Gemengd. bij het vertrek naar Ter Neuzen het zelfde koor een afscheidslied zingen. In den namiddag zullen verschillende volks- en kinderspelen plaats hebben. Br is ter bestrijding van de kosten van een en ander een bedrag van plus minus ƒ360 ingezameld. Behalve deze beschikbare som zal nog, naar men verneemt, aan den Baad ƒ50 uit de gemeentekas worden aangevraagd ten behoeve van de praalwagens, die naar Oostburg zullen gaan. Het resultaat van deze aanvraag, die de Hoofdcommissie zijnde de leden van den Raad dus aan zich zelf zal doen, is niet twijfelachtig. Dat zal nog een sprong verder zijn dan we destijds voorspelden. Immers de raadsleden zullen thans niet als hoofdcommissie een soort van beslag leggen op het bedrag wat de pre sentatie der ambachten te Oostburg zal kosten, maar in de gegeven omstandig heden zullen ze 't zelfs doen op iets, waarover ze van wetswege als beheer ders zijn aangewezen. Behalve dat de stand der commissori ale kas dat heelemaal niet noodzakelijk maakt, is dit beroep op de gemeentekas daarom onverantwoordelijk, omdat er tal van zaken in onze gemeente zijn, die om verbetering schreeuwen, en nu niet worden aangebracht, uit overwe ging dat de gemeentekas 't inderdaad niet lijden kan. De raad zou alzoo een lichtzinnige daad begaan door de gemeentekas wèl te openen voor een zaak, waarbij de ge meente als zoodanig gansch en al bui ten staat. Op gevaar af dat sommigen zoodanig door den feestroes zullen zijn bevangen, dat elke nuchtere beschouwing zal wor den gebrandmerkt als een tegenwerking van het feest, zal eene mogelijke zoo danige ongegronde verdachtmaking ons niet kunnen weerhouden, bij voorhand te wijzen op het ongeoorloofde van zulk een te verwachten aanval op de gemeente kas. Dat deze 't werkelijk niet toelaat, be hoeft niet nader ontzenuwd te worden de voorbeelden zijn voor het grijpen. En dat 't niet noodig is, indien men ten minste de grenzen der bescheiden heid niet te buiten wil gaan, hopen we te kunnen aantoonen. Voor het feest van het 25-jarig ambts jubileum van den Burgemeester in 1905 is ingezameld ƒ372.15. Na aftrek der kosten voor het geschenk aan den toen- hangende zaken ƒ191.90, waarvoor de commissie alles deed. Nu beschikt men over ƒ360onder scheidene versieringen zullen door de ingezetenen zelf moeten worden bekos tigd, o. a. naar we hoorden de mast- boompjes in de straat, en toch wil men bovendien nog ƒ50 uit de gemeentekas aanvragen. In 't licht van wat op 7 Januari 1905 is gepresteerd, en in aanmerking geno men dat de rekening toen nog een klein batig saldo aanwees, zouden we aan de leden van den Raad de ernstige vraag willen voorleggen, of ze, ieder voor zich, 't voor hunne verantwoording kunnen nemen de gemeentekas aan te spreken voor een niet-gemeentelijke zaak, bij een cijfer dat er te verfeesten is, als we in den aanvang noemden. Het gros der ingezetenen verwacht dan ook met een zeker vertrouwen, dat ge u aan zulk eene roekeloosheid niet zult wagen, door de aanvrage, die op geen redelijken grond meer kan steu nen, aangezien de bijdragen dér ingeze tenen zoo mild vloeiden, achterwege te laten. Gisterenmorgen stond een passa gier op het balcon van een der nieuwe tramwagens, die tusschen Schoondijke— Breskens de onvoorzichtigheid had zijn hoofd daarbuiten te steken, juist aan de zijde waar zich de boomen en telegraaf palen bevinden, met het ongelukkig ge volg, dat hij tegen een dezer aankwam. Het liep betrekkelijk goed af; alleen moest hij met het aan boord gaan op de boot door een paar medereizigers ge stut worden. We vermelden dit geval dan ook min. der om het ongeluk, dan wel als waar schuwing voor anderen die eventuëel ook al te nieuwsgierig en onvoorzichtig mochten zijn uitgevallen. Groede, 18 Aug. In de hedennamid. dag gehouden godsdienstoefening nam de WelEerw. heer ds Joh. Stellwag, predi kant bij de Ev. Luth. Gem. afscheid van haar bij zijn vertrek naar Harlin- gen, naar aanleiding der woorden van Matth. 24 35. Eene aandachtige scha re woonde de laatste leerrede van den geachten leeraar bij. Sluis. Tot onderwijzeres aan school C (Heille) is benoemd mej. R. Huisman te Nijmegen. Sluis. Vrijdagmorsfcn -eeu -- m«i,k De dochter, aan het schuren, zijnde kreeg een gedeelte van den vallenden muur op zich, waardoor ze zich ernstig bezeerde. Sluis. De vrouw van den landbou wer Berckmoes kreeg Vrijdag van een koe die zij aan het melken was een hevige slag tegen het onderlijf, zoodat zij met kracht tegen een achterdam werd geworpen. Schoondijke. Gisteren (Maandag avond werd in eene vergadering dei- feestcommissie het programma vastge steld van de feestelijkheden op 14 Sept. a. s. Reeds is vroeger medegedeeld, dat door het stafmuziek van Bergen-op-Zoom een concert zal worden gegeven van 3 tot 6 uur op de markt. Doch vóór dat concert plaats heeft, zal eerst eene ringrijderij gehouden wor den met versierde rijtuigen, waarbij het meisje de ring moet steken. Ook hebben zich heel wat liefhebbers en liefhebsters opgegeven om deel te nemen aan eene ringrijderij op versierde rijwielen. Alvorens wordt een optocht door de gemeente gehouden. 's Avonds wordt heel het dorp ge- illumineerd en zal een lichtstoet met muziek voorop, eene wandeling door het dorp maken, terwijl ten slotte een flink vuurwerk zal afgestoken worden. Woensdagnacht is op het Nassau- plein te 's Gravenhage de hand gelegd op een drietal gevaarlijke sinjeurs. De politie agent Teuben, geposteerd op het Alexanderplein, zag tegen mid dernacht het drietal den kant opgaan van de tuinzijde van de huizen aan het Nassauplein. Van boom tot boom volg de hij de drie mannen, die hij daarop éen voor éen over een tuinmuur zag klauteren. Behoedzaam naderbij geko men, klauterde juist een der overklim- mers weer uit den tuin, wanthet drietal had hun gereedschap „breekijzers en groene zeep" in het Alexandersveld laten liggen. De agent greep den inbre ker en door middel van zijn signaalhoorn wist hij assistentie van kameraden te krijgen. De twee andere inbrekers die zich in den tuin bevonden, klauterden, onraad vermoedende, over hekken en m11y<->r* non oprj vprH het groen, opgespoord door politie be ambten. Aan het politie-commissaraat aan het Alexanderplein, waarheen de drie man nen gebracht werden, weigerde een hun ner zijn naam op te geven Hij had daar reden voor, want hij stond gesig naleerd als ontvlucht te Veenhuizen. De drie mannen bekenden na een zeer langdurig verhoor voor den commissa ris, den heer Wulffers, dat zij ook den vorigen nacht hadden ingebroken in een tijdelijk onbewoond perceel aan het Nas sauplein. Ook toen waren zij over den tuinmuur geklommen. Eerst hadden zij daarop echter het keukenraam inge drukt, doch toen nog geen toegang ge vonden, want achter het raam was een houten luik. Toen haddon zij de serre ruiten ingeslagen maar ook de serre was van de achterkamer gescheiden door een gesloten rolluik, dat het drietal eerst na geruimen tijd heeft kunnen vernie len. Eenmaal in de woning vonden zij ech ter alle deuren gesloten en na een ge- heelen nacht in het huis te hebben rond gesnuffeld, zooals hun zulks door ver breking van sloten gelukte, hebben de drie mannen, toen het dag begon te worden, langs de tuinzijde weder het huis verlaten, als eenigen buit medene mende een paar antieke vaasjes, mosjes enz. Na vervolgens in de Schevening- sche Boschjes te hebben uitgerust van hun nachtelijken arbeid, hebben zij de gestolen voorwerpen te gelde gemaakt bij een opkooper in de stad, die hun, althans volgens hun bewering, boven dien een breekijzer zou hebben verschaft. Hoe onwaarschijnlijk het feit ook schijne, er is een ernstig onderzocht ge val van een huwelijk, dat 100 jaren ge duurd heeft, een eeuw. Het eerwaardig echtpaar, dat die bui tengewone gunst geniet, is getrouwd in het begin van de vorige eeuw, in het stadje Isombolyi in Hongarije. Honderd jaar lang hebben Jan Szathmari en zijn vrouw geen anderen horizon gekend dan dien van hun heboortedorp. Hun leven verliep kalm, zonder avonturen, zonder gebeurtenissen. De man was 120 jaar oud, de vrouw 115, toen men vóór eenige jaren den lOOen verjaardag van hun huwelijk vier de. Sedert jaren geeft de Hongaarsche regeering een pensioen aan deze buiten gewone menschen. In Hongarije leven de menschen toch

Breskensche Courant | 1907 | | pagina 2