ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT. n No. 1230. Woensdag 14 Augustus 1907. 16C Jaarg. miculnnd. muski;srm; courant. Abonnement per 3 maanden 0.50, franco per post door het geheele rijk 0.55, voor België /Ó.625 en voor Amerika 0.825 bij vooruitbetaling. Abonnementen worden bij boekhandelaren en brieven gaarders aangenomen. Advertentiën van 1 tot en met 5 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaats ruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdag middag te twee ure. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C. DIELEMAN te Breskens. dRESKENS, 13 Augustus 1907. aangaande het bezoek van de leden van het te Gent gehouden Oudheidkun dig Congres aan Aardenburg, schrijft de reporter van het Aly. Handelsblad; Vierhonderd congressisten zijn in kennis gebracht met Zeeuwsch-VIaande- ren, een hoekje, en een zeer verwaar loosd hoekje, van Nederland. Om half een werden wij gewacht op het Raadhuis van het oude stedeke. Wel was ons gezelschap cosmopolitisch, doch dan toch wel meer Fransch dan wel Vlaamsch, en ik moet bekennen dat ik den Raad van Aardenburg inwendig heb toegejuicht, toen de heer Wijffels, de eorste wethouder, ons welkom heet te te Aardenburg in de Nederlandsche taal, niet in die van het Congres. Het deed mij goed te zien dat de vriendelij ke man de eer der Nederlandsche taal handhaafde ook in dit voornaam uit- heemsch gezelschap. Hij deed dit zon der groote woorden, zonder frases, doch het was hartelijk, en ge.oeld ook, toen daarna, op uitnoodiging van den repli- ceerenden voorzitter van het Congres, Kanunnik Van den Gheyn, een schui mende beker champagne geledigd word op het heil van Nederland's geliefde Vorstin, want wij waren op Neder- landsch grondgebied Toen volgde daarop een bezoek aan de statige Sint Bavokerk en prof. Piren ne hield over haar verschillende gedeel ten, de eene Romaansch, de andere Go- thisch, een interessante voordracht, waarvan echtei wegens het storend ge roezemoes dat in den tempel bleef aan houden, niet zoo heel veel te recht is gekomen. Velen onder de met oudheidkundige wetenschap oververzadigde congresleden hadden blijkbaar verkozen eens het ou de, ook oudachtig uitziende plaatsje in oogenschouw te nemen, waarover in een hun vooraf ter hand gestelde bro chure een en ander van historischen aard was medegedeeld. Vooral op de zooeven genoemde Sint-Bavokerk werd daarjn de aandacht gevestigd, juist om dat deze ons spreekt van de dagen van Aardenburg's grootheid en bloei. Wel is, zooals men weet, d> grondslag dezer kerk reeds in de 10e eeuw gelegd, doch uit dien tijd zal wel niets meer over zijn. Genoeg merkwaardigs bezit zij intusschen nog aar haar hooge voor- kerk in Byzantijnschen stijl in de boven- galerijen. Stellig heeft het vriendelijke plaatsje zelden zulk talrijk en tot zoo talrijke nationaliteiten behoorend gezelschap bin nen zijn muren mogen ontvangen. Zij bezocht ook de tentoonstelling van oud heden, zeldzaamheden en voorwerpen van huisvlijt en nijverheid, welke sedert Zondag 4 Aug. geopend, mede een kor- te melding verdient. Zij bevindt zich in het gebouw der sociteit „Spoor tot Vriendschap". Uitteraard is zij nog al heterogeen. Ik zag er, onder de oudheden der zeer neCjes geordende verzameling een inte ressante gravure van Edelink (1649 1707) voorstellende Christus aan het Kruis, naar een schilderij van Lebrun voorts een portret van koning Willem III, met eigen handteekening, vereerd door den vorst zelf bij zijn bezoek aan Aardenburg in 1862 aan den toenmali- gen burgemeester. Een dergelijke werd gegeven aan den burgemeester van Sluis. Ook nog een Mariabeeld, dat in de 16e eeuw na den beeldenstorm gebruikt is in de processie, naar het schijnt te Sint Laureyns, een naburige Belgische ge meente, wijl er toen geen beelden meer over waren gebleveneen historisch souvenir van groote waarde, hoezeer ook niet even hoogstaande in artistiek op zicht. Wel verdienen echter genoemd, van dit standpunt, de zeer fraaie insnij dingen in paarlenmoer van den heer J. Blindenbach, te Aardenburg, voorstel lende de eene den Amardons, de andere den triomf van Venus, of Laocoon met zijn twee zoons, ook de Koningin toen H. M. tien jaar oud was. Aardig werk en gemaakt door een man van 86 jaar. Er is ook nog al wat Indisch goed, al lerlei gesneMen uit olifantstanden; Mej. L. Cuelenaere uit IJzendijke zond een bijzonder rijke verzameling oud porselein en tegels, welke met de door de Koningin-Moeder geschonken medail le word beloond. De vrij groote verza meling handwerken, van de gezuster Galon meen ik, verdient mede veel lof. Er zijn enkele belangwekkende souve nirs uit den Napoleontischen tijd, o. a. een paar sabels, opgeraapt op het slag veld te Waterloo, niet onaardig postze- gelwerk, en dan dit hield ik voor het laatst hoogst merkwaardig hout snijwerk, vervaardigd door een eenvou dig boerenknecht, Machiel Schijve, uit Nieuwvliet, doosjes, mesheften, een stoof, enz. alles wezenlijk kunstwerk, soms eenvoudig met lijnen en rechthoeken, doch meestal met dieren- of menschen- beelden vaak gansche groepen versierd. Toen ik al dat. moois te zien kreeg, vergat ik zoo waar ons archaelogisch congres en toch is het tijd om zich bij ons gezelschap te vervoegen, dat intus schen zich reeds in de speciale tramwa gens had geïnstalleerd met welke de terugreis zou worden aanvaard. Zeer aangename herinneringen droe gen de congresleden mede van het aar dige Zeeuwsche stadje, en zoo willen wij ook niet nalaten het Gentsche in richtingscomité onzen vriendelijken dank te betuigen voor de flinke wijze waarop het zich van zijne taak heeft gekweten. Met ingang van 1 Sept. is de heer F. Bosschaart, klerk bij de posterijen en telegrafie te IJzendijke, overgeplaatst naar Terneuzen. Schoondijke, 9 Aug. De hedenavond gehouden voltallige zitting van den Ge meenteraad keurde allereerst de geloofs brieven van de herbenoemde raadsleden P. van Houte en W. C. de Smidt goed en besloot daarna tot derzelver toela ting.

Breskensche Courant | 1907 | | pagina 1