De voorz. deed daarna mededeeling van de navolgende ingekomen stukken, als: a. missive van Ged. Staten, hou dende kennisgeving der ontvangst van de wijziging van de plaatselijke politie verordening, in overeenstemming met de motorwet, waaruit alzoo de goed keuring en de inwerkingtreding van de verbodsbepalingen voortvloeit. b. missive van hetzelfde college tot goedkeuring der onderhandsche aanbe steding van den aanleg van een keiweg. c. schrijven van den heer P. Barent- sen, te kennen gevende met 1 Aug. ont slag te nemen als lid der commissie tot wering van schoolverzuim. d. als voren van den arr.-schoolopzie- ner houdende instemming met de rege ling van Burg. en Weth. tot aanwijzing van den onderwijzer C. de Klerck als waarnemend hoofd der school gedurende de maand Augustus. Alle voor kennisgeving aangenomen. II. Alvorens de gemeenterekening ar- tikelsgewijze werd behandeld werd een bedrag van ƒ98.081/;, op den Hoofdelij- ken Omslag oninbaar verklaard. De gemeente-rekening tot geeno op- of aanmerkingen aanleiding gevende, werd met alg. (4) stemmen, (B. en W. buiten stemming) goedgekeurd in ont vang op 12.306.62s en in uitgaaf op 11.579.71 alzoo met een goed slot van 726.915 III. In verband met de bestrating die ƒ1574 kost en met het oog cp het sub sidie ad ƒ500, stelden Burg. en Weth. voor eene leoning aan te gaan van 2100, en daar de school aan Sasput dringend herstellingen eischt die het Dag. Bestuur schat op ƒ1000, (doch even goed heel wat minder kunnen kosten) terwijl ook de school in de kom voor. ziening behoeft die worden geraamd op ƒ400, zoo zouden B. en W. eene leening willen aangaan tot een bedrag van 3500 rentende 4 pCt. 's jaars, op te ne men ten deele in dit jaar en ten deele in 1908 naar gelang van de behoeften, en af te lossen in 20 jaren. Met alg. stemmen werd daartoe be sloten en zal de machtiging aan Ged. Staten worden aangevraagd. IV. Ingekomen is een verzoek van de gevormd zijnde feestcommissie bij de komst van H. M. de Koningin, in dit district, daarbij te kennen gevende dat in 't geheel op de circuleerende lijsten is ingeteekend voor een bedrag van daan op steun uit de gemeentekas. Dhr de Smidt vroeg of de Koningin te Schoondijke zal afstappen, waarop de voorz. antwooi dde, dat hem op eene audiëntie bij den Commissaris is mede gedeeld, dat zulks het geval niet zal zijn. Dhr de Smidt achtte niettemin dat de ontvangst en de begroeting van H. M. niet beneden de waardigheid van de Koningin mocht zijn en men dus op een ƒ25 niet mocht besnoeien. De voorz. was van oordeel dat door dat Raad een blanco crediet moest wor den toegestaan. De stafmuziek zal on getwijfeld heel wat menschen lokken, tengevolge waarvan dit toch weer aan de ingezetenen ten goede komt. Dhr Camraaert achtte het toch wen- scholijk toe te zien, dat dit blanco cre diet zich niet verder zou uitstrekken dan tot het noodzakelijke. De voorz. meende dat door den raad zooveel vertrouwen in de leden der commissie kon worden gesteld dat van die bevoegdheid wel geen misbruik zal worden gemaakt. Tevens kan haar ook worden opgedragen die versieringen enz. welke behooren tot de officiëele ontvangst. Met alg. st. werd aldus besloten. V. Het reeds bekende adres van de commissie tot stichting van eene Am- bachtschool te Oostburg, kwam ook hier in behandeling. De voorz. deelde mede dat Burg. en Weth. hieromtrent geen voorstel zou den doen, doch het initiatief aan den Raad overlaten, te meer omdat elk be drag dat als subsidie mocht worden toegestaan zal moeten gevonden worden uit eene verhooging van den Hnofdelij- j ken Omslag. Dhr Luteijn is wel oenigszins beducht dat de School in werkelijkheid op min dere schaal zal worden opgericht dan wordt voorgesteld, zooals dat in IJzen- dijke met de Teekenscheol het geval is geweest, omdat naar zijne meening, de deelneming en de steun daartoe wel eenigs- zins zouden kunnen noodzaken. Van die vraag zou hij een eventueel te geven subsidie afhankelijk willen stellen. Dhr De Smidt zeide dat de subsidies aan de Ambachtscholen telkenjare moe ten verhoogd worden. Hij vroeg op welk subsidie men te Oost burg in 't geheel rekent. De voorz. antwoordde, dat wordt ge rekend OT) ^4500 van 't. uv <rvn niet aanbevelenswaardig is, daar andere gemeenten met evenveel vertrouwen op Schoondijke zouden kunnen wachten. Dhr Cammaert stelde zich voor dat Schoondijke wel zal kunnen proflteeren van de school. Het bedrag dat Hoofd plaat had toegestaan was wel wat wei nig. Het kan er zich bezwaarlijk op beroepen dat het zooveel verder ligt met de flets maakt dat njet zooveel meer uit. Dhr Luteijn kon dat niet toestemmen; in den winter, als de wegen slecht lig gen, is dat integendeel een groot be" zwaar. Dhr Cammaert bepleitte 't toch als een nuttig ietshij geloofde dat er meer aan zal deelgenomen worden dan men denkt. Dhr De Smidt wees op het groote ge brek van de Ambachtscholen, dat ze te kostelijk zijn ingericht. Telkens blijkt dat bij aanvragen in de Staten. Dhr Luteijn vroeg of zich niet een ander bezwaar zou kunnen voordoen, nl. of de leerlingen voortdurend den Cur sus moeten bijwonen, in welk geval zij niet thuis in het ambacht kunnen wer ken, en hoeveel er dan gebruik van ma ken. Dhr Cammaeit bevestigde dat 't een 3-jarige cursus is. Maar dat kan toch geen bezwaar zijn, want als ze bij een ambachtsman zijn, blijven ze thuis ook in de kost, terwijl er meermalen nog voor moet bijbetaald worden. Indien echter deze gemeente van haar belang stelling wil getuigen, terwijl ze nogtans bevreesd is voor voldoende deelname, was 't dan niet gewenscht een subsidie te verleenen berekend per deelnemende leerling uit deze gemeente. Dhr Luteijn zag liever een vast cijfer toegekend. Dhr de Smidt vroeg of er wel zoo veel behoefte zou zyn aan een ambacht school, nu er in 't district reeds zooveel bouwkundigen zijn, en ook zal men de eischen aan de jongens die van de am bachtschool komen, niet hooger stellen. Hij vroeg verder hoe hoog het school geld is. De voorz. antwoordde dat dit variee- rend is, nl. in klassen van 2.50, 5, 7.50, 10, 15, 20, 25, 30 en 35 gulden per jaar. Daarna besloot de Raad met 6 tegen 1 stem, die van den heer Leenhouts in beginsel tot het verleenen van een sub- -nidie verwachtgoed weer, zeker een onmis bare factor van festiviteiten, en stellig voor het groot international festival, dat de muzieksociteit „Geduld overwint" uitschreef, ter gelegenheid van zijn 70- jarig onafgebroken bestaan. Wat is me dat al een geruimen tijd een voorbereiding geweest. En de laatste week was natuurlijk niet de minst drukke om IJzendijk in een passend feestgewaad te steken. Tot hunne eer moet gezegd dat daar toe werkelijk geen moeite was gespaard. Met behulp van moeder natuur was het vriendelijke plaatsje in een grooten tuin herschapen terwijl kunstvaardige bloemen het steile groen met kleurige bloemen hadden getemperd, terwijl de nationale driekleur vroolijk in den wind wapperde. Een achttal eerebogen, waarvan de een al fraaier dan de ander, waren op verschillende punten der gemeente op gericht, alle met toepasselijke opschrif ten. Het ruime marktplein zag er niet minder schoon uit. Een prachtige eere poort diende tot entree geflankeerd met groen en bloemen en veelkleurige gior- no's, waarbinnen zich als een majestu" euse reus de sierlijke kiosk verhief. Den ganschen voormiddag bewogen zich al tal van bezoekers door de stra ten, daarbij aan het geheel dat eigen aardig cachet gevende van een opgewek te stemming aan volksfeesten vooraf gaande. Langzamerhand begonnen zich de stra ten te vullen, want van alle kanten kwamen de deelnemende gezelschappen opzetten, een sleep van bezoekers met zich voerende. Dat was een gerij en gerots, en ge toeter en gebel en geloop en gedraaf, ja, wat niet al. Hier kwam een muziek per tram en daar per wagen, en spelende trok men de gemeente binnen. Ja de lucht weer galmde van de toonen der muziek. Tegen 2 uur verzamelden zich de mu- zieken, voor zooverre aanwezig op het marktplein tot vorming van den stoet, die weldra in een lange file de straten door trok, omstuwd door een hossende en zingende menschenmassa zoo dicht, dat men schier over de hoofden kon loopen. Aan het beursgebouw hield de stoet even stil, alwaar de besturen en direc teuren van de verschillende reu-rieken

Breskensche Courant | 1907 | | pagina 2