Binnenland. stonden tegenover een talrijke troep Ma rokkanen in uniform. De matrozen sloe gen zich met de bajonet door de over macht heen, velen doodende. Men is thans aan 's Rijks Munt druk bezig met het slaan vau de lang ge wachte nieuwe stuivers, waarvan de eerste aanmunting 6 millioen stuks be draagt, en die aanvankelijk in de zui delijke provincies in omloop worden ge bracht, om te zien hoe zij zich tegen de Belgische stuivers zullen houden. De bedoeling bij het ontwerpen van dit nieuwe muntstuk is vooral geweest een kenmerkend onderscheid met zilver geld, en wel bijzonderlijk met het kwart je te bereiken. Eerst na jarenlange proefnemingen is er tot het thans uit gevoerde type besloten. Het metaalgehalte van het nieuwe stuiverstuk bestaat, evenals van den Belgischen stuiver, uit 75 procent koper en 25 pet. nikkel. De doorsnede be draagt 18 m.M., dat is 1 m.M. kleiner dan een kwartje, terwijl het anderhalf maal zoo dik is. Voorts is, ter ken merking, en mede om de gravure tegen afslijten te beschermen, de rand om de nieuwe stuivers veel breeder dan wij aan onze munten gewend zijn, en boven dien glad gehouden, dus ongekarteld, net als de koperen Indische munten zijn. Door al deze eigenschappen zal de nieuwe stuiver ook op het gevoel ge makkelijk van ander geld te herkennen zijn, en de klank verschilt evenzeer met dien van de zilveren munten. Op de voorzijde staat de Koninklijke kroon, zooals die eindelijk officieel vast gesteld schijnt te zijn. Zij wijkt ten minste af van de tot nu toe geziene ty pen, doordat de vier door elkander krui sende beugels niet doorloopen onder den rijksappel, doch zich omkrullen. De uiteinden der twee eikentakken, die de kroon flankeeren, zijn saamgebon den met een zwierig lint, dat het woord „Nederland" draagt. Dus niet meer de woorden „Koninkrijk der Nederlanden", die voorkomen op de andere munten. En in de ruimte hier onder staat het jaartal. De keerzijde bevat de waarde-aandui- ding 5 centshet groote cijfer vult de ruimte tusschen de twee omgavajw1 8RESKENS, 9 Augustus 1907. Van menschen die haar hebben be zocht en daaraan eene meer bepaalde belangstelling wijdden, vernemen we dat o. m. eene eervolle vermelding is toegekend aan P. Ocké voor een opge zette ijsvogel en aan J. van Male-Com- melin, beiden te Breskens voor een paar scheepjes, ingezonden in afd. Huisvlijt ter tentoonstelling te Aardenburg. Anderen wachten inderdaad met on geduld naar den uitslag der bekroningen. Waarom niet. zoo'n lijst verschaft aan de pers, die toch gaarne zou willen meewerken om een en ander nader be kend te maken. Maandagavond is onder de gemeen te Oost- en West-Souburg een löjarige jongen uit Vlissingen door een hem on bekenden jongen van ongeveer gelijken leeftijd, zonder eenige aanleiding, met een mes in de horst gestoken. De ver wonde jongen werd te Souburg eerst geneeskundig behandeld en keerde daar op naar Vlissingen terug, waar hij weer dadelijk onder geneeskundige behande ling moest worden gesteld en waar bij de politie aangifte van het gebeurde werd gedaan. De marechaussee is er Woensdag in geslaagd den dader op te sporen, een jongen uit Middelburg. Deze werd met den verwonde geconfronteerd en beken de toen de mishandeling te hebben ge pleegd. De toestand van den gewonden jon gen is verre van gunstig. In de provincie Zuid Holland heerscht op onrustbarende wijze het mond- en klauwzeer onder het rundvee. Het schijnt tot dusver uiterst moei lijk, tegen de besmetting te waken. Al les, wat met een ziek dier in aanraking komt, brengt de smetstof over. Wordt bijvoorbeeld meel op een besmet erf be zorgd, en dezelfde zakken, opnieuw ge vuld, komen dan op een onbesmet erf, dan kan men er zeker van zijn, dat de runderen ook daar ziek worden. Overbrengers van de ziekte, waarte gen men geheel machteloos staat, zijn volgens dr.'Poels, directeur van de Rijks Seruminrichting te Rotterdam, de vogels. Deze komen in een besmet wei land, pikken aan het slijm van de zieke dieren, vliegen weg en strijken neer op een land, waar gezond vee graasthet dat juist tien dagen voor mond- en klauwzeer geconstateerd werd, een koop man het aangetaste dier onderzocht had, met het oog op aankoop. Vermoedelijk heeft die koopman te voren zieke koeien op dezelfde wijze behandeld en smetstof meegedragen. Dit eene besmettingsgeval heeft de infectie van de geheele streek tengevol ge. gehacf! Wélke maatregelen worden genomen om de epedemie te keeren De wet schrijft voor, dat een boerde rij, waar mond- en klauwzeer uitbreekt, moet worden besmet verklaard en het vee in afzondering moet gehouden wor den. Daarvoor worden dan ook militairen gebezigd, maar de meeste landbouwers kunnen zich nog altijd maar zeer slecht schikken in de strenge bewaking der van mond en klauwzeer verdachte hoe ven cn weilanden. Dit openbaart zich vooral in verzet tegen de militie, die tot bewaking is geroepen. Zoo moet Zondagavond onder Stomp- wijk een huzaar, die langs een weiland surveilleerde, door eenige burgers gemo lesteerd zijn. De man sprong op zijn paard over de sloot en moet, naar het gerucht loopt, van daar hebben gescho ten. De betrokken burgemeesters doen een nader onderzoek. Een der aanval lers moet, hoewel niet gevaarlijk, getrof fen zijn. Gk»nioTii>(l In het Palace-theater te Glouces ter treedt thans een dierentemmer mot leeuwen op. Een knecht van het theater, die, bij zijn werk in den stal, te dicht bij de leeuwenkooi kwam, werd door een der leeuwen gegrepen en zoo zwaar gowond, dat de man weldra overleed. Bij Boom in België is dezer dagen de bliksem in een huis geslagen zonder veel stoffelijke schade aan te richten, maar twee kinderen, dié samen in een bed sliepen, hebben de spraak en het gehoor verloren. Twee bankinstellihgen te Amster dam zijn de dupe geworden van oplich ters. Donderdag der vorige week, vervoeg de zich aan de AmsterÖamsche Bank M^ateüaIü^SAUiü4 iiAtf StC" De politie is dadelijk na de aangifte ijverig op recherche uitgegaan. Vrijdagmiddag te half 3 ontstond te Haarlem in do Lange Annastraat, door onvoorzichtigheid met een petro leumstel een binnenbrandje ten huize van C. van Poorten. Een der meisjes was jarig en nu liet de moeder poffertjes bakken. Het petroleumstel schijnt brandend bijgevuld te zijn waardoor het sprong en het 4-jarig zoontje in brand geraak te. De moeder, die zelf hevige brandwon den bekwam, liep om hulp roepende de deur uit, de buren bluschten het vuur, maar 't knaapje had zich zoo hevig ge brand dat het ternauwernood teekenen van leven gaf. In een deken gewikkeld werd het kind naar 't Gasthuis gebracht, waarna de moeder per brancard volgde. De knaap is reeds overleden. De toe stand der moeder is ernstig. Ook de grootmoeder brandde zich, doch niet ernstig. Huis en inboedel bekwamen tenau- wornood schade. - Donderdagmorgen lit eft teClemont nabij Hooi (België) eene hevige ontplof fing plaats gehad in een kruitfabriek. In de fabriek werkt een honderdtal arbeiders, verdeeld in een dag- en een nachtploeg De nachtploeg had juist haar taak geëindigd en de dagploeg kon beginnen, toen de ontploffing plaats had in een kruitmolen. Twee arbeiders, die zich daar bevonden, waren terstond dood, van een hunner werd hoofd het afgerukt, de andere werd verpetterd on der een balk, want. de molen is totaal verwoestde vier muren barstten van een, het dak stortte in en men vond stukken zink, die 30 a 40 M. ver wa ren weggeslingerd. Van de nabijzijnde hoornen werden zware takken afgerukt door de kracht van de ontploffing. Nog 2 arbeiders werden gedood en een der de zoo zwaar gewond, dat hij Donder dagavond overleden is, zoodat er totaal 5 slachtoffers zijn. Alle andere arbei ders bleven ongedeerd. Van de slacht offers zijn er 3 gehuwd, die tezamen 12 kinderen nalaten, de twee anderen zijn jongens van 17 en 18 jaar. Omtrent de oorzaak valt niets met zekerheid te zeggen. De justitie uit Luik is ter plaat se gekomen om een onderzoek in te

Breskensche Courant | 1907 | | pagina 2