ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT. No. 1229. Zaterdag 10 Augustus 1907. 16e Jaarg. lluitenland. BKESKENSCHE COURANT. Abonnement per li maanden 0.50, franco per post door het geheele rijk 0.55, voor België ƒ0.625 en voor Amerika 0.825 bij vooruitbetaling. Abonnementen worden bij boekhandelaren en brieven gaarders aangenomen. Ad verten tiën van 1 tot en met 5 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaats ruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdag middag te twee ure. Ilit hlail verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdatravontl hij den uitgever C. DIELEMAN te Breskens. De Fransche regeering zal ditmaal de moorden in Casablanca niet ongestraft laten. Op verzoek van Neuville, Fransch con sul aldaar, in overleg met de overste der stad en den gezagvoerder der Gali- lée, was 4 Augustus besloten, dat den volgenden dag, 's morgens om vijf uur, de poort, die toegang geeft tot de zee, zou worden geopend om de landings troepen door te laten, die het consulaat zouden komen bezetten. Toen de landingscompagnie de stad naderde, werd zij ontvangen met ge weerschoten, afgegeven door Arabieren, waaronder verscheidene soldaten van het magzen. Een adelborst en zes ma trozen werden licht gekwetst. De poort werd ontruimd en de compagnie trok naar het consulaat, terwijl de Galilée de stad beschoot, de huizen der Europe anen sparende. De kruiser Du Chayla, die juist voor bijkwam, stuurde dadelijk een afdeeling landingstroepen met majoor Mangin, en begon toen ook te schieten. Do stad werd bezet door het Fran sche zeevolk. De krijgsmacht der stam men viel herhaalde malen op de stad aan, maar telkenmale werd de aanval afgeslagen. De Du Chayla dreef den vijand uiteen met melinietgranaten. De Arabieren moeten ernstige ver liezen hebben geleden. Geen der Euro peanen in de stad is gewond. Dit is de offlcieuse lezing van het geval. Zooals men ziet wijkt zij niet in de zaken waar het op aankomt af van de eerste be richten. De stad is bezet, de Europee- sche troepen hebben gevochten tegen de Mooren, de Fransche kruisers heb ben Casablanca en omtrek gebombar deerd. Ieder oogenblik kunnen nu de drieduizend Franschen uit zee komen opdagen, die bestemd waren Casablan ca te bezetten. Dinsdagmorgen zijn de Fransche krui sers Gloire, Jeanne d'Arc, Condé en Gueydon uit Mers el Kebir vertrokken, waar zij veldgeschut, een afdeeling van het vreemdelingenlegioen en een batal jon tirailleurs aan boord hebben gekre gen. De consul van Frankrijk te Casa blanca, Malpertuy, die met verlof in Zwitserland was, en op het bericht van den moord van 30 Juli naar zijn post is teruggekeerd, kwam Dinsdagmorgen le Mers el Kibir aan met de Gueydon. De consul begaf zich terstond aan boord van de Gloire, waarop zich schout-bij- nacht Philibert, generaal Drude en de staf bevonden. De Gloire, Condé en Jeanne d'Arc zijn eenige uren eerder vertrokken dan de Gueydon. Schout-bij-nacht Philibert hoopte met deze drie schepen Woens dagmorgen om 9 uur te Casablanca aan te komen. Zonder hulp van de scheepskanonnen zou deze geringe macht het allicht niet uitgehouden hebben tegen de vele dui zenden Mooren, die langzamerhand in de buurt van Casablanca waren samen getrokken. De Galilée heeft Dinsdag Er zijn Maandag omstreeks 250 man Europeesche troepen aan land geweest, ook kanonnen ontscheept, en electrische zoeklichten. De Daily Mail meldt, dat na het bom bardement alle Europeanen last kregen, hun toevlucht te nemen in het groot ste der consulaten. Dit gebouw zou door de 250 man troepen bewaakt wor den totdat de versterkingen uit Algerië aangekomen zouden zijn. Er wordt niet gemeld, hoe de troe pen des Sultans zich gedragen hebben bij d«k landiug der Europeesche troepen en bij de bestorming der stad. Wel weten we, dat er onder de bende, die op de matrozen van de Galelée schoten, Marokkaansche soldaten waren. Die kun nen wel voor deze gelegenheid zijn weg gekropen om zich bij de oproerige stam men te voegen, terwijl toch de kern van de troepen zijn plicht heeft gedaan. Dit laatste is echter niet waarschijn lijk. De troepen zijn evenmin als hun aanvoerders te vertrouwen, zoodra het de vreemdelingen geldt. De Europee sche krijgsmacht zal Maandag wel alken hebben gestaan tegenover de stammen en het zal mooi zijn als de heele Moor- sche krijgsmacht bij Casablanca niet meegestormd heeft op de stad. De stad zelf was in elk geval geheel in handen van de opstandelingen toen de Fran schen landden. Dat de overste toen niets meer te zeggen had, blijkt ten duidelijkste uit een bericht van de Dai ly Mail. Dit blad verneemt, dat de ka nonnen van de stad op de landende troepen vuurden. Schade deed dit vu ren niet, want het was enkel maar los kruit en de vertooning duurde niet lang. De kanonnen van de Du Chayla scho ten de batterij onmiddellijk kapot. Dat doet evenwel niet af aan h«t feit dat de offlcieele weermiddelen van de stad gebruikt zijn tegen de Fransche troe pen, die de Moorsche overheid zelf had binnengeroepen om de rust te bewaren. De algeheele machteloosheid van den overste komt hierbij duidelijk aan den dag. De heer Neuville, die in half ambte lijke berichten Fransch Consul van Ca sablanca genoemd wordt, is niet de vaste consul, maar hij is een consulair ambtenaar, die den post waargenomen heeft tijdens de afwezigheid des heeren Malpertuy. Majoor Mangin, die zich bij de Fran sche troepen te Casablanca bevindt, is de benoemde bevelhebber van de te vormen Fransch-Spaansche havenpolitie overeenkomstig de akte van Algeciras. Naast de Fransche troepen hebben te Casablanca Maandag 30 man Spanjaar den gevochten, aan land gezet door de kanonneerboot Don Alfaro de Bazan. De Spaansche kanonneerboot heeft niet aan de beschieting deelgenomen. Als nog eene bijzonderheid over de beschieting wordt gemeld, dat de ma trozen van de Galilée, de eerste troep die de stad binnenkwam, in een val liepen. Zoodra de Franschen binnen waren gekomen door de poort aan de zee, viel de poort dicht en de mannen

Breskensche Courant | 1907 | | pagina 1