ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT. No. 1231. Zaterdag 17 Augustus 11)07. 16e Jaarg. Ituitenland. IIB E S K E i\ S C H E I 01 II T. Abonnement per 3 maanden 0.50, franco per post door het geheele rijk 0.55, voor België ƒ0.625 en voor Amerika 0.825 bij vooruitbetaling. Abonnementen worden bij boekhandelaren en brieven gaarders aangenomen. Advertentiën van 1 tot en met 5 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaats ruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdag middag te twee ure. Dit lilad verschijnt eiken Dinsdag;- en Vrijdagavond bij den uitgever C. Dl lil,F.M AX te Breskens. Met de bekend geworden bijzonderhe den van de beschieting der Marokkaan- sche stad Casablanca, blijkt 't inderdaad geen kinderachtigheid te zijn geweest. De stad is nagenoeg met den grond gelijk gemaakt. Gedurende den nacht had de beschieting plaats met behulp van zoeklichten. Bij het Fransche con sulaat werd een zware slag geleverd. Honderd man hielden daar duizend Ma rokkanen in bedwang. Doch een groot aantal inlanders drong de stad binnen en aan alle kanten plunderde en moord de men. Het Joodsche kwartier werd geplunderd en in brand gestoken men vreest dat er verschrikkelijk gemoord is. Alle winkels werden geplunderd in hun bloeddorstigheid velden de inlanders zelfs Mohammedanen. Maandagavond deed een kleine troep Fransche mariniers, die zich in het con sulaat bevonden, een dapperen uitval, waarbij zij meer dan 1000 inlanders op de vlucht dreven. Zijzelven hadden 1 doode en 3 gewonden en 2 dooden en verscheidene gewonden bij de verdedi ging van het consulaat. Tal van heldendaden werden bedre ven prachtig was een charge van de Spaansche mariniers, die, om hun con sulaat te ontzetten, zich een weg baan den door een heel gebouw met dyna miet te doen springen. De straten liggen vol lijken en leeg geplunderde huizen vertoonen een vree- selijk schouwspel van de gepleegde gru welen. De correspondent van de Kölnische Zeitung seint, dat het vast staat, dat Marokkaansche soldaten aan de plunde ring hebben deelgenomen. O. a. is het Duitsche postkantoor volkomen vernield groote bedragen aan geld en papieren van waarde zijn verloren gegaan. Bij de staatsbank zijn 60.000 peseta's, bij de Compagne Algérienne 250.000 peseta's geroofd. Ook de woning van den Duit- schen consul is heelemaal leeggeplun derd. Nu hebben de gelande troepen de stad volkomen in hun macht. De aan boord der schepen gevluchte bewoners kunnen terugkeeren en met den weg- ruimingsarbeid is een aanvang gemaakt. Er heerscht gebrek aan levensmiddelen. De Marokkanen hebben meer dan dui zend dooden en gewonden. In staat van ontbinding verkeerende lijken liggen in de straten en dreigen een epidemie te veroorzaken. In een telegram van den Franschen zaakgelastigde wordt uitvoerig verteld, hoe de landing der Fransche marine-sol daten, 75 in getal, heeft plaats gehad. Marokkanen hadden hen geholpen bij het aan land gaan en ordelijk, met on geladen geweren, trokken zij op de stads poort aan, toen deze plotseling werd dichtgeworpen. Tegelijk begon men van de wallen te schieten. De vaandrig Ballande beval de poort te openen, maar er werd geen gevolg aan gegeven. Met de grootste koelbloedigheid gelastte hij, dat de geweren geladen zouden worden en overgegaan tot een bajonnetaanval. Al dadelijk werd zijn rechterhand door een kogel doorschoten. Een bootsman bij hem krijgt een kogel door de borst. Maar ook het vuur der Franschen spreidt dood en verderf. Zoo dringen zij de Mooren terug en bereiken het Fransche consulaat. De plundering der stad begon, zoo dra de beschieting van het oorlogsschip had opgehouden. Men zag de Mooren in de straten, beladen onder de vracht van het gestolene, zelfs vrouwen. Overal hoorde men de winkelruiten in slaan. Van het dak van het Spaansche consulaat werd voortdurend op de roo- vers geschoten. Vooral in de Jodenwijk moeten on gehoorde wreedheden zijn gepleegd. Van het dak van een moskee werd het Fransche consulaat beschoten, waar een aantal Engelschen onderkomen had gevonden. Toen werd een veldkanon op het dak van het consulaat gebracht en weldra lag de moskoe in puin. Bij een moedigen uitval der Franschen uit het consulaat waarbij 1000 Mooren op de vlucht werden gedreven, hadden zij één doode en 3 gewondenbij de andere consulaten telde men 2 dooden en ge wonden. Zooals de correspondent van de Daily Mail al gemeld heeft, schijnt de Engel- sche consul weinig op gehad te hebben met de 'Fransche tusschenkomst. Natuurlijk heeft de beschieting groo te opwinding onder de Marokkanen te weeggebracht. Elk oogenblik vreest men in de andere havenplaatsen, dat de woe de kan uitbarsten, zoodat. vele Europe anen de vlucht nemen en van alle kan ten om bescherming geseind wordt. Te Tanger heeft men reeds een dame aan gerand. Czaar Nicolaas van Rusland en Duitsch- lands keizer, Wilhelm, hebben elkaar dezer dagen ontmoet in de Finsche wa teren. Er is veel over deze ontmoeting ge schreven, doch het rechte is niet aan den dag gekomen nog en in hoofdzaak zal het wel de bedoeling geweest zijn, den „papa" aller Russen een riem on der 't hart te steken, want zijn „kinde ren" maken 't hem vreeselijk benauwd af en toe. De veiligheid van den czaar is in zijn hand, waar zoowat ieder zijn bomraen- fabriek heeft, niet bijzonder groot en zelfs op zijn eigen schepen voelt hij zich niet op zijn gemak. In den bestuurbaren luchtballon zou dat wellicht beter gaan. Of het daarin zoo veilig is zal me nigeen vragen, 't Gaat er heusch naar lijken. De verovering van het lucht ruim schijnt dag aan dag te naderen. Iu Duitschland hebben ze 'n goeden be stuurbaren ballon, eveneens in Frank rijk, en ook vliegmachines maken schrik barende vorderingen. Onmogelijk is het dus niet, dat twee vorsten elkaar over éen of meer jaren per ballon een visite gaan maken. Overigens openen de bestuurbare lucht ballons weer nieuwe mogelijkheden. Een

Breskensche Courant | 1907 | | pagina 1