een wespennest waarin Frankrijk zich gestoken heeft. Het is inderdaad niet bij de enkele uiting van laatst gebleven. Verleden Zondag was men er duch tig aan den gang en thans heeft Mou- laï Hafid, die te Marakesj tot sultan is uitgeroepen, aan de stammen, die in de buurt van Casablanca gelegerd zijn, een schrijven doen toekomen, waarin hij be looft spoedig met een groote strijdmacht te zullen komen, om zelf de operaties tegen de Franschen te leiden. Deze tij ding moet in het vijandelijk kamp groote vreugde hebben gewekt. De Marokkanen hebben voor Casablan ca opnieuw een aanval op de Franschen gewaagd. Begunstigd door een zware mist, die het voor de Gloire onmogelijk maakte hen met haar batterijen te be strijken brachten zij den Franschen vrij ernstige verliezen toe, door hen van de toppen der heuvels onder vuur te ne men. Maar plotseling trok de mist op, de Gloire wierp een hagelbui van kogels naar de schietende Marokkanen, de Fran- sche landingstroepen lieten zich even min onbetuigd en de aanvallers werden bij geheele troepen neergeveld. De over- blijvenden zochten een schuilplaats op een boerenhoeve, maar deze werd door de kanonnen van de Gloire tot puin ge schoten, waarna de Marokkanen zich te rugtrokken achter de heuvelen. Er is toch wel iets onfrisch in de wijze, waarop de eerste verantwoorde lijke Boeren-regeering van Transvaal zich telkens geroepen gevoelt uiting te ge ven aan haar dankbaarheid voor de in stelling zelfbestuur, waarmede Engeland toch niets meer gedaan heeft dan een belofte inlossen, die zij bij het vredes verdrag te Vereeniging gegeven heeft! Men mag toch immers niet aanne men, dat Botha geen ander doel heeft, dan, als geslepen diplomaat, de lui in Londen bij den neus te nemen Met 42 tegen 19 stemmen heeft nu de wetgevende vergadering van Trans vaal het voorstel van Botha aangeno men om den Cullinant-diamant aan te koopen, als een geschenk aan koning Edward. Het voorstel'strekte om de regeering te machtigen „den grootsten en mooi- sten diamant, die ooit op aarde gevon den werd, ten geschenke te geven aan den koning, als een bewijs van toewij ding van het volk van Transvaal en ter herinnering aan de toekenning van zelf bestuur aan de kolonie, die naar de meening van het Huis de banden tus- schen het rijk en Zuid-Afrika zal ver sterken". De oppositie tegen het voorstel van Botha kwam van de zijde der proges- sisten (Engelschen) en was niet gericht tegen het plan ZQjf, maar tegen de fi- nanciëele zijde er van. Tevergeefs heeft de regeering voor de stemming gepoogd de tegenstanders over te de eenstemmige aanneming halen, opdat van voorstel verzekerd zou worden. Twrr- en-veertig Boeren stemden voor hot voorstel, negentien Engelschen er tégen. De financieelé zijde van het vraag stuk was anders wel geschikt om tot nadenken re dwingen. De aankoopprijs voor den diamant bedraagt vermoede lijk 65.000 pond sterling; die uitgavete doen op een oogenblik, dat er geen geld beschikbaar en de steun der Engelsche regeering noodig is voor het aangaan van een leening, werd door de oppositie onjuist geacht. De voorstanders daarentegen wezen er op, dat de betaling van den koop prijs over eenige jaren kan worden ver deeld, en dat de waarde van den steen veel grooter is, daar volgens de wet de regeering eigenares is voor 3/5 van alle diamanten in de kolonie gevonden, zoo dat slpchts 2/5 der waarde aan de „Pre mier Diamond Mining Company behoeft te worden betaald. Deze. overwegingen hebben echter den tegenstand der progressisten niet kun nen overwinnen. Zij betoogden, dat de slechte flnanci- eele toestand van de kolonie de regee ring noodzaakt een groot aantal ambte naren te ontslaan en dat dit meeren- deels Engelsche ambtenaren zijn. De financieele en handelstand der kolonie is nog steeds onbevredigend en de grootst mogelijke zuinigheid moet worden be tracht de toenemende werkloosheid zal de regeering voor moeilijke quaesties plaatsen. het de, voor niemand onderdoen in li. 'V onderdoen in liefde en eerbied voor den koning maar kunnen deze groote uit gave niet goedkeuren. Daarentegen waren zij volkomen een stemmig wat den tekst der motie aan gaat, waarin dankbaarheid wordt uit gesproken voor de toekenning van zelf bestuur aan de kolonie. Intusschen wordt het als een slimme truc van Botha aangemerkt, dat hij den Koning in 't gevlei komt, maar de eene Engelschman na de andere in de be stuursorganisaties vervangt door Boe ren. Donderdagmorgen, om 7 uur al, vorm den de stakers te Antwerpen een optocht, zeker 6000 man sterk, die de stad door trok en, naar eene belofte, den burge meester gedaan, de dokken en de kaden vermeed. De stakeis warun kalm. Een muziekkorps speelde hu-' trijdUed", dat, als men zich niet vergist, voor de wijze het strijdlied der diamantwerkers is, maar met toepasselijke woorden. Opschriften als de volgende werden in den stoet gedragen „Weg met het slaven-contractgemiddeld 3 dagen werk per week wij eischen 6 frank per dag; wij zijn voor Zondagsrust en wij vragen voor overwerk dubbel loonsedert 7 jaar zijn de le men met 1 franc per dag vermi, de werkuren met 169 per jaa, vermeerderd. De vervoernatiën hebben een nood kreet geslaakt na al de schade die zij bij den staat van zaken ondervinden. „Wij willen, naar George Farrar zei

Breskensche Courant | 1907 | | pagina 1