16® Jaarg. ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT. No. 1228. Woensdag 7 Augustus 1907. Buitenland. 9 BBESKEi\SCHE COURANT. Abonnement per 3 maanden 0.50, franco per post door het geheele rijk 0.55, voor België ƒ0.625 en voor Amerika 0.825 bij vooruitbetaling. Abonnementen worden bij boekhandelaren en brieven gaarders aangenomen. Advertentiën van 1 tot en met 5 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaats ruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdag middag te twee ure. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C. DIEEEMA.M te Rreskens. In Casablanca, een kuststad in Ma rokko, zijn onverwachts onlusten uitge broken ten opzichte van de zich daar bevindende Europeanen. Woensdag verzamelden zich een groot aantal inboorlingen op de markt onder het voorwendsel van graan te verkoo- pen, doch inderdaad maakten zij zich meester van de stad, verklaarden den heiligen oorlog en vermoordden 3 Fran- schen, 3 Italianen en 3 Spanjaarden. Deze moord vertoont veel overeen komst met den moord, eenige maanden geleden te Marakesj gepleegd op dokter Mauchamp. Dokter Mauchamp had toe gelaten, dat er een mast op zijn huis was gezet voor de graadmeting en dat kostte hem het levente Casablanca was een locomotief in werking gesteld bij het aanleggen van havenwerken en dat kostte acht Europeanen het leven. De aanleiding tot moord was in bei de gevallen een gebeurtenis, waarvan men niet aanstonds kan begrijpen, hoe het mogelijk is, dat zij tot bloedvergie ten leidt. Men moet natuurlijk in aan merking nemen, dat Mohammedanen zich in hun godsdienstige gevoelens ge krenkt kunnen achten door daden, waar van een Europeaan het ergerniswekkend karakter niet begrijpt. Een vreemde ling, verkeerend onder de Mohammeda nen moet zich onthouden van daden, die aan de bevolking aanstoot kunnen geven, ook al ziet hij er zelf het kwaad niet van in. Maar noch te Marakesj, noch te Casablanca zijn door de Euro peanen daden verricht, die niet elk Mo hammedaan evenzeer zou kunnen ver richten zonder godsdienstig bezwaar. De oorzaak van de moorden ligt in den haat tegen de vreemdelingen. De woede van de bevolking geldt niet de daad, maar den dader en zijn rasgenooten. Te Casablanca hebben de fanatieke Marokkanen zonder onderscheid op de Europeanen losgeslagen, onverschillig of zij al of niet bij die locomotief betrok ken zouden zijn, en ook onverschillig in welken hoek van Europa die Europea nen geboren mochten zijn. In de buurt van Casablanca is de bevolking in het laatste jaar tegen de vreemdelingen op gehitst door Ma el Aimn, een machtig en gevaarlijk toovenaar. Maar ondanks toovenaars en fanatisme zouden de vreemdelingen in de havensteden zonder twijfel veilig kunnen wonen als de Ma- rokkaansche overheidspersonen niet in stilte met de bevolking heulden tegen de vreemdelingen. Zoo is het hier ook geweest in Casa blanca. De Europeanen hebben het on heil zien aankomen. De aanleg van havenwerken is toegestaan aan een Fransche maatschappij door het magzen. Het is dus de dure plicht van den pas ja van Casablanca bescherming te ver- leenen aan allen die werkzaam zijn bij den aanleg der kaden. Sedert eenige weken lag Moelai el Amin, de oom des Sultans, voor de poorten met een kleine afdeeling soldaten. Bij Moelai el Amin kwamen eenige dagen geleden dertig af gevaardigden van de stammen uit de buurt. Zij kwamen Moelai el Amin aanzeggen, dat de havenwerken onmid dellijk moesten worden afgebroken, want zij beschouwden die havenwerken als het begin van een spoorweg. Wat was het antwoord van Moelai el Amin Hij zoude er met den Sultan over spreken, en op aandringen van de afgevaardigden der stammen, beloofde hij, den volgen den dag bescheid te geven. Maar den volgenden dag kwamen zi) het niet ha len, maar zij verkondigden luide in 't rond, dat het op straffe des doods ver boden was, de stad van levensmiddelen te voorzien, en dat Casablanca binnen eenige dagen geplunderd zou worden. De inlandsche bedienden van Europe anen werden gewaarschuwd, dat zij oogenblikkelijk naar hun stammen moes ten terugkeeren. De bevolking verkeerde hierdoor in staat van gisting en een Portugees werd op straat plotseling door een Moham medaan aangevallen en gewond. De consuls kwamen bijeen en besloten ge meenschappelijk den gouverneur te ver zoeken voor de veiligheid der stad te waken. Teiwijl de gouverneur en de consuls beraadslaagden kwam het bericht van den moord op een Europeaan. Maar de gouverneur weigerde, troepen te zenden naar de plaats des onheils. De solda ten hebben geen patronen, zeide hij, wat zou het helpen Enkele minuten later kwam het bericht, dat er nog ze ven Europeanen vermoord waren en dat het grauw de lijken verscheurde. Er zijn nog nieuwe telegrammen van. modrden, maar het is niet zeker, of de ze bij de acht reeds gemelde moorden moeten worden opgeteld. De houding van de Marokkaansche overheid ook na den moord is treurig geweest. Zoo heel hard behoeft dit niet te verwonderen, want de gouverneur van Marakesj, die zich zoo ernstig heeft misdragen bij den moord van dokter Mauchamp is nog steeds op zijn post. Met de grootste moeite heeft dokter Merle ten slotte eene afdeeling soldaten meegekregen om hem naar de haven te brengen. Dr. Merle was uitgezonden om hulp te halen. Maar de soldaten lieten Merle niet vertrekken voordat hij den overeengekomen prijs voor het geleide betaald had De kruiser Galilee is naar Casablan ca gekomen, met de opdracht, eiken vreemdeling die dat mocht wenschen, aan boord te nemen. De Forbin, die bij de Azoren ligt, is ook naar Marokko gezonden, de Condé en do Du-Chayla, twee kruisers, die te Toulon liggen, zullen ook daarheen ver trekken. De gezagvoerder van de Galilée heeft de opdracht, zoodra hij te Casablanca komt, aan land te gaan, zich met den consul naar den gouverneur te begeven, en hem aan te zeggen, dat zijn hoofd aansprakelijk wordt gesteld voor de vei ligheid in de stad.

Breskensche Courant | 1907 | | pagina 1