MBHMlÉMiHMril Binnenland. Duitscher heeft daaruit een heel fantas tisch verhaal gebrouwen en vertelt, hoe de oorlog in de lucht in sehrikbaarlijk geweld alles overtreffen zal. En inder daad lijkt het verschijnen van ballons met ontplofbare stoffen boven vestingen en legers, de moorddadigheid van een oorlog nog belangrijk te zullen vergroo- ten. Misschien echter ook de snelheid, waarmee hij geëindigd is. Dat zou ten minste dan nog een troost wezen. Men ziet, dat de twintigste eeuw voor haar voorgangster niet zal behoeven on der te doen, wat technische verrassin gen aangaat. Heeft de laatste ons stoo- men en sporen geleerd, de eerste brengt ons allicht tot vliegen 1 De Rechtbank te Haarlem verklaarde zeven IJmuider trawler-maatschappijen in staat van faillissement. In het geheel omvattende 23 stoom trawlers. De grootste schade zal natuurlijk gele den worden door de bemanning en het walpersoneel, dat ontslagen zal worden. Mochten de booten op IJmuiden blijven, dan zouden zij weer wel plaatsing vin den. Maar stel eens, dat zij weggekocht werden door Geestermiinde, een vis- schersplaats, die IJmuiden naar de kroon steekt, en die den grooten vischhandel van IJmuiden naar Duitschland zeker aan zich wil trekken, dan zou de ramp niet te overzien zijn. Sommigen, die er zelfs een tijdelijk nadeel van hebben, wenschten 't faillis sement omdat de toestand veel zuiver der zal worden. Doch daar staat tegen over, dat in het geheele land de zaak meer ruchtbaar wordt en IJmuiden in een slecht daglicht komt te staan, daar de menschen alles veelal over een kam scheren. En er is heusch toch ook neg veel goeds onder de visscherij te IJmui den. Goed beheer en op de kleintjes letten is hoofdzaak. 6RESKENS, 16 Augustus 1907. Nu er tegenwoordig als 't ware een manie heerscht om naar Duitschland te gaan werken, waarschuwt de Burge meester dezer gemeente zich door mooie beloften niet te laten verlokken om der waarts te gaan alvorens zich of door tusschenkomst van den Burgemeester te hebben gewend tot den Nederlandschen consul in de streek, waar die onderne mingen zich bevinden, zulks -ter voor koming van teleurstellingen, die in den regel niet uitblijven. De opening der jacht op klein bij de marine met no 2, de heer F. A. A. Jasperse te Ylissingen, vroeger te Groede. Toen de rijksambtenaar Holzen- spies 1.1. Woensdagmiddag bij aankomst van den tram uit België, te Sluis de gewone visitatie deed, bevond zich daar in ook een reiziger, die voorgaf niets bij zich te hebben dat aan rijksrechten on derhevig was. Toen de ambtenaar hem op een valies wees, dat hij bij zich had, gaf hij voor niets dan reisgoederen te bevatten, met welke verklaring de ambtenaar geen genoegen nam en ver zocht het valies te openen, wat ten slotte werd gedaan en waarin zich be halve een weinig kleeren een groote hoeveelheid suiker in den vorm van klontjes bevonden terstond begon de reiziger de klontjes op te nemen en links en rechts op straat te gooien tot groot vermaak der jeugd, en hoe ook de rei ziger raasde en tiorde onwetend te zijn dat voor suiker rechten betaald moet worden, ging de ambtenaar op zijn ge mak door van oen en ander aanteeke- ning te houden, waarmede de passagier later zal af te rekenen hebben. Door eenige inwoners van Hoek is bij Zijne Excellentie den Minister van Waterstaat een request ingediend, ten einde de bedijking van den Braakman te bespoedigen, waardoor Philippine en Hoek door een dijk met elkaar zouden worden verbonden, iets, wat voor het verkeer tusschen liet Oostelijk en Wes telijk deel van Zeeuwsch-Vlaanderen van zeer groot belang zou zijn Door den le luit.-adj. L F. Geill te Ylissingen worden pogingen gedaan tot het stichten van een Zeeuwschni Schietbond, gevormd uit de afdeelingen van Volksweerbaarheid. Door een 19tal afdeelingen is reeds in beginsel besloten mede te werken tot de oprichting van een zoodanigen bond 4 afdeelingen hebben nog geen beslissing genomen, terwijl een afdeeling zich er tegen verklaarde. Op 25 Aug. worden de afgevaardigden teMiddelburg vei wacht om de wenschelijkheid voor de oprich ting van den bond nader uiteen te zet ten. Ook zou men dan tevens naar een vastgesteld plan zich kunnen leeren oefenen. Door genoemden luit. Geill zal op die bijeenkomst een voordracht ge houden worden over het schieten. Aardenburg, 15 Aug. Aan de tentoon stelling viel heden, zijnde de laatste dag nog ten druk bezoek ten deel. Te vier ure verzamelden zich de le-. den van het bestuur, die der jury, tal van bekroonden, vele belangstellenden, alsmede de „Aardenburgsche Fanfaren" in de voorkerk van de St. Bavokerk om getuige te zijn van de Prijsuitdeeling. De voorzitter van het comité, de heer blijven staan, die men later zou weg breken om er éene groote kerk van te maken. Evenwel is dat er niet van gekomen, want in 1383 kwamen de Gentenaars, en volstrekt niet zoo amicaal als die der vorige week en vernietigden Aar denburg totaal, zoodat het zich er nooit meer van hersteld heeft. Immers in 1500 telde men in Aardenburg geen 60 huishoudens. De kerk, naar de oorspronkelijke be doeling is onvoltooid gebleven en alzoo treft men het achterste deel in Goti- schen stijlzij is een der merkwaardig ste gebouwen uit de middeleeuwen. De toren behoort niet tot het gedeel te der kerk. Door de voorpoort word alleen gebruik gemaakt van den toren om te luiden. De spits werd in 1657 vervaardigd door Adr. Vermeire, wiens familie niet onbekend is in Aardenburg. In de eerste kerk was geen uurwerk het eerste dagteekent van 1397. Als nog een zeer oude bijzonderheid 1 wees spr. er op, dat het ijzer waaraan hot touw van de klepklok werd beves tigd nog in een dor zuilen van de voor- kerk te zien is. Na de beschrijving van dit eerbied waardige overblijfsel uit de oudheid, ging de voorzitter over tot de prijsuit deeling. Hij constateerde mot groot genoegen het wolslagen dezer tentoonstelling in het algemeen niet alleen door de in zendingen, maar ook door het bezoek, en ook hebben we ons weer niet alleen vereerd gevoeld door de veelheid daar van, maar hoofdzakelijkheid door de or de en de regel die daarbij werd bewaard. Geen oogenblik toch was er stoornis in de niet al te groote zaal, en kon ie der op zijn gemak elk voorwerp bezich tigen. Brengen we dus dank aan de bewo ners van het land van Cadzand voor het bezoek, hoofdzakelijk doen we dat voor de wijze waarop liet gebracht is, en we hopen dat men niet al te zeer teleur gesteld zal zijn. Evenwel veel van wat is tentoonge steld is voornamolijk door de inzenders zelve gemaakt, en het geeft alzoo een beeld tot welke hooge mate de huisvlijt en de nijverheid het ook in het land van Cadzand heeft gebracht. Het goede voorbeeld door Sluis gege ven en doof Aardenburg opgevolgd, zal stellig ook in andere gemeenten navol ging vmden. Er bevinden zich onder het ingezon- dene prachtige voorwerpen van de hand van het jongere geslacht ontleend aan de voortreffelijke voorbeelden van het oudere geslacht. Van de toekenningen der prijzen door de jury is door de commissie niet afge weken, alleen heeft zij zich eene op schuiving veroorloofd, tengevolge van iif^ütftj4na£dffezüvvreu medailles y*" -H. Baal Oostburg, bouwkundig en Jac. C. Beun Groede, ornament teekenen. Voorts werden nog toegekend 2e 3e en 4e prijzen bestaande in getuigschrif ten le en 2 klasse en eervolle vermel dingen, maar onze ruimte gedoogt niet alles op te nemen. jj Eindelijk had de commissie nog een drietal eervolle vermeldingen toegekend aan I. J. Blindenbach voor zijn snij werk in paarlemoer, J. A. de Brauwer voor zijne inzendingen 'ter opluistering en .T. van de Plassche voor zijne bloe menversiering, die allen hadden ge- wenscht buiten mededinging te blijven. Naast dank nan de inzenders en de bezoekers moest der commissie een hoog woord van dank voor de belangstelling die ook de Koningin, Hare Echtgenoot en Moeder hadden gesteld in deze ten toonstelling door een 3-tal medailles be schikbaar te stellen. Dank ook aan de commissieleden die alles zoo goed georganiseerd on geregeld hebben en zulk een toezicht hielden, dat alles als 't waro van gen leien 'dakjo liep. Eveneens aan het bestuur der gemeen te voor de verleende vergunning om eenige feestelijkheden op touw te zet ten door middel van muziekuitvoerin gen. Mede aan de ingezetenen waarop ze de vreemdelingen hebben ontvangen, aan de muziekvereenigingen voor den verleenden steun, niet het minst aan de „Aardenburgsche Fanfaren" dio steeds bereid waren hunne krachten te verlee- nen. Spr. eindigde met de hoop dat deze tentoonstelling een spoorslag moge zijn voor volgende, opdat de kennis en goede smaak steeds moge worden vermeerderd. Naast het aangename van zulk eene tentoonstelling is zij ook nuttig en leer rijk. Met dank voor aller tegenwoordigheid werd deze bijeenkomst gesloten, onder de tonen'van het oude Wilhelmus der fanfaren. In den loop van den avond had nog een concert plaats op de Markt. En zoo behoort ook deze tentoonstel ling weer tot het verledène. Navolging zal ze ongetwijfeld vinden, en slagen zullen ze bij voortduring omdat men uit den aard der zaak niet steeds binnen een beperkt bestek behoeft te blijven maar toch is 't wellicht we'osrhelijk de ze exposities niet te kort opéïkandër te doen volgen. Door Gedeputeerde Staten van Zee land is aan A. F. Daens te IJzendijke eervol ontslag verleend als lid-werkman van den Raad van Beroep (Ongevallen verzekering) te Middelburg. De Synode der Herv. kerk kende uit de Generale Kas o. m. ƒ100 toe aan de gemeenten te Ho^&daat en Water-

Breskensche Courant | 1907 | | pagina 2