ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT No. 1227. l(>e Jaarg, Dienstbodennood. RRESKE\SCRE COURA.U Abonnement per 3 maanden 0.50, franco per door het geheele rijk 0.55, voor België ƒ0.623 en voor Amerika 0.823 bij vooruitbetaling. Abonnementen worden bij boekhandelaren en brieven gaarders aangenomen. Advertentiën van 1 tot en met 5 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaats ruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdag middag te twee ure. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den nittrever C. DIELKfl V\ te Breskens. Onderstaande Haagsche causerie ont- leenen we aan eene correspondentie in de N. R, Crt. Het is misschien geen speciaal Haag sche quaestie, maar dat zij hier een brandend vraagstuk vormt in vele huis gezinnen is zeker. Er is dienstboden- nood, nijpend en kwellend. Ver achter ons ligt de tijd dat me vrouw hooge eischen stelde. En toch is het nog niet zoo heel lang geleden, dat de bel niet stil stond op den avond, die in een advertentie was aangegeven ter bespreking van een nieuwen dienst. Thans plaatst de vrouw des huizes, die van hare gedienstige „gedaan" heeft ge kregen, advertentiën, waarop geen be scheid komt. Zij wendt zich tot ver huurkantoren, die veel aanvraag maar weinig aanbod hebben. Misschien is de tijd niet ver meer dat de dames queue zullen maken, ingaande op de adverten tie van een meid, en dat deze dan op informatie zal uitgaan bij vroegere dienstboden van de solliciteerende mees teressen. Het loopt met die informa- tiën bepaald al in die richting. Zij worden door de dames veelal meer voor den vorm genomen, dan om zich inder daad goed op de hoogte te stellen van handel en wandel van Mientje of Mina. De meiden daarentegen kijken kieskeu rig toe en wee de wolvin, die in slech te faam staatdeze wordt ale bi] stille afspraak uitgesloten. In haar wanhoop besluit huismoeder zich maar met een schriftelijk getuige nis tevreden te stellen, dat in algemee- ne termen eigenlijk niets zegt. Pas is de nieuwe helpster dan in dienst, of reeds blijkt waarom zij geen mondelin ge voorspraak kon bijbrengen. Het eind van het, doorgaans korte, treurspel is dat mevrouw weer zonder meid zit, want öf deze is een avond nief terug gekomen, tevreden met den godspen ning in weinige dagen verdiend te heb ben, öf de huisvrouw heeft het vage vuur zonder hulp verkozen boven de hel met zoo'n hulp. Waar of ze blijven de jonge vrouwen, wier maatschappelijke positie haar, vol gens de traditie, voor werk- of keuken meid scheen aan te wijzen De school heeft bij velen hoogere aspiraties ge wekt de geest van nivel-leering, die onzen tijd kenmerkt, dringt tot het ver wisselen van de muts voor den hoed de berekening van maximum loon en minimum arbeid heeft hare lokstem ook tot deze stille werksters doen doordrin gen. Zoo zijn er van haar, die vroeger dweil en vaatdoek hanteerden, thans gebukt over de schrijftafel, maar juf frouw zijn zij zoo staan velen achter de toonbank, zitten bij de naaimachine, hebben het eigenlijk minder goed dan een meid bij een welgestelde familie, maar allen zijn dames, die 's avonds een paar uren en den Zondag vrij heb ben. Anderen verdienen als verpleeg ster of als noodhulp ineer dan zij als vaste meid kunnen bedingenzij kun nen nu en dan wat vrij-af nemen, en zijn niet gebonden aan een bepaalde mevrouw. Tegen deze voordeelen weegt voor haar het verbeterde loon der inwonende werk- en keukenmeid niet op, niette genstaande dit wel de helft meer is geworden dan het een tiental jaren ge leden was; weegt ook niet voldoende op de vermeerdering van uitgangsavon den en -dagen, noch ook de toestem ming zelfs om tot afschuw van grootmoeders en oud-tantes den vrijer in de keuken te ontvangen. Niet allen zwichten voor de verleidinger zijn nog zeer vele en zeer goede dienst boden, maar toch hebben reeds genoeg aan de lokstem gehoor gegeven, om be paald gebrek te doen ontstaan. Vooral in de nieuwe buurten zijn vele huis moeders wanhopig. Zoo ver van de drukke straten, waar in de vrije uren gelanterfant wordt, of zoo ver van de arbeidersbuurt, waar in den huiselijker! kring gezelligheid gevonden moet wor den, zijn de diensten niet gewild. Wel wordt het loon daar met tramgeld ver hoogd, maar er gaat toch te veel van je avonduren af, en enkele gedeelten zijn nog zoo angstig eenzaam als je er om elf uur alleen door moet. Wat te doen om het euvel te verhel pen Vermoedelijk maken wij een over gangstijdperk door. Daarin zoekt wie het betalen kan troost bij eten van den kok zoo weer meewerkend om keu kenmeiden aan te sporen zich als juf- frouw-kokin te vestigen en bij dure noodhulpen. Wie daar niet bij kan moet zelf de handen duchtig uit de mouwen steken, menig werk doen, waar voor de familie voor haai kennissen niet best uit durft komen, en zich voorts behelpen met eon goedkoop dagmeisje. Om het werk met zoo weinig moge lijk dienstpersoneel af te kunnen, en noodeloos trappengeloop te voorkomen is ook een ander middel in zwang geko men, dat geleidelijk grooter verhoudin gen aannneemt. Niet te ver van den belknop waarschuwen opschriften Aan de deur wordt niet gekocht. Drukwer ken worden niet teruggegeven. Armen zorg. Voor brieven niet bellen. Schuif- bordjes vermelden Mevrouw uit. Mijnheer: thuis, hier en daar ziet men al Bakker Slagerniet noodig. Groentenboer niet noodig. Melkboer Zoo begint zich al een schikking te vormen. Het is nog niet te zeggen waar deze heen zal voeren. Zal reactie komen Zullen vele juffertjes, teleur gesteld in hare illusie van verbeterde positie, terugkeeren tot schuier en be zem, tot den eenvoudigen werkkring in veiliger huis met vetter soep? Of zal anderzijds aan de neiging tot groótdoen toegegeven moeten worden door de huis meid en de keukenprinses te verheffen tot juf? Zal aan uit Indië komende residentie-adspiranten 'de raad gegeven moeten worden in grooter aantal dan

Breskensche Courant | 1907 | | pagina 1