ALGEMEEN NkUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT No. 1233. 16e Jaarg. B ui ten land. Binnenland. BRESKEASCRE C0.ÜRA AT. Abonnement per 3 maanden 0.50, franco per door het geheele rijk 0.55, voor België ƒ0.625 en voor Amerika 0.825 bij vooruitbetaling. Abonnementen worden bij boèkhandelaren en brieven gaarders aangenomen. Ad verten tiën van 1 tot en met 5 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaats ruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdag middag te twee ure. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond hij den uitgever O. MlXHtl W te Breskens. Werkelijk heeft toch Zondag een ern stige aanval plaats gehad op de Fran- sche troepen te Casablanca, zoodat de bedreiging der Kabylen niet ijdel geble ken is. Aan Fransche zijde werden 2 man ge dood, 3 gewond, waarvan 1 kapitein 12 paarden werden gedood. Een ander bericht zegt over dien aan val De Mooren deden een aanval op Casablanca, de Franschen bleven voor- loopig in het kamp, maar zonden eene kleine troepenmacht uit onder bedek king van de kanonnen van de oorlogs schepen. De Mooren wisten het deta chement in een hinderlaag te lokken en |doodden een soldaatde spoedig nage- londcn versterkingen joegen' den vijand de vlucht. Toen de Mooren gebrek aan ammuni iie kregen, maakten zij gebruik van (waarden. De Franschen hadden twee (ooden en drie gewonden, de inboorlin- |en hebben vermoedelijk zeer zware ver lezen geleden. Er is dringend behoefte an versterkingen, teneinde de omstre- |en van vijanden te kunnen zuiveren. De bijzondere correspondent van de igaro te Casablanca blijft op het ha- elijke van den toestand wijzen, en |k anderen waarschuwen er tegen om !t al te snel te meenen, dat men het- in voor kort nog de heilige oorlog ter •delging van alle Europeanen heette, i gemakkelijk zou bezworen hebben, it is echter merkwaardig na te gaan hoe tegelijk met de minder verontrus tende berichten uit Marokko, de hou ding van een gedeelte der Duitsche pers begint te veranderen. Zoolang men hoop had dat Frankrijk zich in een gevaarlijk en kostbaar avon tuur zou begevon, dat haar een blok aan het been zou kunnen worden, gin gen er geen stemmen van protest op uit Duitschlandintegendeel was men eerder tot instemming geneigd. Frankrijk is er echter op uit een avon tuurlijke onderneming te vermijden en wil enkel van de gelegenheid gebruik maken om zijn gezag en overwicht te vestigen. Nauwelijks geven berichten uit Ma rokko aan, dat Frankrijk er misschien in slagen zal zonder avontuurlijke ex peditie den toestand te beheerschen, of van Duitsche zijde beginnen er aanval len te komen. Het gemis aan tact en de barbaarschheid der Franschen, be weert zelfs reeds een Duitseh blad, zijn de schuld van het vergoten bloed, dat ten hemel schreit. Verkwikkelijk is het nieuws uit Rus land niet. Te Nerft in Koerland is de geestelijke Julius Busch vermoordzijn lichaam was met zes kogels doorboord zoo meldt de Frankfurter Zeitung. j Te Nikolajef is een vergeefsche aan slag gepleegd op den gouverneur-gene raal zoo meldt de Neue Freie Presse. Te Bjalystok is de stationschef ver moord zoo meldt Reuter Dat zijn er weer drie. Drie van wie het gemeld wordtMaar in hoeveel ge vallen verneemt de buitenwereld niets? Rusland hangt tegenwoordig van moord en doodslag aan elkaar 't is treurig maar waar. De Roeskoje Znamja, het bekende re- actionnaire orgaan, wijdt aan deze moor den een bespreking en geeft in een hoogst merkwaardig pleidooi vooral daarom merkwaardig, omdat er geen en kel argument in voorkomt en het dus feitelijk heelemaal geen pleidooi is de schuld van alles aan de kadetten. Dagelijks worden moorden bedreven, zegt het blad, en ze komen van een zij de van een partij, bestaande uit dieven, plunderaars en politieke moordenaars. Hoéwei de leden dezer partij feitelijk de doodstraf verdienen, ontwikkelen ze als met den dag grooter werkzaamheid. En, zegt het blad verder, er bestaat een geheime verstandhouding tusschen de politie en de mannen, die de vele misdaden op hun geweten hebben. Het gebeurt maar al te veel, dat menschen, die een ondergeschikte rol hebben ge speeld, achter slot en grendel worden gezet, terwijl dé ware schuldigen vrij uitgaandoor -cadeautjes aan de po litie. Wij hebben op 't oog, zoo zegt het genoemde blad aan het slot van zijn artikel, de partij der kadetten, de plun deraars die aan het hoofd staan dezer misdadige vereeniging met haar schijn heilig masker. Dat de Roeskaje Znamja krasse din gen kan beweren, wisten we, maar dat ze tot zulke krasse beweringen in staat was, als thans blijkt, dat wisten we nog niet. De partij der kadetten, die een ernstige partij is met wel omschre ven staatkundig doel, maar botweg voOr een bende gewetenlooze moordenaars uit te maken is toch wel een beetje al te erg. Zulke artikelen van de Roeskoje Znam ja doen oneindig veel kwaad. Onbillijk, onwaar en ongemotiveerd als ze zijn, strekken ze er slechts toe den haat der partijen in Rusland te verscherpen en de verbittering te doen toenemen. Wat omkooperij der politie betreft, de mededeeling der Roeskoje Znamja hier omtrent is niet nieuw, maar dat er juist tusschen de kadetten en de politie zulk een geheime verstandhouding zou be staan, hadden we nog nooit gehoord. Wel meenden we meermalen het te gendeel op te kunnen merken uit de talrijke arrestaties, waaraan de leden der constitutioneel-democratische partij bij voortduring bloot staan. Woensdagmiddag heeft op „Zorgvliet" te 's Gravenhage bij het afbreken van den muziekkoepel die heeft dienst ge- daan bij do t orste steen-legging van het Vredespaleis, een ernstig ongeluk plaats gehad. Vijf werklieden waren onder toezicht van een opzichter den geheelen ochtend bezig geweest om den koepel af té bre ken. Toen het ongeluk gebeurde, was

Breskensche Courant | 1907 | | pagina 1